• -
  • -

icoנגיעה במזונות העל

"מזון על" מאופיין באיזון מרב רכיבי התזונה שהגוף זקוק להם וביכולת לספק לגוף גם רכיבים נוספים שתורמים לבריאותנו. במזונות העל ניתן למצוא תערובות ייחודית של ויטמינים, מינרלים, חלבונים, חומצות אמינו, פחמימות, חומצות שומן, סיבים תזונתיים ועוד'. הם גם עשירים במיוחד בנוגדי חמצון, החשובים לכל אדם בהקשרים בריאותיים רבים.

קבוצת האצות

אצות אגמי מים מתוקים מהוות מקור תזונתי שלם, טבעי וטהור. האצות עשירות ברכיבי תזונה רבים שחיוניים לשמירה על הבריאות; לחיזוק מערכת החיסון, לטיהור מערכת העיכול ולשיפור תפקודים מנטליים.

האצות משמשות חוליה חשובה בשרשרת המזון באגמים ברחבי העולם ונמצאות בשימוש מזה אלפי שנים כמקור תזונתי לבני אדם. ההרכב התזונתי של האצה תלוי במיקומה ובתנאי גידולה. טמפרטורת המים והרכב המים בה היא גדלה ומידת החשיפה לשמש ועומק המים בהם היא שוהה, אחראיים על השוני בהרכב החלבונים, השומנים והפיגמנטים שבאצה. חלבון מלא - ייחודיותה של הספירולינה והאצה כחולה ירוקה היא בכך שהן מכילות את כל ה-22 חומצות האמיניות החיוניות והבלתי חיוניות ביחס מתאים לגוף, מה שחוסך לגוף שימוש מיותר בחומצות בלתי חיוניות. זו הסיבה לכך שאפילו כמויות מזעריות של האצה הן כה יעילות בחיסכון באנרגיה.

הרכיבים התזונתיים באצה ממריצים את מערכת החיסון ועוזרים לגוף במלחמתו במחלות לא רצויות, ובעיקר בחיסול תאים לא רצויים כמו תאים סרטניים ותאים הנגועים בווירוסים שונים. בנוסף, משמשת האצה כמקור תזונתי עשירה לוויטמינים, מינרלים וכלורופיל.

עושר הרכיבים התזונתיים באצה תורם להגברת האנרגיה, למניעת עייפות כרונית, תשישות וחולשה, לחיזוק מערכת החיסון ולשיפור תהליך העיכול. בזכות הרכב חומצות השומן הייחודי שבה, משפרת האצה יכולת הריכוז והזיכרון ולכן מומלצת לילדים ולמבוגרים כאחד.

הקושי הגדול בנושא האצות הוא הטעם שלהן. הדרך היעלה ביותר להתגבר על כך היא שימוש בכמוסות של האצות. יש לציין כי בתהליך ייצור הכמוסות אנו לא עושים כלום מלבד לייבש את האצות בטמפרטורות נמוכות, כך כל היתרונות התזונתיים שלהם לא נפגעים כלל.

ספירולינה

אצה המורכבת מסלילי תאים קטנים הקשורים אחד לשני בצורת ספירלה, ומכאן שמה, ספירולינה. הספירולינה בעלת ערך תזונתי רב, עשירה בחלבון איכותי (מכילה 60% חלבון מלא), ויטמינים, קרוטנואידים, מינרלים, חומצות שומן חיוניות בלתי רוויות וחומצות אמינו מסועפות וארוכות שרשרת.

במרוצת השנים האחרונות ספירולינה נחקרה רבות ונמצאה כבעלת פוטנציאל פרמקולוגי טיפולי רב עוצמה. המומחים מארגון הבריאות העולמי (WHO) מכירים בספירולינה כמזון שלם וממליצים לצרוך אותה לשיפור הבריאות.

אצת ספירולינה מגבירה יצור של חלבונים נוגדי דלקת, ומשפרת פעילות תאי NKהמגנים עלינו מפני גידולים סרטניים ווירוסים. בנוסף, מכילה האצה פוליסכרידים (calcium spirulan) המעכבים חדירה של וירוסים שונים אל תאי הגוף ומונע את התרבותם. צריכה קבועה של ספירולינה מפחיתה תסמיני אלרגיה שונים ומשפרת פרופיל השומנים בדם.

