• -
  • -

icoמחקר קליני חדש קובע כי לחיידק הפרוביוטי מסוג לקטיס BB-12 יעילות טיפולית בקוליק תינוקות

בשורה להורים! תוצאות מחקר קליני חדש מראות כי הזן הפרוביוטי BB-12 יכול להפחית את משך הבכי ומספר פרקי הבכי ולהביא הקלה על תינוקות והוריהם המתמודדים עם קוליק- גזים בתינוקות. 

אחד מכל ארבעה תינוקות ברחבי העולם סובלים מקוליק בתינוקות

קוליק, או בשמו המוכר "גזים" אצל תינוקות, הוא אחד האתגרים מדירי השינה להורים. התופעה, שנחשבת הפרעה במערכת העיכול התפקודית של התינוק, משפיעה על למעלה מרבע מהתינוקות הנמצאים בשלושת החודשים הראשונים לחייהם, כאשר השכיחות הרבה ביותר היא אצל פעוטות בגיל 6 שבועות. תסמיני התופעה מתבטאים בכאבים עזים בבטן, בכי מופרז, עוויתות ואגרופים קפוצים.
למרות שנחשבת לבעיה חולפת, הקוליק הוא מקור למצוקה משמעותי בקרב הורים, תינוקות ונותני שירותי בריאות, ונחשבת לאחת הסיבות הבולטות שבגינה הורים רבים פונים לייעוץ רפואי בשלושת החודשים הראשונים לחיי התינוק.

מהן הסיבות לקוליק?

הגורם המדויק לקוליק אינו ידוע ברובו. למרות עשרות שנות מחקר, נכון לעכשיו, הסיבות הרפואיות לתופעה נותרות לא ברורות לחלוטין וישנן השערות שונות לגבי הגורמים לתופעה. עם זאת, גידול של עדויות מצביע על כך ששינוי בהרכב החיידקים במעיים של התינוק יכול לתרום להתפתחות של מצב זה. במעי התינוק סוגים שונים של חיידקים, כאשר היחס ביניהם קובע בסופו של דבר אם התופעה תפרוץ ועד כמה תהיה משמעותית בחיי התינוק. מאחר והרכב החיידקים של התינוק עדיין לא יציב, ונתון לתנודות והשפעות רבות, הרבה פעמים חיידקים לא רצויים משתלטים ולא נותנים לחיידקים הטובים לגדול, וכתוצאה גורמים לקוליק, כאבי בטן, שלשולים ועצירות.

כיצד מתמודדים עם חוסר האיזון החיידקי? 

כדי להילחם בחוסר האיזון במעי התינוק, ובתופעות השליליות שעשויות להיגרם כתוצאה מכך, נמצאו מספר זנים של חיידקים פרוביוטים היעילים במצב של קוליק.

מחקר חדש שפורסם לאחרונה באחד מכתבי העת היוקרתיים בתחום רפואת הילדים, נותן חיזוק לזן BB-12 בהקשר של מניעה וטיפול בתופעת קוליק בקרב תינוקות.

מהו זן הפרוביוטי BB12?

הזן BB12 הוא פרוביוטיקה ידועה, שמווסתת באופן חיובי את הרכב החיידקים במעי ואת התפקוד התקין של מערכת החיסון. הוא ידוע כחיידק הראשון שמאכלס את המעי של התינוק ונחשב לזן חשוב ביותר אחרי גיל הלידה, הקובע במידה רבה את ההתפתחות של הזנים האחרים. בנוסף, נוכחות החיידק בשנה הראשונה לחיי התינוק נמצאה כמשפיעה המעיים שלו יהיו בגילאים בוגרים ואף עשויה לתרום למניעה של בעיות עיכול כמו צליאק, אלרגיות לחלב, מעי רגיז ועוד.

יעילות הטיפול של BB-12 בקוליק תינוקות:

מהלך המחקר:

במחקר השתתפו 80 תינוקות בגילאי 7 שבועות ומטה (יונקים) הסובלים מקוליק. התינוקות חולקו ל-2 קבוצות שוות בגודלן: קבוצת ניסוי שקיבלה 6 טיפות פרוביוטיקה BB-12 ביום, וקבוצת ביקורת אשר קיבלה פלסבו. המחקר נמשך במשך 28 ימים עם 4 נקודות ביקורת אחרי כל שבוע. הפרמטרים העיקריים שנבדקו במחקר היו משך הבכי ומספר מקרי הבכי. שיפור משך הבכי הוגדר 50% פחות מנתוני המקור. בנוסף, נבדקו במחקר גם מדדים של מערכת החיסון, מרקם הצואה ומשך השינה. 

תוצאות המחקר היו מדהימות:

בקרב 80% מהתינוקות שקיבלו טיפות פרוביוטיקה BB-12 הושגה ירידה במשך הבכי ב-50%, לעומת 32.5% בקבוצת השנייה. בנוסף, הובחנה ירידה במספר מקרי הבכי בממוצע לשבוע בקבוצה הראשונה והשיפור הופיע כבר בשבוע הראשון לטיפול. כמו כן, נמצאה השפעה חיובית על משך השינה, תדירות היציאות ומרקם הצואה.

לאור תוצאות המחקר החוקרים הגיעו למסקנה חד משמעית: ההשפעה של BB-12  הינה רב ערוצית נגד גזים, שלשולים וזיהומים וכי לא ניתן להשליך את התוצאות לזנים אחרים.

*References: Nocerino R, De Filippis F, Cecere G, Marino A, Micillo M, Di Scala C, de Caro C, Calignano A, Bruno C, Paparo L, Iannicelli AM, Cosenza L, Maddalena Y, Della Gatta G, Coppola S, Carucci L, Ercolini D, Berni Canani R. The therapeutic efficacy of Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12® in infant colic: A randomised, double blind, placebo-controlled trial. Aliment Pharmacol Ther. 2020 Jan;51(1):110-120.

אהבת? שתף עם החברים!

נרשמים לניוזלטר סופהרב

ומקבלים עדכונים לאורח חיים בריא !

הצטרפו עכשיו

עקבו אחרינו

יצירת קשר

נשארתם עם שאלות? צוות המומחים המקצועי שלנו ישמח לסייע - מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן לפנות אלינו גם בטלפון בימים א'-ד' בין השעות 17:30 - 8:30 וביום ה' בין השעות 8:30-16:30
או בצ'אט שבתחתית העמוד