אומגה 3 בהיריון: למה חשוב לקחת ומתי כדאי להתחיל?

היריון ולאחר לידה
6 אפריל 2022
בשורה התחתונה, מה הכי חשוב לדעת?
  • אומגה 3 ובמיוחד חומצת השומן החיונית DHA חשובה להתפתחות המוח של העובר.
  • מחקרים מראים שצריכת DHA מוגברת במהלך ההיריון קשורה לחדות הראייה, שיפור הקשב ודפוסי שינה טובים יותר של התינוק.
  • מחקרים מצאו כי צריכת אומגה 3 בהיריון עשויה למנוע דיכאון לאחר לידה ומפחיתה את הסיכון ללידה מוקדמת.
אומגה 3 בהיריון: למה חשוב לקחת ומתי כדאי להתחיל?

אומגה 3 לנשים בהריון – למה היא חשובה וכמה צריך לצרוך ממנה?

צריכה של אומגה 3 לנשים בהריון וגם לאחר מכן בהנקה, מסתמנת כהשקעה חשובה במיוחד: ממניעת לידה מוקדמת, התפתחות מוח העובר ועד דפוסי שינה טובים יותר של התינוק והפחתת בעיות התפתחות ובעיות התנהגותיות.

אז מדוע חשוב לצרוך אומגה 3 לנשים בהיריון? איזו חומצת שומן היא החשובה ביותר? מהי הכמות המומלצת ואיך תוכלי לקבל את חומצת השומן בקלות? כל התשובות בפנים.

אומגה 3 – חומצת שומן שהגוף לא יודע לייצר בעצמו

אומגה 3 היא שם רחב וכולל לחומצות שומן בלתי רוויות החיוניות לפעילותו התקינה של הגוף שלמרבה הצער לא יודע לייצר אותן בעצמו. המשמעות היא שאנחנו צריכים לספק לו אותן מבחוץ, מרכיבי מזון לרבות תוספי תזונה.

למעשה, קיימים שלושה סוגים של חומצות שומן מסוג אומגה 3: ALA ,EPA ו-DHA. על-פי מומחים ומחקרים רבים DHA היא חומצת השומן היעילה ביותר מבין חומצות השומן, ובעלת השפעה חשובה בהתפתחות מוח העובר והילד לעתיד.

אומגה 3 להריון – למה חשוב לצרוך אותה במיוחד בתקופה זו ובזמן ההנקה?

תקופת ההיריון וההנקה היא חלון הזדמנויות ייחודי שבו האם יכולה להשפיע לטובה על התפתחות התינוק שלה. אומגה 3 היא למעשה מזון למוח בריא עבור התינוק המתפתח. כ-60% מהמוח מורכב משומן וחומצות שומן מסוג אומגה 3, כאשר DHA היא המרכזית מבניהן ומהווה חלק ניכר במעטפת המוח. אומגה 3 מסוג DHA תורמת לתקשורת טובה יותר בין תאי העצב וחשובה להתפתחות מערכת הראייה של העובר לאורך ההיריון וההנקה.

כדאי לדעת!

תינוק ממוצע שוקל כ-3 קילוגרמים ביום הלידה כאשר המוח שוקל כשליש ממשקל גופו. משקל המוח כמעט ולא משתנה לאורך החיים ואצל אדם בוגר מגיע בערך לקילו ו-200 גרם.

לכן, חשוב מאוד להשקיע את כל המשאבים הדרושים כדי לבנות את המוח כבר בזמן שהתינוק נמצא ברחם וגם לאחר מכן בחודשים הראשונים לחייו בתקופת ההנקה. חלב אם המכיל כמות גדולה של DHA  יאפשר אספקה תקינה של חומצה זו לתינוק היונק, הדרושה להתפתחות מערכת הראיה בשנת החיים הראשונה והמשך התפתחות תקינה של תאי המוח, בייחוד בחודשים הראשונים שיכולת התינוק לייצר DHA בכוחות עצמו מוגבלת מאוד.

מחקרים רבים הצביעו על כך שאספקת DHA מוגברת בתזונת האם, העוברת דרך חבל הטבור לעובר במהלך ההיריון ולאחר הלידה דרך חלב האם, נמצאה קשורה בשיפור התפתחות חדות הראייה, שיפור הקשב ובדפוסי שינה טובים יותר.

חשובה לאם ולא רק לתינוק

חומצת השומן DHA חשובה לא רק לתזונת התינוק, אלא גם לתזונת האם, שכן היא תורמת לתפקוד תקין של כל רקמות הגוף. מחקרים רבים מצאו כי צריכה של אומגה 3 בהיריון בצורה של מזון ו/או תוספי תזונה מפחיתה את הסיכון ללידה מוקדמת ועשויה להשפיע במניעת דיכאון לאחר לידה.

עוד נמצא כי ילדים לאימהות אשר צרכו יותר אומגה 3 בתקופת ההיריון וההנקה, הם בעלי מדד IQ גבוה יותר, כישורים חברתיים ומוטוריים טובים יותר בהשוואה לילדים לאימהות שצרכו רמה פחותה של רכיבים אלו.

מהי הדרך הטובה ביותר לצרוך אומגה 3 לנשים בהיריון?

מאחר והגוף לא יודע לייצר את חומצות השומן, אך זקוק להן מאוד, הדרך היחידה לקבל אותן היא באמצעות המזון. אומגה 3 נמצאת בעיקר במזונות כמו דגים של מים קרים ועמוקים, אבל מאחר ונשים הרות לא אוכלות דגים בתדירות גבוהה כל כך בשל החשש ממזהמים כמו כספית ומתכות אחרות, הדרך הקלה והבטוחה יותר לצרוך אומגה 3 לנשים בהריון היא באמצעות תוסף תזונה.