כלורלה 

אצת הכלורלה הירוקה, שמקורה באגמי מים מתוקים, היא בין המקורות העשירים ביותר לכלורופיל ומספקת מערך שלם של ויטמינים, מינרלים וחומצות אמיניות. הרכיבים הפעילים בכלורלה מסייעים לשיקום רקמת השריר לאחר פעילות גופנית עצימה. כמו כן, מסייעים בהעלאת אנרגיה, מניעת עייפות וחיזוק מערכת החיסון. כלורלה מגבירה גם ייצור של תאי דם אדומים ולכן מסייעת במניעת אנמיה וחולשה. החומרים בדפנות אצת הכלורלה משפרים את תפקוד המעיים, תומכים באוכלוסיית החיידקים הטובים, סופחים רעלים ממערכת העיכול ומעודדים תנועת מעיים סדירה.

אצת הכלורלה מכילה בנוסף ריכוז גבוה של חלבון איכותי, ויטמינים (כולל B12 זמין לגוף, חשוב במיוחד לצמחוניים וטבעונים), קרוטנואידים, מינרלים, סיבים תזונתיים, אנזימים ופקטור גדילה CGF)  Chlorella Growth Factor).

קבוצת הפטריות

בקבוצה זו ניתן למצוא פטריות כגון ראישי, שיטאקי, מיטאקי, קורדיספס ועוד'. פטריות אלו מכילות ריכוז נפלא של חומצות אמינו, וויטמינים ומינרלים ועוד'. לפטריות אלו אפקט ממריץ והן מצוינות להעלאת אנרגיה, לכן נקראות גם פטריות כוח. לפטריות השפעה נוגדת חמצון חזקה ומכאן יעילותן הגבוהה בתחזוקה של לב וכלי דם, הורדת כולסטרול וחיזוק מערכת החיסון. לא בכדי, מוצרי פטריות בעולם ממותגים תחת הכותרת immune assist.

המשמעותית והייחודית מכולם היא פטריית הקורדיספס הנחשבת לאחת הפטריות המיוחדות והעוצמתיות ביותר הקיימות בטבע בשל סגולות הריפוי הרבות שיש לה. היא נמצאה לראשונה לפני 1,500 שנה על "גג העולם" בהרי טיבט שבסין הרחוקה, וכתוצאה מתנאי הגידול שלה היא סופגת רכיבי תזונה חיוניים מצמחי המרפא שגדלים בסביבתה. הסינים לא סתם מכנים אותה "מתנה אלוהית", כיוון שאף צמח אינו משתווה בתכונות וביכולות המרפא שלו אליה ובזכות היותה נדירה וקשה להשגה.

פטריית הקורדיספס נוגעת בכל שלבי הקיום של החיים ומתאימה לכל האדם המעוניין לעשות "restart" בחייו, מעין הפעלה מחדש, אשר תספק אנרגיה וחיוניות, שיפור המצב רוח.

ייסלחו לי הסינים
בניגוד להרבה מאוד צמחים, פטריות מרפא מאוד קשה לגדל ובחלק ממקומות הגידול יש פיתוי רב לשימוש בחומרי הדברה רעילים. מאוד חשוב להקפיד ליטול פטריות מרפא אורגניות לחלוטין שמקורן בארצות הברית כי הן נחשבות לנקיות ביותר ולאיכותיות ביותר.

אהבת? שתף עם החברים!

גולשים שקראו מידע זה התעניינו גם ב:

אהבת? שתף עם החברים!

אהבת? שתף עם החברים!

אהבת? שתף עם החברים!

נרשמים לניוזלטר סופהרב

ומקבלים עדכונים לאורח חיים בריא !

הצטרפו עכשיו

עקבו אחרינו

יצירת קשר

נשארתם עם שאלות? צוות המומחים המקצועי שלנו ישמח לסייע - מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן לפנות אלינו גם בטלפון בימים א'-ד' בין השעות 17:30 - 8:30 וביום ה' בין השעות 8:30-16:30
או בצ'אט שבתחתית העמוד