• -
  • -

icoלהישאר על המסלול - דלקות מפרקים אצל ספורטאים

ריצה היא אחד מסוגי הפעילות הגופנית המהנים ביותר והאהובים ביותר. אולם דלקת מפרקים עשויה להשאיר בבית גם את הרצים המסורים ביותר. זה כואב, זה מטריד וזה מתסכל. החדשות הטובות הן שעם טיפול נכון ניתן ניתן להיפטר מהדלקת ולחזור לרוץ.

כמעט שאין רץ שלא חווה כאבי מפרקים, במיוחד בברכיים. בדרך כלל מדובר בתופעה חולפת אך אצל חלק מהרצים היא עלולה להתפתח למצב כרוני הגורם סבל רב לעתים עד להשבתה מוחלטת מפעילות.

למה זה קורה?
המפרקים הם חלקי הגוף שתפקידם לחבר בין עצמות שונות ולאפשר את יכולת התנועה והתפקוד השוטף של האיבר. במהלך ריצה מופעלים על הברך, הירך, האגן והגב כוחות הנחיתה והעומסים המופעלים על המפרקים עשויים להגיע עד לפי 8 ממשקל הגוף. מדובר בעומסים גבוהים מאוד שאף עלולים להתגבר כאשר רצים בנעליים לא מתאימות או על משטח לא מתאים.

דלקת נוצרת כתוצאה מעומס יתר המופעל על המפרק, בדרך כלל בשילוב חוסר איזון בשרירים העוטפים אותו. מאפייני הדלקת הם כאבים בברכיים, בקרסוליים, בכפות הידיים, בחוליות עמוד השדרה ובגב התחתון.
כאשר מדובר בדלקת כרונית הכאב אינו חולף ומורגש בעיקר עם הקימה בבוקר ובמהלך היום בכל תנועה של האיבר הפגוע.

איך מטפלים?
הכאב הוא דרכו של הגוף להתריע על חוסר נוחות או נזק המצריך התייחסות וטיפול. הדרך המקובלת לטיפול בדלקות מפרקים הוא שילוב של מנוחה וטיפול תרופתי באמצעות תרופות נוגדות דלקת.
לגישה זו שני חסרונות מרכזיים:

  1. מנוחה ארוכה מידי גורמת להחלשות השרירים העוטפים את המפרק. כתוצאה מכך, עם החזרה לאימונים נאלץ המפרק לשאת עומסים גבוהים יותר והסיכוי לפציעה חוזרת עולה.
  2. נטילת תרופות נוגדות דלקת לאורך זמן עשויה לגרור תופעות לוואי חריפות, לנזקים באיברים אחרים ולהתמכרות.

גישה טיפולית חדשה ויעילה יותר היא הפחתת עומסים מהמפרק הפגוע על ידי מעבר לפעילות גופנית מתונה לתקופה מסוימת ואז חזרה הדרגתית לפעילות הרגילה, זאת בשילוב עם שימוש במוצרים טבעיים להפחתת הדלקת.

כורכום - טבעי לטיפול בדלקת
כורכום הוא אחד מהצמחים הנחקרים* ביותר בתחום הדלקת והכאב בזכות החומר הפעיל בו, כורכומין. כורכומין ידוע כמעכב אנזימים ורכיבים נוספים הגורמים לדלקת ולכן הוא מתאים במיוחד לטיפול בדלקות מפרקים. במחקרים שנערכו נמצא כי צריכת תוסף תזונה על בסיס כורכומין משפרת באופן משמעותי את איכות חייהם של חולים בדלקת מפרקים כרונית.

יעילותו של הכורכום היא גם במקרים של טיפול בדלקות מפרקים המתפתחות כתוצאה מריצה או כל פעילות ספורטיבית אחרת. מדובר בחומר טבעי שאינו ממכר, אינו גורם לתופעות לוואי וניתן לצרוך אותו משך תקופה ארוכה של שיקום המפרק הפגוע וחזרה הדרגתית לאימונים.

יותר ויותר ספורטאים בוחרים כיום להימנע מטיפול תרופתי במקרים של דלקת מפרקים ומעדיפים את השימוש בכורכום, נוגד דלקת ממקור טבעי. במרבית המקרים ההקלה מורגשת תוך זמן קצר והחזרה לפעילות רגילה קלה יותר ומהירה יותר.

 

*References:
  • The International Journal of Biochemistry & Cell Biology 41 (2009) 40–59
  • Digestive Diseases and Sciences, Vol. 50, No. 11 (November 2005)
  • Mol. Nutr. Food Res. 2008, 52, 1040 – 1061
  • Pharmacology, Biochemistry and Behavior 2008
  • Free Radical Biology & Medicine 41 (2006) 92–96
  • Adv Exp Med Biol. 2007;595:105-25.

אהבת? שתף עם החברים!

גולשים שקראו מידע זה התעניינו גם ב:

נרשמים לניוזלטר סופהרב

ומקבלים עדכונים לאורח חיים בריא !

הצטרפו עכשיו

עקבו אחרינו

יצירת קשר

נשארתם עם שאלות? צוות המומחים המקצועי שלנו ישמח לסייע - מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן לפנות אלינו גם בטלפון בימים א'-ד' בין השעות 17:30 - 8:30 וביום ה' בין השעות 8:30-16:30
או בצ'אט שבתחתית העמוד