• -
  • -

icoהקשר שאתם חייבים להכיר בין פרוביוטיקה לאנטיביוטיקה

בתקופת החורף בעיקר וכאשר עולה שכיחות הזיהומים החיידקיים, עולה גם שכיחות השימוש באנטיביוטיקה. רובנו לא אוהבים לקחת אנטיביוטיקה בגלל שהיא עשויה לגרום לנו לכמה תופעות לוואי מאוד לא נעימות כמו שלשולים, בחילות, הקאות, נפיחות ועוד. אבל מצד שני, כולנו יודעים שאנטיביוטיקה היא האמצעי היעיל ביותר להילחם בחיידקים מחוללי מחלות ושבסופו של דבר היא עוזרת לנו להבריא.

זה מוביל אותנו למסקנה שאת האנטיביוטיקה כנראה לא נפסיק לקחת, אבל חשוב לדעת שיש דרך למתן ואפילו למנוע את תופעות הלוואי שלה.

אנטיביוטיקה ופרוביוטיקה - בעד ונגד (החיים)

משמעות המילה אנטיביוטיקה היא "נגד חיים". ואכן, האנטיביוטיקה היא תרכובת אורגנית הנלחמת בחיידקים ומזהמים והורסת את חייהם או מונעת את צמיחתם. אולם בדרך להשמדתם של החיידקים הרעים תוקפת האנטיביוטיקה כל דבר שנמצא בדרכה, בין היתר גם "חיידקים טובים" המצויים במערכת העיכול, חיידקים שתפקידם לסייע לגוף להתמודד עם זיהומים ומחלות. החיידקים הטובים הללו נקראים פרוביוטיקה.

פירוש המילה פרוביוטיקה הוא "למען החיים". החיידקים הטובים כאמור נמצאים באופן טבעי במערכת העיכול שלנו ונוטלים חלק חשוב בתפקודו התקין של הגוף. חיידקים אלו מסייעים לעיכול תקין, למניעת התרבות חיידקים מזיקים ולמלחמה נגד פטריות וטפילים, ייצור ויטמינים, חיזוק מערכת החיסון ולתהליכים חשובים רבים נוספים.

הקשר שאתם חייבים להכיר בין פרוביוטיקה לאנטיביוטיקה

וזהו הקשר שאתם חייבים להכיר בין פרוביוטיקה לאנטיביוטיקה. נטילת פרוביוטיקה בזמן נטילת אנטיביוטיקה מסייעת למזער את הסיכוי לתופעות הלוואי שהאנטיביוטיקה גורמת. ולמה? בעוד שהאנטיביוטיקה פוגעת באוכלוסיית החיידקים הטובים במעי, הפרוביוטיקה מסייעת לשמור על אוכלוסיית החיידקים הטובים, מזרזת את ההתפתחות של אוכלוסיית החיידקים הידידותיים ובכך למעשה מסייעת לנטרל את הנזק שגורמת האנטיביוטיקה ואת תופעות הלוואי הנלוות לה. לכן, נטילת פרוביוטיקה במהלך נטילת אנטיביוטיקה תסייע להתגבר על המחלה במהירות ובקלות.

יעילות הפרוביוטיקה בבעיות נוספות

אז למה עוד הפרוביוטיקה יעילה? אם עד לאחרונה הוזכרה הפרוביוטיקה בעיקר בהקשר של טיפול בבעיות עיכול ובהקשר של מניעת תופעות לוואי בזמן נטילת אנטיביוטיקה, בשנים האחרונות מחקרים רבים מצביעים על כך שהפרוביוטיקה יעילה בטיפול בשורה ארוכה של תסמינים ומחלות, החל מדלקות בדרכי שתן ועד אלרגיות ומחלות עור. כיום נחקר אפילו הקשר בין פרוביוטיקה לבין מניעת השמנה, סוכרת ומצבים בריאותיים נוספים. לפיכך, נטילת פרוביוטיקה מומלצת לילדים, נשים וגברים לאורך כל ימות השנה ולא רק במהלך נטילת אנטיביוטיקה.

איך כדאי לצרוך פרוביוטיקה?

מוצרים רבים, החל מיוגורטים, מוצרי מזון וסוגים שונים של תוספי תזונה מכילים פרוביוטיקה. היתרון המכריע בנטילת פרוביוטיקה כתוסף תזונה הוא האפקטיביות הטיפולית. לחיידקים פרוביוטיים בתוסף תזונה יכולת שרידות גבוהה הרבה יותר מאשר במוצר מזון. הכוונה היא שהחיידקים הטובים יצליחו להגיע לאתר הספיגה שלהם (המעי), יתחילו להתרבות שם וזאת בזמן שהם ישרדו את החומציות הגבוהה של הקיבה בדרך ליעדם בזכות ציפויים טכנולוגיים ייחודיים שקיימים בתוספים מתקדמים.

יתרון נוסף בתוספי תזונה איכותיים הוא שהם מכילים זני חיידקים רשומים, הכוונה היא לזנים שנבדקו, נחקרו והוכיחו את האפקטיביות שלהם. גם כשמדובר בכמות חיידקים, יש הבדל עצום בין תוסף תזונה פרוביוטי למוצר מזון פרוביוטי. תוספי תזונה מכילים כמות גדולה יותר של חיידקים מרוכזים בכמוסה אחת ואין צורך לאכול גביע יוגורט שלם המכיל גם מרכיבים נוספים וכמות לא ידועה של חיידקים.

רגע, איך משלבים פרוביוטיקה ואנטיביוטיקה? הרי אמרנו שאנטיביוטיקה הורסת גם את החיידקים הטובים?

עד לאחרונה, את האנטיביוטיקה והפרוביוטיקה אסור היה ליטול במקביל וההמלצה הייתה להפריד כשעתיים לפני או אחרי נטילת התרופה, זאת בכדי שהחיידקים הפרוביוטיים לא יפגעו כתוצאה מהשימוש באנטיביוטיקה, מה שלא בהכרח תרם במזעור תופעות הלוואי השונות. אך תחום הפרוביוטיקה וחקר הזנים הולך ומתקדם עם השנים ולאחרונה הביא לגילוי זנים חדשים וייחודיים, ביניהם שמר פרוביוטי ייחודי בשם s.boulardii.

למעשה, מדובר בשמר פרוביוטי ולא בחיידק פרוביוטי, שהוא עמיד לאנטיביוטיקה ולא נפגע ממנה, מה שמאפשר טיפול מקביל בזמן הטיפול האנטיביוטי, ללא צורך בהמתנה.

 

אהבת? שתף עם החברים!

גולשים שקראו מידע זה התעניינו גם ב:

אהבת? שתף עם החברים!

אהבת? שתף עם החברים!

אהבת? שתף עם החברים!

עובדות מעניינות שכדאי לדעת

נרשמים לניוזלטר סופהרב

ומקבלים עדכונים לאורח חיים בריא !

הצטרפו עכשיו

עקבו אחרינו

יצירת קשר

נשארתם עם שאלות? צוות המומחים המקצועי שלנו ישמח לסייע - מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן לפנות אלינו גם בטלפון בימים א'-ד' בין השעות 17:30 - 8:30 וביום ה' בין השעות 8:30-16:30
או בצ'אט שבתחתית העמוד