• -
  • -

icoדלקת בנרתיק, פטריית קנדידה ו"חברים" נוספים...

דלקת הנרתיק מהווה את אחת מהסיבות הנפוצות ביותר לביקור נשים אצל הגניקולוג והיא בין השכיחות ביותר בנשים בגיל הפריון (75% מהנשים בגיל הפוריות יחוו לפחות פעם אחת מחלה זיהומית נרתיקית). דלקות הנרתיק נגרמות לרוב כתוצאה מזיהום חיידקי (BV (Bactyerial Vaginosis או מזיהום פטרייתי (פטריית קנדידה), לפעמים הזיהום בנרתיק הוא משולב, חיידקים ופטרייתי יחדיו.

קיימים מספר גורמים עיקריים לדלקות בנרתיק, ובהם: שיבוש הפלורה הטבעית של המעי והנרתיק (Vaginal microbiota), חוסר איזון הורמונלי, שימוש בחומרים כימיים מגרים וזיהום חיידקי או פטרייתי.

באופן נורמלי, הנרתיק מאוכלס במושבות של חיידקים טובים מסוגים שונים שאינם מחוללים מחלות; החיידקים הידידותיים שוכנים באופן טבעי ונורמאלי בנרתיק ודואגים לשמירת הסביבה החומצית של הנרתיק, ורק כאשר מופר האיזון באזור זה, נוצרת האפשרות לשגשוג של חיידקים פתוגניים. הרכב הפלורה בנרתיק מותנה במספר גורמים, ובהם: גיל האישה, מצבה הרגשי, מצב בריאותה הכללי, השפעות הורמונליות שונות וכן פעילותה המינית.

דלקת הנרתיק מאובחנת על פי נוכחות תסמינים שונים, הכוללים בדרך כלל הפרשות נרתיקיות בלתי רגילות, אי נוחות ולעיתים אף כאב. אך בכדי לקבוע בוודאות מה מקור הזיהום שגרם לדלקת יש לבצע תרבית במעבדה.

פטריית קנדידה (Vaginal Candida)
הקנדידה היא פטריית שמר השוכנת באופן קבוע בקרומים הריריים של מערכת העיכול, הנרתיק, הפה והוושט. לפטרייה למעלה ממאה זנים שונים, שהנפוצה ביותר היא הקנדידה אלביקנס (Candida albicans).

אוכלוסיית הקנדידה מווסתת ונשמרת בקפדנות על ידי החיידקים הידידותיים בגופנו ועל ידי מערכת החיסון. אולם, כאשר נחלשת מערכת החיסון וצמחיית החיידקים הידידותיים מתמעטת, מתחילה פטרייה זו להתרבות במהירות ולייצר רעלנים המפריעים לתפקודים גופניים רבים. 

לפי הערכות שונות, כשליש מאוכלוסיית המדינות המתועשות סובל מבעיות הקשורות לקנדידה. הקנדידה גורמת לקשת רחבה של תסמינים החל מזיהומים בנרתיק, עייפות כרונית, בעיות עיכול, חוסר פוריות ,זיהום דמי (קנדידמיה) ועד זיהום לבבי ומחלות כרוניות.

גורמים המפרים את האיזון הטבעי של אוכלוסיית המעיים:

♦ טיפולים אנטיביוטיים
♦ שימוש בסטרואידים
♦ נטילת הורמונים וגלולות למניעת הריון
♦ הרגלי תזונה לקויים
♦ מצבי עקה (סטרס)

נשים בגיל הפריון סובלות במיוחד מקנדידה כרונית. סיבה אפשרית לכך ניתן לייחס לעובדה כי שמרים מתפתחים היטב בנוכחות אסטרוגן. קנדידה אף שכיחה במהלך ההיריון עקב רמת סוכר גבוהה ורמת pH גבוהה בנרתיק.

הגורמים האחראיים לעליית השכיחות של קנדידה במערכת העיכול, הם גם האחראיים להתפתחותה של פטרת וגינאלית. נמצאה התאמה של 100% בין הופעתה של קנדידה במערכת העיכול לדלקת הנגרמת על ידי זיהום קנדידיאלי נרתיקי (1).

זיהום חיידקי בנרתיק Bacterial vaginosis) BV)
זיהום חיידקי בנרתיק, המוכר גם בשם וגינוזיס חיידקי, הוא אחד הסיבות השכיחות לדלקת נרתיקית סימפטומטית וא-סימפטומטית. דלקת זו נובעת מצמיחת יתר של חיידקים בנרתיק ומאופיינת בהפרשה נרתיקית בעלת ריח חריף (המזכיר ריח דגים) ללא תסמיני גרד, צריבה או אודם

בעבר, תופעה זו נקראה גרדנרלה וגינוזיס מאחר ונהוג היה לחשוב שחיידק הגרדנרלה הוא זה האחראי למצב הדלקתי. אולם שמו החדש - וגינוזיס חיידקי - משקף את העובדה כי מספר זני חיידקים החיים באופן טבעי בנרתיק, עלולים להתרבות באופן בלתי מבוקר וליצור זיהום. הגורם לווגינוזיס חיידקי אינו ברור דיו, אך ידוע כי מהלך המחלה מלווה בשינוי הרכב הפלורה הנרתיקית.

וגינוזיס חיידקי אינו מסוכן, אך הוא עלול לגרום לתחושת אי-נוחות רבה ולהוות גורם סיכון להתפתחות דלקות שונות במערכת המין הנשית, לרבות אנדומטריטיס - דלקת רירית הרחם ( Endometritis) לאחר לידה או לאחר ניתוח קיסרי, דלקות באגן ועליה בסיכון ללידה מוקדמת.

המלצות לטיפול בזיהומים בנרתיק
מורכבותה של המערכת הנשית והשינויים ההורמונאליים אשר האישה חווה במהלך חייה מביאה לעיתים לחוסר איזון במיקרופלורה של המעי, הקשור ישירות לחוסר איזון במיקרופלורה של הנרתיק.
נשים רבות סובלות מזיהומים חוזרים ונשנים בנרתיק לאחר נטילת אנטיביוטיקה, סוכרת, שימוש ממושך בגלולות, לאחר קיום יחסי מין וכתוצאה משינוים הורמונליים לפני המחזור החודשי, במהלך ההיריון ובמנופאוזה.

הטיפול בתרופות אנטי בקטריאליות (דלצין) ואנטי פטרתיות (אגיסטן), נכשל במקרים רבים או מטפל נקודתית אך לא תורם למניעת הישנות הזיהום. היום כבר ידוע, כי שמירה על מיקרופלורה מאוזנת של המעיים והנרתיק חשובה מאוד לבריאותן של הנשים.

אכלוס מחדש של הפלורה בעזרת חיידקים פרוביוטיים היא אפשרות מצוינת, הנתמכת על בסיס מדעי. יש לבחור ולכוון לשיקום המערכת על ידי נטילתם של חיידקים פרוביוטיים. העובדות מראות כי לטיפול הפרוביוטי פוטנציאל אדיר להשפיע על בריאות האישה.

אהבת? שתף עם החברים!

גולשים שקראו מידע זה התעניינו גם ב:

נרשמים לניוזלטר סופהרב

ומקבלים עדכונים לאורח חיים בריא !

הצטרפו עכשיו

עקבו אחרינו

יצירת קשר

נשארתם עם שאלות? צוות המומחים המקצועי שלנו ישמח לסייע - מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן לפנות אלינו גם בטלפון בימים א'-ד' בין השעות 17:30 - 8:30 וביום ה' בין השעות 8:30-16:30
או בצ'אט שבתחתית העמוד