קיימים בשוק מוצרים רבים של אומגה 3 , אך לנשים בהיריון מומלץ לבחור במוצר בעל תכולת DHA גבוהה ומיצרן המקפיד על חומר גלם איכותי ונקי כך שהמוצר המוגמר יהיה גם הוא באיכות גבוהה.

אומגה 3 בהריון מתי להתחיל ועם כמה?

לפי המלצות של ארגוני בריאים עולמיים, מומלץ לצרוך אומגה 3 לנשים בהריון במינון של כ-200 מ"ג DHA ביום החל מהשבוע ה-12 להריון וגם לאחר מכן בתקופת ההנקה.

שיהיה הריון קל ובריא!


גלו עוד באותו נושא

תוספי תזונה בהנקה
היריון ולאחר לידה
10 מאי 2022

תוספי תזונה בהנקה

תוספי תזונה להנקה חשובים בשבועות הראשונים שלאחר הלידה, כשהגוף נדרש למלא מאגרים של ויטמינים ומינרלים ששימשו אותו במהלך ההיריון. הדרישה של הגוף לוויטמינים ומינרלים עולה...
ספרו לי עוד
תוספי תזונה בהיריון
היריון ולאחר לידה
17 מאי 2022

בשורה חדשה לנשים בהיריון: מהיום גם אתן תצליחו להתמיד עם תוספי התזונה!

תוספי תזונה בהיריון חשובים להתפתחות העובר ולשמירה על היריון תקין. נשים רבות מתקשות להתמיד בנטילת פרנטל בגלל הרגישות המוגברת והבחילות. תוסף תזונה חדש לנשים בהיריון...
ספרו לי עוד
ויטמינים בתקופת ההיריון וההנקה
היריון ולאחר לידה
13 אפריל 2022

אחת ולתמיד: כך תוודאי שאת מקבלת את כל הוויטמינים שאת צריכה בתקופת ההיריון וההנקה

צפו בד"ר גיא גוטמן, מומחה בגניקולוגיה, פוריות ומיילדות מסביר מדוע חשוב כל כך לנשים בהיריון לצרוך ויטמינים ולשמור על תזונה מאוזנת ואיך ניתן לקבל את...
ספרו לי עוד
היריון ולאחר לידה
1 מרץ 2022

על פרנטל –  מולטי ויטמין לנשים בהריון ותכנון הריון בריא

פרנטל, מולטי ויטמין לנשים בהיריון, הפך להיות הא'-ב' של כל אישה המתכננת הריון. אבל האם את יודעת מה החשיבות שלו ואילו רכיבים כדאי שיהיו בו?...
ספרו לי עוד
סקירת מחקרים מצאה: אומגה 3 מפחיתה את הסיכון ללידה מוקדמת
היריון ולאחר לידה
9 מרץ 2022

סקירת מחקרים מצאה: אומגה 3 מפחיתה את הסיכון ללידה מוקדמת

מחקר סקירה מקיף הכולל 70 מחקרים בחן את היעילות של אומגה 3 במניעת לידות מוקדמות. ממצאי המחקר חד משמעיים – שימוש באומגה 3 בהריון עשויה...
ספרו לי עוד
היריון ולאחר לידה
9 מרץ 2022

ויטמינים בהריון – המדריך המלא להריונית

כשמדברים על ויטמינים בהיריון יש המון דברים לזכור ולדעת. לכן, החלטנו לעשות סדר ולהכיר לך את אלו החשובים בתקופה זו, כדי שלא תפספסי שום דבר....
ספרו לי עוד
היריון
היריון ולאחר לידה
1 מרץ 2022

ברזל בהריון – כך תעשי את זה נכון

מזל טוב, את הולכת להיות אמא! ריכזנו במיוחד עבורך את כל מה שחשוב שתדעי על ברזל בהריון! חשיבות הברזל, איך לצרוך אותו, איזה תוסף ברזל...
ספרו לי עוד
אנמיה בהריון
היריון ולאחר לידה
2 מרץ 2022

אנמיה בהריון: ממה היא נגרמת ומדוע חשוב לטפל?

אנמיה בהיריון היא נפוצה ומצריכה טיפול לשמירה על מהלך היריון תקין. מהי בדיוק אנמיה וממה היא נגרמת? מדוע כדאי להגיע להיריון עם מאגרי ברזל תקינים...
ספרו לי עוד
היריון ולאחר לידה
2 מרץ 2022

תכנון הריון בריא

הגיע הרגע המרגש, החלטת להביא ילד לעולם! אז מה צריך לקחת בחשבון כשרוצים להיכנס להריון? איך עליך להכין את גופך לקליטת היריון בריא? הכל בכתבה!
ספרו לי עוד

אולי יעניין אתכם גם

מולטי ויטמין לנשים בהיריון Tab In Gum

מולטי ויטמין לנשים בהיריון Tab In Gum

פרנטל מולטי ויטמין-מינרל לנשים הרות – טבליות בציפוי גומי לעיסה
לפרטים נוספים
אומגה DHA תשעה חודשים

אומגה DHA תשעה חודשים

אומגה 3 DHA משמן אצות ושמן דגים, בתוספת ויטמין D3.
לפרטים נוספים
פריגנטלי

פריגנטלי

מולטי ויטמין-מינרל לנשים הרות ומניקות (פרנטל)
לפרטים נוספים

הרשמו לניוזלטר שלנו
הירשמו עכשיו לניוזלטר של סופהרב וקבלו עדכוני אורח חיים בריא!