חומצה היאלורונית- כל מה שאת צריכה לדעת!

טיפוח
16 פברואר 2023
בשורה התחתונה, מה הכי חשוב לדעת?
  • חומצה היאלורונית היא בעלת יכולת ספיחת מים עד פי 1,000 ממשקלה ומיוצרת באופן טבעי בגוף.
  • תכונת ספיחת הנוזלים מאפשרת לה לאצור מים בין סיבי הקולגן בעור וכך היא שומרת על הלחות בעור ותורמת למראה עור צעיר.
  • יצור החומצה ההיאלורונית פוחת החל מגילאי ה- 30 ועם הזמן משפיע על מראה העור והופעת סימני הגיל המוכרים.
חומצה היאלורונית- כל מה שאת צריכה לדעת!

חומצה היאלורונית- על מה מדובר? 

סביר להניח ששמעת את צמד המילים "חומצה היאלורונית" בכל מה שקשור לטיפוח העור. עם הבאז שהולך וגובר סביב הנושא, הגיע הזמן לדבר עליה, על היתרונות שלה לעור שלנו והמגמות האחרונות בתחום שמשנות את עולם הטיפוח.

מה זה חומצה היאלורונית? כולם מדברים עליה ואין לך מושג על מה כל המהומה? אנחנו כאן כדי לעשות לך סדר. תודי לנו אחר כך.

חומצה היאלורונית היא מולקולה יוצאת דופן, המיוצרת באופן טבעי בגוף ומצויה ברקמות החיבור בגוף שלנו. בעיקר בעור, אך מהווה גם מרכיב חשוב במפרקים ובגלגל העין. התפקיד העיקרי שלה הוא לשמור על הלחות ועל נפח העור, מה שמקנה לעור שלנו מראה מוצק וצעיר. היום, יש הנוהגים להתייחס אליה כדבר הקרוב ביותר להגדרה "מעיין הנעורים". בשנים האחרונות החומצה ההיאלורונית מצאה את דרכה גם אל עולם תוספי התזונה ומהווה מרכיב בודד או כחלק מפורמולה בתוספי הנוטרי-קוסמטיקה.

מה הופך את החומצה ההיאלורונית לקסומה כל כך?

לחומצה היאלורונית יש יכולת ספיחת מים של פי 1,000 ממשקלה, בדרך זו היא אוגרת לחות (מים) בין סיבי הקולגן בעור ובכך מעניקה נפח ומראה עור בריא ומוצק. תכונה זו גורמת לה לתפקד כמעין "קרם לחות פנימי". שמירה על לחות העור חשובה לא רק למראה, אלא גם לבריאות ולתפקוד התקין שלו. כשליש מכמות החומצה ההיאלורונית בעור נהרסת ונוצרת מחדש כל הזמן. ככל שתכולת המים בעור גבוהה יותר, כך הוא נראה טוב ובריא יותר.

הידעת? יותר מ-20% מכמות המים בכל הגוף נמצא בעור

תכולת המים בעור לא קשורה רק לכמות המים שאנחנו שותות, אלא ליכולת של העור לאגור אותם. זה כאמור תלוי בכמות החומצה ההיאלורונית ומושפע גם מיכולת ההגנה של השכבה החיצונית של העור שמכילה גם שומנים וסבום ששומרים מפני איבוד מים.

חשוב שתביני מה קורה לעור שלך עם הזמן

ככל שאנחנו מתבגרות, כמות החומצה ההיאלורונית הטבעית בעור שלנו פוחתת ואיתה יורדת תכולת המים. גם קצב יצור הקולגן יורד והשילוב של השניים משפיע על מראה העור ונוצרים להם סימני הזמן שכוללים ירידה בנפח ומיצוק ונטייה לעור פחות מתוח ויותר יבש. במקביל לאלה, גם נזקי הסביבה עושים את שלהם. נזקי השמש שמצטברים עם השנים, חשיפה לקרינה, עישון וזיהום אוויר, חושפים את העור לנזקי הרדיקלים החופשיים שגורמים לחמצון של שומנים שנמצאים על גבי העור, יש פחות הפרשה של סבום וההגנה הטבעית שתפקידה להגן ולשמור מפני אידוי ואיבוד מים נפגעת. השילוב של כל אלה, הוא שמשפיע על המראה שלנו, בעיקר במקומות החשופים לשמש כמו עור הפנים שלנו ואזור הצוואר והמחשוף.

