• -
  • -

icoמה באמת אתם יודעים על ויטמין D?

מה באמת אתם יודעים על ויטמין D? למה הויטמין הזה חשוב כל כך? ולמה יש מחסור בו לרוב האוכלוסייה לאורך כל ימות השנה? התשובות בכתבה הבאה שלפניכם. 

הכירו את ויטמין D

רובנו נתקלים בוויטמין D עם הצטרפותו למשפחה של התינוק הראשון. הרופא אומר לתת שתי טיפות של ויטמין D בכל יום, ואנחנו ההורים אפילו לא שואלים אפילו למה. אם הרופא אמר, ואם כל שאר ההורים עושים את זה אז כנראה שזה נכון. חוץ מזה, זו עוד דרך בדוקה להרגיע תינוק בוכה אחרי אמבטיה ומה לא עושים בשביל עוד כמה דקות של שקט.
אבל מה באמת אתם יודעים על ויטמין D?

הפוטנציאל הבריאותי הטמון בוויטמין D זוכה, בעשור האחרון, להכרה גוברת והולכת בקרב יותר ויותר חוקרים מתחומים שונים. וויטמין D מוכר לנו כאחד הגורמים החשובים במניעה של מחלות הקשורות לעצם ולשלד בכך שהוא מסייע לספיגת סידן בגוף.
במהלך חיינו אנו פוגשים אותו בעיקר בשני מקרים:
1. כשתינוק נולד, מנה יומית של ויטמין D על מנת לוודא התפתחות תקינה של העצם ומניעת רככת עצמות.
2. כשאדם מתבגר, ויטמין D כהגנה על בריאות העצם שנוטה להידלדל ומול הסיכון לאוסטאופורוזיס שעולה. אולם לאחרונה הסתבר כי מבחינת הפוטנציאל הבריאותי של ויטמין D מדובר רק בקצה הקרחון.

הפוטנציאל המלא של ויטמין D נחשף

מחקרים רבים שנערכו לאחרונה הוכיחו כי ויטמין D אינו עוד מנת חלקם הבלעדית של פעוטות וקשישים.
ויטמין D נחשב לאחד הוויטמינים החיוניים ביותר לגוף האדם. יש לו תפקיד מפתח בשמירה על מבנה וחוזק העצמות, השיניים והשרירים. הוא מחזק את פעילות מערכת החיסון והוא חיוני לתפקוד עצבי תקין. כמו כן, מסייע בחילוף החומרים של סוכרים וחיוני לספיגת ויטמינים ומינרלים.

האם אנחנו צורכים מספיק ויטמין D?

ובכן, עבור רובנו התשובה היא לא. מדובר בתשובה מפתיעה, במיוחד לאור העובדה שידוע כי ויטמין D נוצר בגופנו בעקבות חשיפה לשמש ושמש היא מצרך נפוץ וחינמי בארצנו הקטנה. היום ידוע על פי מחקרים שמעל לשליש מהאוכלוסייה בישראל יש מחסור בוויטמין D. זה נתון מדהים שמפתיע את רובנו. ואנחנו לא לבד, גם ברחבי העולם, שכיחות מחסור ואי-ספיקה של וויטמין D היא בעיה ארוכת שנים.

מדוע נמצא כי רוב האוכלוסייה בישראל סובלת מחסור בוויטמין D?

אחת ההשערות לפרדוקס הזה מזוהה עם אורח החיים המודרני. יותר מידי עבודה משרדית או תחת קורת גג ופחות מידי שהייה בחוץ, בייחוד בתקפה זו. ואם כבר יוצאים לשמש, החשש (המוצדק) מפני נזקי החשיפה לשמש גורמים לנו ללבוש בגדים ארוכים או למרוח קרם הגנה שמסנן את הקרינה.

מי עלול לפתח מחסור בוויטמין D?

נתונים של משרד הבריאות בארץ מצביעים על כמה קבוצות שעלולות לפתח מחסור בוויטמין: חולים בכמה מחלות שבהן יש בעיות בספיגת הוויטמין או בייצורו, תינוקות יונקים (לכן ממליצים על תוסף של ויטמין D בינקות,( אוכלוסיות שלא נחשפות לשמש בעקבות מגבלה רפואית וקשישים שמרבים להישאר בבית. גם אוכלוסייה שמקפידה על לבוש ארוך, ואנשים שעובדים במשך כל שעות היום במשרדים או בבית עלולים להיקלע למחסור.

אז מה עושים כדי להשיג ויטמין D?

למעשה אין אפשרות להגיע לרמות סבירות של הוויטמין ללא חשיפה מספקת לשמש ו/או צריכתו באמצעות תוסף מזון. נטילת ויטמין D כתוסף תזונה תאפשר שמירה של רמתו בדם, גם במצב בו הגוף עצמו אינו מייצר ממנו כמות מספקת, ותמנע תופעה של חסר. ניתן להשיג ויטמין D טבעי בצורתו הפעילה D3  ובצורות נטילה שונות המאפשרות נוחות נטילה כמו טיפות או כמוסות סופט ג'ל רכות לבליעה.

אהבת? שתף עם החברים!

גולשים שקראו מידע זה התעניינו גם ב:

אהבת? שתף עם החברים!

אהבת? שתף עם החברים!

אהבת? שתף עם החברים!

אהבת? שתף עם החברים!

אהבת? שתף עם החברים!

נא השאירו שם וטלפון ונטורופתית ממחלקת ההדרכה המקצועית
שלנו תתקשר אליכם בהקדם
שעות פעילות המחלקה: ימים א' - ה'
בין השעות 17:30 - 8:30 לא כולל חגי ישראל וימי שבתון

נרשמים לניוזלטר סופהרב ומקבלים עדכונים לאורח חיים בריא!

הצטרפו עכשיו