• -
  • -

icoמה טוב לשלשולים והקאות? ואיך מטפלים בזה!

שלשולים הם תופעה לא נעימה שכמעט כולנו חווים. בקיץ, התופעה הזו מורגשת בעיקר בקרב ילדים,  ויכולה להיגרם כתוצאה מחשיפה למזון מקולקל, וירוס עונתי או אפילו מרחצה בבריכות משותפות. אמנם קשה לעתים למנוע את ההידבקות, אבל אפשר במספר דרכים להקל על התסמינים ולקצר משמעותית את משך ההחלמה.

שלשולים והקאות - ממה הם נגרמים?

שלשולים והקאות הם תסמינים שעשויים לאפיין מחלות רבות, ואופייניים כמובן גם למחלות זיהומיות בדרכי העיכול. מחלות זיהומיות בדרכי העיכול עלולות להיגרם כתוצאה מהדבקה בנגיף מסוג "רוטה וירוס" או בחיידקים מסוג "סלמונלה" ו- "אי-קולי" (E.COLI) ויכולות להתבטא פרט לשלשולים והקאות, גם בבחילות וכאבי בטן.

שלשולים והקאות - זה מסוכן?

תחילה חשוב להבין כי השלשול הוא הדרך הטבעית של הגוף להגן על עצמו ולהתמודד עם סוגים שונים של תחלואים. לרוב, שלשול הנמשך פחות משבוע אינו מסוכן, אך הסכנה העיקרית הנובעת מהופעתם של התסמינים אלו היא סכנת התייבשות שעשויה להיגרם כתוצאה מכמות הנוזלים הרבה שהגוף מאבד. הסכנה רבה אף יותר בקרב ילדים קטנים ותינוקות מאחר והם בעלי מסת גוף נמוכה ומאגרי נוזלים דלילים יותר.

בנוסף, מחלות זיהומיות בדרכי העיכול נוטות להיות מדבקות ואוהבות לדלג בין בני הבית ולכן חשוב לדעת כיצד למנוע אותן וכיצד, במקרה שהן מופיעות, לקצר את משך ההחלמה. 

איך מטפלים בשלשול ומונעים הידבקות?

לא תמיד ניתן למנוע הידבקות, במיוחד לא אצל ילדים. הם מבקרים אצל חברים, פוגשים ילדים אחרים בגינה ובאים במגע כמעט יומיומי עם בני גילם. מספיק שאחד מאותם ילדים חולה על מנת להעלות באופן משמעותי את סיכויי ההידבקות של ילדכם. לכן, הדבר החשוב ביותר שיש להקפיד עליו על מנת להקטין את הסיכוי להידבקות בשלשולים הוא להימנע עד כמה שניתן להימצא בקרבת ילדים חולים. אין צורך, כמובן, לבודד את הילד אולם מומלץ לחכות עד שהחבר יחלים לפני שמאפשרים להם לשוב ולהיפגש.

בנוסף, חשוב לשמור על תנאי היגיינה נאותים ובמיוחד על שטיפת ידיים לפני ואחרי האוכל ואחרי כל ביקור בשירותים. אם יש תינוקות בבית חשוב לשטוף ידיים היטב לאחר כל החלפת חיתול. כמו כן, יש להקפיד על שטיפת ירקות ופירות לפני אכילתם.

ואם בכל זאת הילד נדבק, כיצד מטפלים?

חשוב להבין כי טיפול מהיר ויעיל במחלות של מערכת העיכול, ובמיוחד בכאלו המלוות בתופעות לא נעימות של הקאות ושלשולים, הוא חשוב לא רק על מנת לקצר את משך הסבל של החולה, אלא גם על מנת להקטין את הסיכוי שידביק אנשים אחרים בסביבתו.

בחלק ממחלות דרכי העיכול ניתן לטפל באמצעות טיפול תרופתי אולם מאחר והסכנה הגדולה ביותר במקרים של שלשולים והקאות היא סכנת התייבשות, חשוב להתמקד במניעתה.

מה לעשות נגד שלשולים - הקפדה על מספר כללים יכולה לעזור בהתמודדות:

שתיית נוזלים מרובה- חשוב לדאוג שהילד החולה ישתה כמות מספיקה של נוזלים לאורך כל היום, והכי טוב מים. ילד חולה יתקשה לשתות כמויות גדולות של מים בבת אחת, ולכן מומלץ להשקות אותו בכמויות קטנות יותר של מים בתדירות גבוהה במהלך כל היום. שתן כהה או אי מתן שתן הם סימנים מובהקים למאזן נוזלים נמוך בגוף ולכן חשוב לעקוב אחרי סימנים אלו, במיוחד אצל תינוקות וילדים קטנים.

הפחתה באוכל- שלול הוא סימן שמראה על בעיה של מערכת העיכול לספוג את רכיבי המזון בצורה תקינה. לכן, מומלץ להוריד עומס ממערכת העיכול על ידי הפחתה בכמות המזון המוכנסת לגוף, ולהעדיף מזונות יבשים וקלים לעיכול כגון: אורז, קרקרים וצנימים, ולהימנע ממזון עתיר סוכר ושומני.

פרוביוטיקה- שלשולים גורמים לירידה בכמות החיידקים הטובים הנמצאים במערכת העיכול, אותם חיידקים החשובים לפירוק רכיבי המזון ושיפור יכולת ההגנה של הגוף כנגד מזהמים. קיימים מגוון תוספי תזונה שעשויים להקל על תופעות ההקאה והשלשולים ולסייע לקצר בצורה משמעותית את משך המחלה. בהנחיות החדשות שנקבעו על ידי החוג למחלות זיהומיות בילדים והאיגוד לרפואת ילדים נקבע כי בנוסף לתמיסת מינרלים למניעת התייבשות, מומלץ לשלב טיפול בפרוביוטיקה (חיידקים טובים) היעילים בהפחתת משך השלשולים ועצמתם.

 

 

 

אהבת? שתף עם החברים!

גולשים שקראו מידע זה התעניינו גם ב:

נרשמים לניוזלטר סופהרב

ומקבלים עדכונים לאורח חיים בריא !

הצטרפו עכשיו

עקבו אחרינו

יצירת קשר

נשארתם עם שאלות? צוות המומחים המקצועי שלנו ישמח לסייע - מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן לפנות אלינו גם בטלפון בימים א'-ד' בין השעות 17:30 - 8:30 וביום ה' בין השעות 8:30-16:30
או בצ'אט שבתחתית העמוד