למה קרם לחות לא מספיק לבדו?

חשוב להבין, שטיפול בעור שאיבד מהנפח שלו הוא בעיקר פנימי. המבנה והיציבות של העור קשורים בעיקר לשכבת הדרמיס, שהיא השכבה האמצעית של העור, הבנויה בעיקר מקולגן, אלסטין וחומצה היאלורונית, שם גם נאגרים רוב המים בעור. ההזנה לשכבה זו היא פנימית ומגיעה דרך כלי דם שמעבירים את חומרי הזנה ואבני הבניין לייצור של כל מרכיבי העור, בעיקר קולגן, אך גם חומצה היאלורונית, כך שמריחה של עוד שכבה מקרם הלחות לא תספיק.

גם לתכשירים קוסמטיים תפקיד חשוב בשמירה וטיפוח העור, רק שההשפעה של רובם היא בעיקר על שכבת העור העליונה, שנקראת אפידרמיס. תכשירי לחות וקרמים מסייעים בהגנה מפני איבוד מים, שחשובה אף היא ובעלי השפעות מועילות נוספות, כתלות במרכיבים המצויים בהם, כדוגמת נוגדי חמצון, הגנה מהשמש ועוד. זאת בהנחה שמדובר על תכשירי קוסמטיקה איכותיים ובהתאמה לסוג העור שלך.

חשוב שתדעי! עור שלא מכיל מספיק מים (לחות) מבפנים, הוא גם פחות חדיר לחומרי הקוסמטיקה שאת מורחת עליו.

מראה העור חשוב לך? זה מה שכדאי שתדעי  

כשאנחנו צעירות, הגוף שלנו מייצר חומצה היאלורונית בצורה יעילה ומהירה יותר לפי צרכיו וזו הסיבה שהעור שלנו מתוח, חלק ורענן. כאמור, היכולת של הגוף לייצר ולשמור על רמת חומצה היאלורונית טבעית יורדת בהדרגה ככל שאנו מתבגרות. מחקרים מצביעים על כך שתהליך זה מתחיל כבר בסביבות גילאי ה- 30. התוצאה של תהליך זה היא ירידה ברמת הלחות, במיצוק ובמראה הכללי שכבר לא נראה כמו פעם. זה השלב שרבות מאתנו מתחילות לחפש פתרונות קוסמטיים ומתמקדות בעיקר בטיפולים החיצוניים. כפי שניתן להבין, המיקוד בטיפול החיצוני יספק מענה חלקי בלבד בכל הקשור ליכולת אגירת הלחות ונפח העור.

חומצה היאלורונית טבעית- חשובה יותר ממה שאת חושבת

דמייני לעצמך סדקים באדמה, ברגע שמשקים אותם הם נעלמים והאדמה מקבלת מראה חלק ואחיד יותר. בדיוק כך פועלת החומצה ההיאלורונית בעור שלך. היא מסוגלת לספוח ולהחזיק כמות מים אדירה וכך מאפשרת את המילוי בין סיבי הקולגן בעור ושומרת על רמת לחות גבוהה.

אם נמשיך באותה אנלוגיה, המים שאיתם אנו משקים את האדמה מתאדים אחרי תקופה מסוימת, מה שגורם לה לחזור למצב הצחיח והיבש שלה. חומצה היאלורונית טבעית שנוצרת בעור שלך, עושה בדיוק את מה שצריך כדי למנוע התייבשות שכזו, היא למעשה "מחזיקה" את המים בתוך העור ומכאן השפעתה. קצב איבוד הלחות תלוי גם בה וגם בהגנה של שכבת העור החיצונית.  

