• -
  • -

icoברזל לתינוקות - כל מה שחשוב לדעת

מזל טוב! התינוק שלכם חוגג ארבעה חודשים- איזה כיף! בשלב הזה הוא כבר מתחיל להיות עצמאי בשטח, מסוגל להניע יותר את ידיו, שולט בצורה טובה יותר בתנועות הראש וכבר מתחיל להבחין בין הגוונים השונים. הכל טוב ויפה אבל כחלק מהחגיגה אמרו לכם בטיפת החלב שמומלץ לתת לו גם ברזל ממקור חיצוני. מדוע?

חשיבות הברזל להתפתחות תקינה של תינוקות

ברזל הוא מינרל חשוב מאוד לגוף אשר משתתף בתהליכים רבים. בין השאר הוא אחראי על נשיאת חמצן לתאי הגוף השונים ועל ייצור אנרגיה. בשנים הראשונות לחייו של התינוק הברזל חשוב להתפתחות מערכת העצבים. במצב של חוסר בברזל, תאי הדם בגוף מתקשים לשאת מספיק חמצן לאיברים ולשרירי הגוף, מה שעלול לפגוע בתפקוד של איברים שונים, בינים המוח. מחקרים הראו שמצבים של חוסר בברזל עלולים לפגוע בהתפתחות התקינה של התינוק, לגרום לו חוסר תיאבון, חולשה, עייפות, ואף פגיעה בהתפתחות השכלית. במחקרים שונים נמצא גם כי רמת האינטליגנציה בקרב תינוקות שגדלו במדינות לא מפותחות שלא נטלו ברזל, הייתה נמוכה יותר בהשוואה לילדים שנטלו תוסף זה. לכן, חשוב ואף ניתן למנוע חוסר של ברזל.

מדוע ההמלצה לתת ברזל לתינוקות מתחילה בגיל ארבעה חודשים?

בזמן ההיריון מקבל התינוק את הברזל החיוני לו מאמו. למעשה כבר מהשליש השלישי להיריון, מתחיל העובר לאגור ברזל (ולכן חשוב מאוד להקפיד לצרוך ברזל בזמן ההיריון). ביום הלידה, כשהתינוק יוצא לעולם, קיימים בגופו מאגרי ברזל המספיקים, לרוב, למשך ארבעת חודשי החיים הראשונים .אך לאחר כארבעה חודשים, בעקבות הגדילה המואצת, בה התינוק שלכם משלש את משקל גופו, מתלווה גם עלייה בנפח הדם, שלא תמיד תואמת את ריכוז ההמוגלובין, ולכן יש צורך בתוספת של ברזל ממקור חיצוני. בעקבות כך, לפי הנחיות משרד הבריאות מומלץ להתחיל לתת ברזל לתינוקות כבר בסוף החודש הרביעי ולהמשיך לתת אותו עד גיל 18 חודשים, במינונים המתאימים.

חשוב לדעת- חוסר בברזל הינו החסר התזונתי השכיח ביותר אצל תינוקות.  
אצל פגים ואצל תינוקות שנולדו במשקל נמוך, הסיכון להתפתחות אנמיה על רקע של מחסור בברזל הוא גדול יותר, משום שבדרך-כלל, מחסני הברזל שלהם מכילים פחות מהמינרל החשוב מפני שעמדה לרשותם תקופה קצרה יותר ברחם למילוי מאגרי הברזל.

מינון ברזל לתינוקות - כמה צריך לתת ובאיזה דרך?

הדרך הנוחה ביותר לתת ברזל לתינוקות היא בנוזל, שניתן לרוב בטיפות. מינון ברזל לתינוקות המומלץ על פי משרד הבריאות הוא 7.5 מ”ג ברזל ליום לגילאי 6-4 חודשים ו-15 מ”ג ברזל ליום מגיל 6 חודשים, עד לגיל שנה וחצי. במצבים של תינוקות שנולדו לפני הזמן יינתנו הנחיות ספציפיות.

ברזל לתינוקות - האם יש תופעות לוואי ואיך אפשר להימנע מהן?

בקרב תינוקות ופעוטות שנוטלים ברזל ייתכנו תופעות לוואי שכיחות יחסית הקשורות למערכת העיכול, ולרוב יבואו לידי ביטוי בעצירות ולעיתים גם בשלשולים. גם צבע הצואה עשוי להיות כהה, לפעמים בצבע ירוק ואפילו שחור. תופעות אלו נפוצות למדי, אך במידה והן נמשכות ואף מחריפות חשוב להיוועץ עם רופא מטפל. יחד עם זאת, היום קיימים בשוק תוספי ברזל לתינוקות עם צורות ברזל ייחודיות המפחיתות תופעות לוואי במערכת העיכול וגורמות לספיגה טובה יותר של הברזל. לכן, בבואכם לבחור את תוסף הברזל לתינוקות המתאים ביותר עבור הקטנים שלכם, הקפידו לבדוק שהוא מכיל ברזל מסוג פולימלטוז. צורת ברזל זו הינה עם תופעות לוואי נמוכות מאוד ומותאמת במיוחד למערכת העיכול של הקטנטנים.

מתי מפסיקים לתת ברזל לתינוקות?

המלצת משרד הבריאות היא לתת תוסף ברזל לתינוקות עד גיל שנה וחצי, אך לקראת גיל שנה סביר להניח תקבלו המלצה לערוך לתינוקכם בדיקת ספירת דם, ואז לפי תוצאות הבדיקה הרופא יחליט אם אתם צריכים להמשיך את מתן הברזל. יחד עם זאת, חשוב להמשיך להעשיר את תזונת התינוק במזונות עתירי ברזל גם מעל גיל שנה וחצי.

לסיכום, ברזל הוא מרכיב חשוב מאוד להתפתחות של תינוקות. מחסור בו עלול לפגוע ביכולות ובתפקודים שלהם. הוספה של ברזל לתינוקות לתזונה בשנה הראשונה לחייו חשובה ואף מומלצת בקרב מומחים בכל העולם.

 

אהבת? שתף עם החברים!

גולשים שקראו מידע זה התעניינו גם ב:

נרשמים לניוזלטר סופהרב

ומקבלים עדכונים לאורח חיים בריא !

הצטרפו עכשיו

עקבו אחרינו

יצירת קשר

נשארתם עם שאלות? צוות המומחים המקצועי שלנו ישמח לסייע - מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן לפנות אלינו גם בטלפון בימים א'-ד' בין השעות 17:30 - 8:30 וביום ה' בין השעות 8:30-16:30
או בצ'אט שבתחתית העמוד