• -
 • -

icoויטמין C - למה הוא כל כך חשוב?

משום מה נהוג לחשוב שתפקידו של ויטמין C הוא "רק" לסייע לגוף להתגבר על הצטננות או בהתמודדות עם שפעת. זה דווקא נכון – אבל בהחלט לא הכל: ויטמין C (הנקרא גם חומצה אסקורבית) הוא אחד מהוויטמינים החיוניים ביותר לשמירה על הבריאות, המשתתף בלא פחות מ-300 תהליכים בגוף האדם. 

יתרונות ויטמין C

שיפור מערכת החיסון – ויטמין C מסייע לתפקוד תקין של מערכת החיסון, מעודד ומחזק את פעילותה ובכך תורם להפחתת השכיחות של דלקות וזיהומים וגם מסייע בקיצור תקופת ההחלמה כתוצאה מזיהום ויראלי או בקטריאלי – כגון שפעת או הצטננות. לוויטמין C תפקיד חשוב בבנייה ושמירה על רקמות העור המשמשות מחסום ראשוני נגד מזהמים. בנוסף, הוא ויטמין חיוני לתפקוד התקין של כדוריות הדם הלבנות המהוות רכיב מרכזי במערכת החיסון.
חיזוק הגוף – ויטמין C מסייע לגוף לייצר נוגדנים, תורם לפעילות של תאי דם לבנים וגם לספיגה יעילה יותר של ברזל, סידן ואבץ. בנוסף, מאחר שצריכת ויטמין C מפחיתה את רמת ההיסטמין (תרכובת הגורמת להרחבת כלי דם וכיווץ שרירים ומשתחררת בגוף בעת תגובה אלרגית), יש בה כדי לסייע להפחתת עוצמתן של התקפות אלרגיה.
נוגד חמצון – ויטמין C שייך למשפחת החומרים המהווים נוגדי חמצון בעלי עוצמה גבוהה. מכאן, שבמסגרת פעולותיו הרבות בגוף האדם, הוא מהווה נוגד חמצון המסייע לנטרול רדיקלים חופשיים. מדובר, בין השאר, בתרכובות שעלולות לפתח תאים סרטניים. חיוני במיוחד למניעת נזקי עישון.
הגנה על כלי הדם – מחסור חמור בוויטמין C עלול לגרום להתפרצות צפדינה –מחלה המתבטאת בשלב ראשון בפגיעה בכלי הדם הקטנים ובדימומים מהחניכיים. צריכה קבועה של ויטמין C במינון הנכון מסייעת לשמירה על נימי דם בגוף ובכך למניעת התפתחות של דימומים מהפה והעור החיצוני.
הגנה על העיניים – ויטמין C משתתף בתהליכים למניעת התפתחות של קטרקט – מחלה הפוגעת בראייה ועלולה להוביל לעיוורון.
הגנה על הלב – לוויטמין C תפקיד חשוב בהפחתת הסיכון להתפתחות מחלות לב, וכן לייצור של החומצה האמינית החשובה ל-קרניטין החיונית לבריאות הלב ולמטבוליזם של חומצות שומן ואנרגיה בשריר.
הגנה של העור –ויטמין C משתתף ביצירת קולגן הדרוש, בין השאר, לבנייה של רקמות חיבור, איחוי פצעים ושמירה על מראה עור טבעי ובריא.

חשוב לדעת! רמת ויטמין C בגוף איננה מצטברת, אלא הולכת ויורדת. כדי לסייע לשמירה על הבריאות יש לצרוך את הוויטמין באופן קבוע באמצעות מקורות מזון כמו ירקות ופירות, או באמצעות תוספי מזון איכותיים המכילים מינון אופטימאלי.

תסמינים העשויים להעיד על מחסור בויטמין C

 • תדירות גבוהה של הצטננויות ומחלות זיהומיות כגון שפעת.
 • זמן הגלדה ממושך של פצעי עור ופצעי לחץ.
 • דימום קבוע מהחניכיים.
 • עייפות רבה ומתמשכת ולעתים גם לחץ נפשי מתמשך.
 • דימומים מהאף בתדירות גבוהה.

למי מיועד ויטמין סי?

ויטמין C חשוב ומומלץ לכל קבוצות האוכלוסייה, אבל חיוני במיוחד לארבע מהן:

 1. ויטמין C לילדים – מסייע לחיזוק מערכת החיסון, משתתף בתהליכים חיוניים הן לבניית הגוף והתפתחותו התקינה והן לשמירה על בריאותו.
 2. ויטמין C לנשים בהריון –הקפדה על מינון יומי מומלץ של ויטמין C לנשים בהריון (בדרך כלל 200 מ"ג ועד מקסימום של 500 מ"ג), מחזקת את המערכת החיסונית של האם ובכך מסייעת להפחתת הסיכון לתחלואה וויראלית בהיריון. 
  כמו כן, מפחיתה את הסיכון לזיהומים אופייניים במערכת המין והשתן ואת הצורך בשימוש באנטיביוטיקה. רמת הוויטמין בגוף האם פוחתת כלל שמתקדם ההיריון מאחר והעובר משתמש גם הוא במאגרי הוויטמין לצרכי גדילה והתפתחות תקינים ולכן מומלצת השלמה חיצונית. ממצאים חלוקים לגבי מעורבתו של וויטמין C במניעת רעלת היריון, משקל יילוד נמוך ולידה מוקדמת.
 3. ויטמין C למעשנים –במסגרת שלל השפעותיו המזיקות רחבות הטווח על גוף האדם, עישון פוגע גם בכלי הדם ובנוגדי החמצון ומגביר את הסיכון לעליית לחץ דם (יתר לחץ דם מכונה "הרוצח השקט"). מאחר שצריכת טבק מפחיתה באופן ניכר את רמת הוויטמין Cבגוף, הרי שמעשנים צריכים להקפיד עוד יותר מלא-מעשנים על צריכתו הקבועה.
 4. ויטמין C לנוטלי תרופות – תרופות מסוימות מפחיתות את ההשפעה של ויטמין C בגוף ופוגעות ביכולתו להשתתף בתהליכים חיוניים. לנוטלים תרופות באופן קבוע מומלצת נטילה מקבילה שלויטמין C על מנת להשלים את רמתו הנכונה בגוף.

ויטמין – תופעות לוואי 

תופעות לוואי של נטילת ויטמין C נחשבות לנדירות ומופיעות בדרך כלל רק בנטילת מגה כמויות. התופעה המוכרת יותר הינה שלשולים ולעיתים נדירות גירויים בעור.

אהבת? שתף עם החברים!

גולשים שקראו מידע זה התעניינו גם ב:

אהבת? שתף עם החברים!

אהבת? שתף עם החברים!

אהבת? שתף עם החברים!

אהבת? שתף עם החברים!

אהבת? שתף עם החברים!

עובדות מעניינות שכדאי לדעת

נרשמים לניוזלטר סופהרב

ומקבלים עדכונים לאורח חיים בריא !

הצטרפו עכשיו

עקבו אחרינו

יצירת קשר

נשארתם עם שאלות? צוות המומחים המקצועי שלנו ישמח לסייע - מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן לפנות אלינו גם בטלפון בימים א'-ד' בין השעות 17:30 - 8:30 וביום ה' בין השעות 8:30-16:30
או בצ'אט שבתחתית העמוד