כאן נכנסת לתמונה החומצה ההיאלורונית ותוספי הנוטרי קוסמטיקה. הכוונה היא לשימוש פנימי בבליעה, כשהמטרה כאן היא לספק חומרי גלם לגוף ולעודד תהליכי יצור פנימיים. יש מגוון סוגי תוספים לטיפוח, ניתן למצוא כדורי חומצה היאלורונית כמרכיב בודד או פורמולות שמכילות אותה יחד עם רכיבים נוספים. מה שבטוח, עולם הטיפוח הולך לשם, לטיפוח משולב- פנימי כבסיס וחיצוני כמשלים, בניגוד למה שהכרנו עד היום.

האם את יכולה להשפיע על כמות החומצה ההיאלורונית בעור שלך?

עד היום הורגלנו לחשוב שחומצה היאלורונית יכולה להגיע לעור רק מבחוץ, דרך הזרקה חיצונית כחומר מילוי או במריחה והיא אכן נפוצה למדי בתכשירים הקוסמטיים. עכשיו את כבר יודעת שהתקדמות עולם הטיפוח מביאה איתה פתרונות נוספים, כאלה שמגיעים מבפנים, מתוך הבנה של מנגנוני ההזנה הפנימיים וחשיבותם לטיפוח ובריאות העור. שגרת הטיפוח שאליה הורגלנו כוללת ניקוי ומריחת תכשירי לחות, הזנה והגנה מהשמש והיא אכן חשובה. חומצה היאלורונית במוצרי קוסמטיקה עשויה לתרום לשיפור מראה העור, כשהריכוז ויכולת החדירות שלה משתנה ממוצר למוצר ובהתאם למצב העור שלך. גם ההזרקות שכולנו מכירות, אמנם מספקות מענה מיידי להחדרת החומצה לעור כחומר מילוי, עם השפעה זמנית שיש לחדש מדי כמה חודשים. נשים רבות חוששות מטיפולים פולשניים, מחשש מהכאבים, ממראה לא טבעי, מתופעות לוואי לא נעימות או מסיבות אחרות.

המגמה החדשה בתחום הטיפוח מתבססת על ההבנה הגוברת שההזנה הפנימית היא החשובה ביותר כשמדובר בטיפוח העור. נטילת רכיבי תזונה ספציפיים, כתוספת לתזונה, דואגת למעשה לאספקה סדירה של "מזון" לעור. זה לא אומר שצריך לוותר על הטיפוח החיצוני, נהפוך הוא. האידיאל הוא לשלב בין השניים לתוצאות טובות יותר!

מחקר הראה יעילות בנטילת תוסף של חומצה היאלורונית!

מחקר קליני שנערך בגרמניה בדק השפעה של נטילת תוסף תזונה של חומצה היאלורונית, שהכיל גם ביוטין, ויטמין C, אבץ ונחושת. המחקר נעשה על נשים בגילאים שבין 45-60 שנטלו את התוסף פעם ביום למשך 40 ימים. הפרמטרים שנבדקו היו: גמישות, לחות ומרקם העור. העור של המשתתפות נבדק לפני תחילת הניסוי, לאחר 20 יום ולאחר 40 יום של נטילת התוסף.

התוצאות היו מרשימות ביותר! נצפו תוצאות משמעותיות בשיפור במדדי הלחות, גמישות, ירידה בחספוס העור ושיפור במראה העור הכללי. בנוסף, לא דווחו תופעות לוואי כלל בקרב משתתפות המחקר.

