• -
  • -

icoמחקר ישראלי חדש מצא כי: מחסור בוויטמין D מגביר את הסיכוי להידבק בקורונה

בחודשים האחרונים נעשו מספר מחקרי תצפית בבתי חולים בארץ ובעולם אשר הראו שוויטמין D חיוני לחיזוק מערכת החיסון ולהתמודדות מערכת הנשימה עם זיהומים. כעת, מחקר ישראלי גדול ומקיף של אוניברסיטת בר-אילן ולאומית שירותי בריאות מצא כי רמות נמוכות של ויטמין D בדם קשורות בסיכון מוגבר להידבקות בנגיף ‏הקורונה.

מהלך ותוצאות המחקר:

המחקר שפורסם בכתב העת המדעי FEBS בדק 7,807 אנשים, אשר מתוכם 782 (10.1%) אובחנו כחיוביים לקורונה. במחקר נמצא כי הרמה הממוצעת של ויטמין D בדם בקרב מטופלים שנדבקו בנגיף, הייתה נמוכה באופן משמועתי מאשר אצל אלו שלא נדבקו. תוצאות המחקר הראו כי אלו שסבלו ממחסור היו בסיכון גבוה פי 1.45 להידבקות בקורונה ובסיכון גבוה פי 2 לאשפוז, בהשוואה לאלו שרמת הוויטמין D בגופם תקינה. עוד נמצא כי גיל מעל 50 היה גורם משמעותי נוסף לתחלואה קשה.

ממצא מעניין נוסף שעלה במחקר היה שמצבים כרוניים כגון שיטיון, מחלות לב וכלי דם ומחלות ריאה כרוניות, שנחשבו כגורמי סיכון במחקרים קודמים, לא נמצאו במחקר כגורם המגביר את שיעור ההידבקות. כלומר, היעדר רמות תקינות של ויטמין D הן שנמצאו מגבירות את הסיכוי לחלות.

לפיכך, תוצאות המחקר הראו כי קיים סיכוי שרמות גבוהות של ויטמין D הן גורם מגן מפני הקורונה ותסביכיה. בעקבות זאת יצאו החוקרים בהמלצה בעיקר לאנשים בגיל המבוגר לקחת תוספת של ויטמין D.

קראו עוד על חשיבות ויטמין D בגיל המבוגר>> 

ויטמין D בספרות המקצועית

ויטמין D נחשב לאחד הוויטמינים החיוניים ביותר לגוף האדם. יש לו תפקיד מפתח בשמירה על מבנה וחוזק העצמות, השיניים והשרירים. הוא מחזק את פעילות מערכת החיסון והוא חיוני לתפקוד עצבי תקין. כמו כן, מסייע בחילוף החומרים של סוכרים, חיוני לספיגת ויטמינים ומינרלים וקיימות גם עדויות מדעיות לתרומתו להקטנת הסיכון לזיהומים בדרכי הנשימה.

היום ידוע על פי מחקרים שמעל לשליש מהאוכלוסייה בישראל סובלת ממחסור בוויטמין D וכך גם ברחבי העולם, שכיחות מחסור ואי-ספיקה של וויטמין D נחשבת לבעיה ארוכת שנים.

מנתוני משרד הבריאות בארץ עולה כי ישנן כמה קבוצות בדגש שעלולות לפתח מחסור בוויטמין: חולים במחלות שבהן יש בעיות בספיגת הוויטמין או בייצורו, תינוקות יונקים, אוכלוסיות שלא נחשפות לשמש בעקבות מגבלה רפואית וקשישים שמרבים להישאר בבית. גם אוכלוסיות שמקפידות על לבוש ארוך, ואנשים שעובדים במשך כל שעות היום במשרדים או בבית עלולים להיקלע למחסור.

לאחרונה יצא משרד הבריאות בהנחיה ברורה ובה המלצה לנטילה של ויטמין D במינון של 1000-800 יחב"ל ליום וזאת בעקבות היעדר החשיפה לאור השמש בזמן ימי ההסגר והתקופה האחרונה בהם אנשים ממעטים ביציאה מהבית.

לסיום, החוקרים השותפים למחקר החדש סבורים, כי יש לו משמעות קלינית רבה. יחד עם זאת, הם מדגישים כי על אף שמדובר במחקר אפידמיולוגי גדול ומבוסס אוכלוסייה, הוא אינו מהווה ניסוי קליני אקראי אשר יכול לקבוע קשר סיבתי בין מתן ויטמין D לבין מניעת הידבקות בנגיף הקורונה.

לתוצאות המחקר המלאות:

https://febs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/febs.15495 

*References: Merzon, Eugene, et al. "Low plasma 25 (OH) vitamin D level is associated with increased risk of COVID‐19 infection: an Israeli population‐based study." The FEBS Journal (2020).‏

אהבת? שתף עם החברים!

נרשמים לניוזלטר סופהרב

ומקבלים עדכונים לאורח חיים בריא !

הצטרפו עכשיו

עקבו אחרינו

יצירת קשר

נשארתם עם שאלות? צוות המומחים המקצועי שלנו ישמח לסייע - מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן לפנות אלינו גם בטלפון בימים א'-ד' בין השעות 17:30 - 8:30 וביום ה' בין השעות 8:30-16:30
או בצ'אט שבתחתית העמוד