• -
  • -

icoהשמנת יתר והפתרון בניתוח להפחתת משקל- חלק ב'

מאת: סרגיי רוזנשטרך, סמנכ"ל הסברה רפואית אמברוזיה-סופהרב |

כאשר עומדים לפני ניתוח להפחתת משקל מומלץ להעשיר את התזונה בחלבונים, לשתות כמות גדולה של מים ולהתחיל בפעילות גופנית מתונה. מנתחים בריאטריים ממליצים להפחית 10 אחוזים ממשקל הגוף לפני ביצוע הניתוח הבריאטרי.

ניתוח בריאטרי להפחתת משקל דורש לבצע שינויים באורח החיים לפני הניתוח ואחריו. הייעוץ התזונתי עם המנתח או הדיאטנית לפני ניתוח בריאטרי הוא צעד חשוב ביותר בתהליך הנועד להסביר את הדרישות התזונתיות והשינויים התזונתיים ההכרחיים לפני הניתוח הבריאטרי להפחתת משקל ולאחריו.

תזונה טרום ניתוח להפחתת משקל
דיאטת טרום ניתוח בריאטרי מתחילה בדרך כלל 2 עד 3 חודשים לפני ניתוח בריאטרי. על פי בריאותו של החולה, המשקל והרכב הגוף שלו, המנתח או התזונאי ימליצו למועמד לניתוח בריאטרי להתחיל בדיאטה הנעה מן 800 ל-1200 קלוריות ליום, והמכילה 70 – 120 גרם חלבון מדי יום. בדרך כלל גם מומלץ להפחית את תצרוכת הפחמימות בהרבה ואת השומנים מהתזונה, במיוחד סוכרים מזוקקים ושומנים רוויים.

מזון עשיר בחלבון, תוספת קבועה של ויטמינים ומינרלים עשויים להועיל מאוד במהלך השלב הטרום ניתוחי כדי לסייע לחולים להשיג את מטרות הדיאטה שלהם.

תזונה לאחר ניתוח להפחתת משקל
לאחר ניתוח בריאטרי חשוב ביותר לפעול על פי ההנחיות הספציפיות בנוגע לאכילה, אשר יבטיחו החלמה מהירה ותקינה מהניתוח. הסיבה המרכזית לאי הצלחה של ניתוחים בריאטריים היא אי עמידה בהנחיות התזונתיות הניתנות על ידי המנתח ו/או הדיאטנית לאכילה נכונה לאחר הניתוח.

מיד לאחר הניתוח להפחתת משקל, הרגלי האכילה ישתנו בצורה דרמטית בדרכים שתהיינה להן השפעה גדולה מאוד על אורח החיים ולכל החיים. לאחר הניתוח, יעברו בין 9-12 שבועות בהם יחזור המטופל בהדרגה לאכול מזון מוצק.

לאחר ניתוח בריאטרי, יש צורך ליטול תוספי תזונה בכדי לספק לגוף ויטמינים, מינרלים, חלבונים וחומרים מזינים חיוניים אחרים שלא ניתן יותר לספוג דרך הקיבה ובמעיים, אשר מבנה האנטומי שלהם וגם התפקוד השתנו בעקבות הניתוח.

ההמלצות הן לתזונה עשירה בחלבון בכמות של 50 עד 60 גרם ביום לנשים ו-60 עד 70 גרם ליום בגברים. בדרך כלל אי אפשר לצרוך כמות גדולה כל כך רק מהמזון במהלך החודש הראשון שלאחר הניתוח הבריאטרי ולכן רוב המנותחים משתמשים בתוספי חלבון שונים, ורבים ממשיכים להשתמש בהם כמקור נוח של חלבון למשך כל ימי חייהם.

תצרוכת מים ונוזלים בחולים שעברו ניתוח להפחתת משקל
שתיית כמות מספקת של מים ונוזלים היא פן חשוב בכל דיאטה. זה חשוב במיוחד בקרב חולים שעברו ניתוח בריאטרי.
• אל תשתו נוזלים עם הארוחות. את כל הנוזלים יש לצרוך בין הארוחות.
• בחרו נוזלים לא מוגזים. הגז המיוצר מהמשקאות המוגזים עלול למתוח את שק הקיבה או פתח היציאה שלו.
• הבחירה הטובה ביותר היא מים. (בטעמים, מומתקים בממתיק מלאכותי, עם לימון סחוט), מומלץ גם לשתות תה צמחים ומיצי פירות מדוללים במים.

פעילות גופנית לחולים שעברו ניתוח להפחתת משקל
פעילות גופנית היא המפתח להשגת הגוף שאתם רוצים אחרי ניתוח בריאטרי להפחתת משקל. התחלה בפעילות גופנית הדרגתית ותוכנית פעילות פיזית היא חלק חשוב בניתוח בריאטרי.  תוכנית אימונים צריכה להתחיל לפני, ולהימשך ברגע שהרופא מאפשר זאת לאחר הניתוח הבריאטרי. כל פעילות גופנית או תוכנית אימונים חייבת להיות בפיקוח של רופא.

תוכנית פעילות גופנית או אימונים קבועה מסייעת בהפחתת המשקל ושמירה עליו וכן היא מסייעת:
• במיצוק השרירים
• הגברת האנרגיה
• המרצת המטבוליזם
• הידוק העור המדולדל הנגרם בגלל הפחתת משקל מהירה
• הפחתת הסיכון למחלות לב
• לחץ דם נמוך יותר
• הרגשה טובה יותר

נסו לבצע לפחות 30 דקות של פעילות גופנית בכל יום (פעילות גופנית מוגדרת כפעילות בנוסף לפעילויות היום יומיות שלכם כמו עבודה, קניות ותחזוקת הבית).

נטילת תוספי תזונה
נטילת תוספת של ויטמינים ומינרלים היא חובה בקרב אנשים שעברו ניתוח להפחתת משקל. ניתוח מעקף קיבה וסוגים אחרים של ניתוחים בריאטריים משנים בצורה דרמטית את היכולת של הגוף לספוג ויטמינים, מינרלים ואבות מזון . לפיכך, המחסור בוויטמינים ומינרלים עשוי להיות בעל השלכות בריאותיות חמורות.

לאחר ניתוח בריאטרי, ישנה חשיבות עליונה לנטילת מולטי ויטמין ומולטי מינרל איכותי למשך כל ימי חייכם. בנוסף תצטרכו ליטול תוספת של יומית ויטמין B-12 ותכשיר פרוביוטי איכותי.

מנתחים ותזונאים מסכימים שתוספי תזונה של ויטמינים ומינרלים חיוניים למניעת מחסור בוויטמינים ומינרלים אחרי ניתוח בריאטרי.

אהבת? שתף עם החברים!

גולשים שקראו מידע זה התעניינו גם ב:

נרשמים לניוזלטר סופהרב

ומקבלים עדכונים לאורח חיים בריא !

הצטרפו עכשיו

עקבו אחרינו

יצירת קשר

נשארתם עם שאלות? צוות המומחים המקצועי שלנו ישמח לסייע - מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן לפנות אלינו גם בטלפון בימים א'-ד' בין השעות 17:30 - 8:30 וביום ה' בין השעות 8:30-16:30
או בצ'אט שבתחתית העמוד