לצפייה במחקר המלא >>

טפחי את עורך מבפנים ותהני משיפור מראה העור מבחוץ

טרנד חדש שכבש את העולם והגיע גם לישראל נקרא "נוטרי קוסמטיקה" ועוסק בתוספי תזונה שמיועדים לטיפוח. אלו מכילים רכיבי תזונה שפועלים להזנה וטיפוח של העור, השיער והציפורניים- כל אחד בהתאם לרכיבים המצויים בו. השיטה החדשה הזו משנה את כללי המשחק ומציעה מענה אמיתי וקל לביצוע. תוכלי להוסיף לשגרה שלך תוסף "נוטרי-קוסמטיקה" לצד שגרת הטיפוח הרגילה שלך, בין אם היא כוללת מריחת קרמים או טיפולי אסתטיקה אחרים. תוסף תזונה שכזה יעשיר את גופך ברכיבים הדרושים לו לצורך תהליכי בנייה והתחדשות, כגון: ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו, נוגדי חמצון וכן, גם חומצה היאלורונית וקולגן.

הנה החלק שישלים לך את הפאזל

שילובה של החומצה ההיאלורונית לצד אורח חיים בריא ורכיבי תזונה חיוניים אחרים, יפיק תוצאות טובות ועמוקות יותר. שמירה על העור באמצעות מריחת מסנני קרינה, שתייה מרובה של מים, תפריט תזונה מאוזן ומגוון והזנת הגוף שלך בוויטמינים ומינרלים החיוניים לו, היא הדרך שתעשה לך ולעור הפנים שלך רק טוב. זה עובד!

מחקרים

Göllner, I.; Voss,W.; von Hehn, U.; Kammerer, S. Ingestion of an Oral Hyaluronan Solution Improves Skin*Hydration, Wrinkle Reduction, Elasticity, and Skin Roughness: Results of a Clinical Study. J. Evid. Based* Complement. Altern. Med. 2017, 22, 816–823

Polymers 2018, 10, 701; Hyaluronic Acid in the Third Millennium, MDPI, Published: 25 June 20181

Drealos, Z.D. Nutrition and enhancing youthful-appearing skin. Clin. Dermatol. 2010, 28, 400–408

Kawada, C.; Yoshida, T.; Yoshida, H.; Sakamoto, W.; Odanaka, W.; Sato, T.; Yamasaki, T.; Kanemitsu, T.;Masuda, Y.; Urushibata, O. Ingestion of hyaluronans (molecular weights 800 k and 300 k) improves dry skin* conditions: A randomized, double blind, controlled study. J. Clin. Biochem. Nutr. 2015, 56, 66–73.


אולי יעניין אתכם גם

ביוטי 360 | Beauty 360

ביוטי 360 | Beauty 360

פורמולה יחודית לטיפוח 360: גם שיער, גם עור וגם ציפורניים במוצר אחד!
 130.0
32% הנחה
Add to Wishlist
Add to Wishlist

Add to Wishlist
Add to Wishlist
אבץ בתוספת ויטמין C למציצה

אבץ בתוספת ויטמין C למציצה

אבץ ציטראט בתוספת ויטמין C (לא חומצי) בטבליות מציצה
 37.8
35% הנחה
Add to Wishlist
Add to Wishlist

Add to Wishlist
Add to Wishlist
פיקנוגנול 120 מ"ג

פיקנוגנול 120 מ"ג

תמצית פטנטית מקליפת עץ האורן הצרפתי
 372.9
Add to Wishlist
Add to Wishlist

Add to Wishlist
Add to Wishlist
מגנזיום ציטראט בתוספת ויטמין B6

מגנזיום ציטראט בתוספת ויטמין B6

טבליות של מגנזיום ציטראט יחד עם ויטמין B6  
 70.5
Add to Wishlist
Add to Wishlist

