• -
  • -

icoהאם פרוביוטיקה לתינוקות יעילה בטיפול לקוליק וגזים?

אם אתם הורים מתחילים בוודאי יצא לכם כבר לשמוע על תופעת "הקוליק" או "גזים" אצל תינוקות. ללא ספק מדובר באחד האתגרים מדירי השינה להורים, ואם גם אתם מתמודדים עם התופעה, בוודאי תשמחו לשמוע כי מחקר קליני חדש קבע שהזן הפרוביוטי BB-12 הקיים בתוך פרוביוטיקה לתינוקות יכול להפחית את הבכי ומספר פרקי הבכי ולהביא להקלה לכם ולבייבי שלכם.

מהו קוליק אצל תינוקות?

קוליק אצל תינוקות הוא הפרעה במערכת העיכול המשפיעה על כרבע מאוכלוסיית התינוקות הנמצאים בשלושת החודשים הראשונים לחייהם ונפוצה בעיקר בפעוטות בגיל 6 שבועות. התופעה מתבטאת בכאבים עזים בבטן, בכי מופרז, עוויתות ואגרופים קפוצים, ולמרות שנחשבת לבעיה חולפת, מהווה מקור מצוקה משמעותי לתינוקות ולהורים. התופעה נחשבת לאחת הסיבות הרבות ביותר שבגללה הורים פונים לייעוץ רפואי בשלושת החודשים הראשונים לחיי התינוק שלהם והופעתה נמצאה קשורה לדיכאון לאחר לידה מצד האם, הפסקת הנקה מוקדמת, תסמונת התינוק המנוער, שימוש בתרופות, שינוי פורמולות, תוצאות לוואי ארוכות טווח כמו אלרגיה, ובעיות שינה והתנהגות.

מה גורם לתופעה?

למרות שנות מחקר רבות, נכון להיום, הסיבות הרפואיות של הקוליק בתינוקות עדיין לא ברורות לחלוטין ונחשבות לרב סיבתיות; נבחנו כל מיני השערות שלא הוכחו מדעית, ביניהן בליעה עודפת של אויר, רגישות לחלב, חשיפה לעישון ועוד. עם זאת, ריבוי של עדויות מצביע על כך ששינוי בהרכב החיידקים במעי של הפעוטות יכול לתרום להתפתחות התופעה.

במעי התינוק סוגים שונים של חיידקים: חיידקים טובים העוזרים בהתמודדות עם מחלות ושמירה על המערכת החיסונית וחיידקים רעים העלולים לגרום להתפתחות מחלות. בשנים הראשונות לחיי הפעוטות הרכב החיידקים עדיין לא יציב ונתון לתנודות והשפעות רבות, ופעמים רבות חיידקים לא רצויים "משתלטים" ולא נותנים לחיידקים הטובים יותר לגדול. במצב שכזה מופר יחס החיידקים הטוב, וכתוצאה מכך מתפתחות תופעות כמו קוליק, כאבי בטן, שלשולים ועצירות.

כיצד ניתן להתמודד עם קוליק?

עד לאחרונה כדי להתמודד עם קוליק המליצו להורים על שיטות שונות שיעילותן לא הוכחה בוודאות. ההמלצות דיברו על נדנוד של התינוק בעדינות, אימוץ של תנוחות נמר, קפיצה על כדור, ליטוף התינוק ועוד. אבל הקטנצ'יק שלכם ממשיך לבכות, אתם לא ישנים ותחושת חוסר אונים כללית מלווה את הסיטואציה. אז על פרוביוטיקה לתינוקות כבר שמעתם?

האם יש הוכחה מחקרית ליעילות פרוביוטיקה לתינוקות לטיפול בקוליק אצל תינוקות?

כאמור, עדויות רבות מצאו שתופעת הקוליק קשורה בחוסר איזון חיידקי במעי התינוק. כדי להילחם בו ובתופעות השליליות שעשויות להיגרם כתוצאה מכך, נמצאו מספר זנים של חיידקים פרוביוטים היעילים במצב של קוליק. זנים אלו נמצאים בתוספי פרוביוטיקה שונים ולאחרונה, מחקר קליני חדש נתן חיזוק לזן BB-12 בהקשר של מניעה וטיפול בתופעת קוליק בקרב תינוקות.

פרוביוטיקה לתינוקות - הכירו את חיידק ה-BB-12

חיידק הBB-12 הוא פרוביוטיקה שמווסתת באופן חיובי את הרכב החיידקים במעי ואת התפקוד התקין של מערכת החיסון. החיידק ידוע כחיידק הראשון שמאכלס את המעי של התינוקות ונוכחותו בשנה הראשונה לחיי התינוק נמצאה כמשפיעה על המעיים בגילאים בוגרים, ואף עשויה לתרום למניעה של בעיות עיכול כמו צליאק, אלרגיות לחלב, מעי רגיז ועוד.

תוצאות המחקר*

המחקר בחן 80 תינוקות בגילאי 7 שבועות ומטה (יונקים) הסובלים מקוליק כתופעה כרונית. התינוקות חולקו ל-2 קבוצות שוות, קבוצת ניסוי שקיבלה 6 טיפות פרוביוטיקה לתינוקות BB-12  וקבוצת ביקורת שקיבלה פלסבו (תרופה דמה).

התוצאות היו חד משמעיות:

  • 80% מהתינוקות בקבוצת הניסוי הראו ירידה של 50% במשך הבכי!
  • הובחנה ירידה משמעותית במספר מקרי הבכי בממוצע לשבוע
  • הובחנה השפעה חיובית על משך השינה, תדירות היציאות ומרקם הצואה

החוקרים הגיעו למסקנה חד משמעית- ההשפעה של BB-12  הינה רב ערוצית נגד גזים, שלשולים וזיהומים וכי לא ניתן להשליך את התוצאות לזנים אחרים.

אז האם נמצאה פרוביוטיקת הפלא?

*הערה: מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים לפני התחלת השימוש בתכשיר פרוביוטי.

 

 

 

*References:

Aliment Pharmacol Ther. 2020 Jan;51(1):110-120*

אהבת? שתף עם החברים!

גולשים שקראו מידע זה התעניינו גם ב:

נרשמים לניוזלטר סופהרב

ומקבלים עדכונים לאורח חיים בריא !

הצטרפו עכשיו

עקבו אחרינו

יצירת קשר

נשארתם עם שאלות? צוות המומחים המקצועי שלנו ישמח לסייע - מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן לפנות אלינו גם בטלפון בימים א'-ד' בין השעות 17:30 - 8:30 וביום ה' בין השעות 8:30-16:30
או בצ'אט שבתחתית העמוד