• -
  • -

icoשלשולים והקאות? יש מה לעשות!

אנחנו קרובים לפתיחת שנת הלימודים החדשה, לאתגרים ולהזדמנויות שהיא מזמנת לנו, לצד החששות והפחדים. כולנו רוצים לתת לילדינו נקודת פתיחה חיסונית גבוהה ככל האפשר ולשלוח אותם חזרה לבית-הספר כשהם חזקים ובריאים. אבל משהו בתקופה הנוכחית שבה המון ילדים סובלים מזיהומים בדרכי העיכול הגורמים לשלשולים, הקאות וכו', יוצר תסכול רב.

במהלך השבועות האחרונים נרשמו אלפי מקרים של ילדים ומבוגרים שלקו בהקאות ושלשולים. שכיחותן של מחלות זיהומיות בדרכי העיכול עולה בדרך כלל שהקיץ מתחיל, והתופעה מורגשת בעיקר בקרב ילדים. אמנם קשה לעתים למנוע את ההידבקות במחלה, אבל אפשר באמצעות מספר דרכים להקל על התסמינים ולקצר משמעותית את משך ההחלמה.

שלשולים והקאות - ממה הם נגרמים?
שלשולים והקאות הם תסמינים שעשויים לאפיין מחלות רבות, ואופייניים כמובן גם למחלות זיהומיות בדרכי העיכול. במקרים רבים נגרמת המחלה כתוצאה מהדבקה בנגיף מסוג "רוטה וירוס" או בחיידקים מסוג "סלמונלה" ו- "אי-קולי" (E.COLI). מחלות זיהומיות בדרכי העיכול עלולות לגרום, פרט לשלשולים והקאות, גם לבחילות וכאבי בטן. הסכנה העיקרית הנובעת מהופעתם של התסמינים הללו היא סכנת התייבשות שעשויה להיגרם כתוצאה מכמות הנוזלים הרבה שהגוף מאבד. הסכנה רבה יותר בקרב ילדים קטנים ותינוקות מאחר והם בעלי מסת גוף נמוכה ומאגרי נוזלים דלילים יותר. בנוסף, מחלות זיהומיות בדרכי העיכול נוטות להיות מדבקות ואוהבות לדלג בין בני הבית ולכן חשוב לדעת כיצד למנוע אותן וכיצד, במקרה שהן מופיעות, לקצר את משך ההחלמה.

מה ניתן לעשות כדי למנוע הידבקות?
לא תמיד ניתן למנוע הידבקות, במיוחד לא אצל ילדים. הם מבקרים אצל חברים, פוגשים ילדים אחרים בגינה ובאים במגע כמעט יומיומי עם בני גילם. מספיק שאחד מאותם ילדים חולה על מנת להעלות באופן משמעותי את סיכויי ההידבקות של ילדכם. לכן, הדבר החשוב ביותר שיש להקפיד עליו על מנת להקטין את הסיכוי להידבקות הוא להימנע עד כמה שניתן להימצא בקרבת ילדים חולים. אין צורך, כמובן, לבודד את הילד אולם מומלץ לחכות עד שהחבר יחלים לפני שמאפשרים להם לשוב ולהיפגש. בנוסף, חשוב לשמור על תנאי היגיינה בסיסיים ובמיוחד על שטיפת ידיים לפני ואחרי האוכל ואחרי כל ביקור בשירותים, שטיפת ירקות ופירות לפני אכילתם ומקלחת יומית. אם יש תינוקות בבית חשוב לשטוף ידיים היטב לאחר כל החלפת חיתול.

ואם בכל זאת הילד נדבק, כיצד מטפלים?
חשוב להבין כי טיפול מהיר ויעיל במחלות של מערכת העיכול, ובמיוחד בכאלו המלוות בתופעות לא נעימות של הקאות ושלשולים, הוא חשוב לא רק על מנת לקצר את משך הסבל של החולה אלא גם על מנת להקטין את הסיכוי שידביק אנשים אחרים בסביבתו. בחלק ממחלות דרכי העיכול ניתן לטפל באמצעות טיפול תרופתי אולם מאחר והסכנה הגדולה ביותר במקרים של שלשולים והקאות היא סכנת התייבשות, חשוב להתמקד במניעתה ולדאוג שהילד ישתה כמות מספיקה של נוזלים לאורך כל היום, והכי טוב מים.
ילד חולה יתקשה לשתות כמויות גדולות של מים בבת אחת, ולכן מומלץ להשקות אותו בכמויות קטנות יותר של מים בתדירות גבוהה במהלך כל היום. שתן כהה או אי מתן שתן הם סימנים מובהקים למאזן נוזלים נמוך בגוף ולכן חשוב לעקוב אחרי סימנים אלו, במיוחד אצל תינוקות וילדים קטנים.
ישנם תוספי תזונה שעשויים להקל על תופעות ההקאה והשלשולים ולסייע לקצר בצורה משמעותית את משך המחלה. בהנחיות החדשות שנקבעו על ידי החוג למחלות זיהומיות בילדים והאיגוד לרפואת ילדים נקבע כי בנוסף לתמיסת מינרלים למניעת התייבשות, מומלץ לשלב טיפול בפרוביוטיקה (חיידקים טובים) היעילים בהפחתת משך השלשולים ועצמתם.

אהבת? שתף עם החברים!

נא השאירו שם וטלפון ונטורופתית ממחלקת ההדרכה המקצועית
שלנו תתקשר אליכם בהקדם
שעות פעילות המחלקה: ימים א' - ה'
בין השעות 17:30 - 8:30 לא כולל חגי ישראל וימי שבתון

נרשמים לניוזלטר סופהרב ומקבלים עדכונים לאורח חיים בריא!

הצטרפו עכשיו