Add to Wishlist
Add to Wishlist


גלו עוד באותו נושא

נשירת שיער אצל נשים: הסיבות הנפוצות ביותר שכדאי שתכירי
טיפוח
30 אוגוסט 2023

נשירת שיער אצל נשים: הסיבות הנפוצות ביותר שכדאי שתכירי

נשירת שיער היא תופעה נפוצה שמטרידה נשים רבות. אחת הסיבות המרכזיות לנשירה קשורה לחוסרים תזונתיים. איך אפשר להבדיל בין נשירה תקינה לבין נשירת שיער מוגברת?…
ספרו לי עוד
פיגמנטציה בפנים: מה גורם להופעת כתמי עור והאם אפשר לעכב את ההיווצרות שלהם?
טיפוח
12 ינואר 2023

פיגמנטציה בפנים: מה גורם להופעת כתמי עור והאם אפשר לעכב את ההיווצרות שלהם?

פיגמנטציה בפנים מתבטאת בגוון עור לא אחיד ולמרות שאינה נחשבת לתופעה מסוכנת, היא מפריעה מבחינה אסתטית. פיגמנטציה נפוצה יותר אצל נשים ומושפעת בין היתר משינויים…
ספרו לי עוד
פיגמנטציה בעור: הגורמים השכיחים ביותר
טיפוח
12 ינואר 2023

פיגמנטציה בעור: הגורמים השכיחים ביותר

פיגמנטציה מתייחסת למצבים המתבטאים בשינוי בגוון העור. העור שלנו משתנה עם הזמן ומושפע ממגוון גורמים, פנימיים וחיצוניים. גוון לא אחיד בעור הפנים המוגדר כפיגמנטציה, אינו…
ספרו לי עוד
אקנה ופצעי בגרות: כיצד הם נוצרים והאם יש דרך לשיפור המצב?
טיפוח
15 אוגוסט 2022

אקנה ופצעי בגרות: כיצד הם נוצרים והאם יש דרך לשיפור המצב?

אקנה ופצעי בגרות שכיחים בגיל ההתבגרות, אך יכולה להופיע גם בגילאים מבוגרים יותר. במקרים רבים היא פוגעת בביטחון העצמי בגלל ההשפעה על המראה החיצוני. מה…
ספרו לי עוד
קולגן – הסוד שלנו בדרך לעור המושלם
טיפוח
1 מרץ 2022

קולגן – הסוד שלנו בדרך לעור המושלם

השאיפה להשיג את מראה העור המושלם גורמת לנו לקפוץ על כל תכשיר טיפוח חדש, אלא שבדרך אנו שוכחים שיש נזקים שאפילו הקרם המשובח ביותר לא…
ספרו לי עוד
איך לשמור על שיער בריא ולמנוע נשירת שיער?
טיפוח
1 מרץ 2022

איך לשמור על שיער בריא ולמנוע נשירת שיער?

נשירת שיער היא אחת הבעיות הנפוצות ביותר. מה גורם לנשירת שיער ואיך אפשר לשפר את המצב? כל התשובות בכתבה
ספרו לי עוד
לא על הקרם לבדו: טיפוח העור מתחיל מבפנים
טיפוח
1 מרץ 2022

לא על הקרם לבדו: טיפוח העור מתחיל מבפנים

הרצון להשיג מראה עור צעיר ורענן מביא אותנו לחיפוש תמידי אחר שגרת הטיפוח המיטבית, כאשר רובנו מתמקדות בעיקר במה אנחנו שמות על העור, במקום במה…
ספרו לי עוד
באפס מאמץ: הסוד לטיפוח השיער, העור והציפורניים הוא לא מה שחשבת!
טיפוח
5 יוני 2024

באפס מאמץ: הסוד לטיפוח השיער, העור והציפורניים הוא לא מה שחשבת!

נשירת שיער היא תופעה נפוצה שמטרידה רבות מאתנו. כולנו רוצות לשמור על מראה מטופח וצעיר ומחפשות פתרונות יעילים שישפרו את מראה העור והשיער שלנו. מה…
ספרו לי עוד
הרשמו לניוזלטר שלנו
הירשמו עכשיו לניוזלטר של סופהרב וקבלו עדכוני אורח חיים בריא!