אנמיה בהריון: ממה היא נגרמת ומדוע חשוב לטפל?

היריון ולאחר לידה
2 מרץ 2022
יבגני וייסברג, רוקח, מנהל רפואי, סולגאר סופהרב
בשורה התחתונה, מה הכי חשוב לדעת?
  • כבר בשלבי ההיריון הראשונים חלה עלייה בנפח הדם שגורמת לירידה יחסית בכמות ההמוגלובין בדם.
  • אנמיה בהיריון יכולה להיות קשורה לחוסרים תזונתיים של ברזל, חומצה פולית וויטמין B12. חשוב להשלים את החוסרים במידה וקיימים, כדי לשמור על מהלך היריון תקין ועל בריאות האישה והעובר המתפתח.
  • במהלך ההיריון, יש צורך בכמות ברזל גדולה מהרגיל בגלל העלייה בנפח הדם וכדי לספק את צורכי האם והעובר המתפתח.
אנמיה בהריון

אנמיה היא שם כולל למצבים בהם יש רמה נמוכה של המוגלובין או של כדוריות דם אדומות, המכילות את חלבון ההמוגלובין. המוגלובין הוא חלבון שמרכזו אטום ברזל ותפקידו נשיאת החמצן לכל תאי הגוף. ירידה ברמת ההמוגלובין או בכמות תאי הדם האדומים, תוביל לאספקת חמצן לקויה ולמצב של אנמיה.

מהי בדיוק אנמיה וממה היא נגרמת? מדוע כדאי להגיע להיריון עם מאגרי ברזל תקינים וכיצד ניתן להימנע ממחסור בברזל בזמן ההיריון ולשמור על מהלך היריון תקין?

מה גורם לאנמיה?

אנמיה עלולה להיגרם כתוצאה מסיבות שונות, ברוב המקרים מחוסרים תזונתיים באבני הבניין הדרושות לגוף לצורך ייצור כדוריות הדם האדומות וההמוגלובין. פגיעה בייצור יכולה להיות קשורה לחסר בברזל, חומצה פולית או ויטמין B12. לאנמיה יכולות להיות גם סיבות אחרות ורבות שאינן קשורות למחסור ברכיבי תזונה.

אנמיה בהיריון – מדוע זה קורה?

נפח הדם עולה בצורה משמעותית עד השבוע ה-20 להיריון. העלייה בנפח הפלסמה גדולה יותר מקצב הייצור של כדוריות הדם האדומות, מה שיוצר "דילול" אשר מוביל למצב של 'אנמיה פיזיולוגית', או בשמה המוכר יותר- 'אנמיה היריונית', מצב שבאופן תקין מתאזן בהמשך ההיריון, עם נטילת תוספי התזונה המומלצים. חשוב לציין, כי יש הבדל בין מצב של אנמיה קלה שמופיעה בעקבות העלייה בנפח הדם לבין מצב מתמשך או חמור יותר. במידה והאנמיה מחריפה או לא מטופלת, זהו מצב שעלול לסכן את האם ובעקיפין גם את העובר.

מהם התסמינים האופייניים?

מצב של אנמיה יגרום להופעתם של תסמינים כגון: עייפות, חולשה, חיוורון, קושי בריכוז, קוצר נשימה, דופק מהיר וסחרחורות. התסמינים הללו יכולים להופיע בהיריון גם בעקבות סיבות שונות, לכן יש לגשת לרופא המטפל במידה והם מופיעים. חשוב לדעת, כי בחלק מן המקרים, קיימת אנמיה ללא כל תסמינים, לכן חשוב לבצע בדיקות תקופתיות וליטול את תוספי התזונה המומלצים להיריון.

בשכיחות הגבוהה ביותר: אנמיה מחוסר בברזל

אנמיה כתוצאה מחסר בברזל נחשבת לסיבה המובילה לאנמיה בהיריון. במהלך ההיריון, יש צורך בכמות ברזל גדולה מהרגיל בגלל העלייה בנפח הדם וכדי לספק את צרכי העובר המתפתח. בנוסף, בתקופת ההיריון נוצרים מאגרי הברזל של העובר, שישמשו את היילוד בחודשי חייו הראשונים.

אל תוותרי על תוסף ברזל בהריון!

על פי המלצת משרד הבריאות, מומלץ לכלל הנשים ההרות ליטול תוסף ברזל, החל מסוף החודש השלישי להיריון ועד שישה שבועות לאחר הלידה, במינון של 30 מ"ג בכל יום. במצבים של אנמיה חמורה יותר, יתכן והרופא ימליץ על נטילת מינונים גבוהים יותר.

בנוסף לנטילת תוסף הברזל, יש להקפיד על אכילת מזונות עשירים בברזל מהחי ומהצומח. חשוב לדעת! מוצרי חלב, קפה ותה מפריעים לספיגת הברזל מתוספי תזונה וממזונות שונים, לכן רצוי להפריד את נטילתו ממזונות אלו. לעומת זאת, ויטמין C מעודד את ספיגת הברזל.

מדוע חשוב כל כך לטפל באנמיה בהריון?

על פי מחקרים, נמצא כי אנמיה מחוסר בברזל בהריון קשורה עם לידה מוקדמת ומשקל לידה נמוך ועלולה לפגוע בגדילה ובהתפתחות הקוגניטיבית של התינוק. על פי תוצאות מחקר גדול שנערך בשטוקהולם, שוודיה והתפרסם בשנת 2019 במגזין הרפואי JAMA Psychiatry הסיכון להפרעת קשב וריכוז או מוגבלות שכלית התפתחותית, גדול בעשרות אחוזים בקרב תינוקות שנולדו לאימהות שסבלו מאנמיה מחוסר ברזל בתחילת ההיריון.

במצב של אנמיה מחוסר בברזל, חשוב לתקן את המצב בהקדם, כדי שמחסני הברזל בגוף האישה יתמלאו ויספיקו להמשך היריון תקין, לבריאות האם והעובר. חוסרים תזונתיים אחרים עלולים גם הם לגרום למצב של אנמיה בהריון והם- חסר בחומצה פולית ו/או בוויטמין B12.

חומצה פולית בהריון

אחד הוויטמינים החשובים ביותר בתקופת ההיריון הוא לא אחר מאשר- חומצה פולית, הנקראת גם ויטמין B9. לחומצה פולית חשובה לצורך התפתחות תקינה של העובר וכן למניעת אנמיה אצל האישה. חומצה פולית היא אחד המרכיבים המשתתפים בתהליך יצור תאי הדם האדומים ומחסור בה, גורם לפגיעה בייצור התקין של כדוריות הדם האדומות ולאנמיה.

קיימת המלצה גורפת באשר לנטילת חומצה פולית לנשים בכל תקופת הפוריות, כלומר, נטילה יומיומית של חומצה פולית גם ללא קשר להיריון. המלצה זו יצאה בעקבות החשיבות הרבה של ויטמין זה לצורך התפתחות מערכת העצבים של העובר בשלבי ההיריון הראשונים.
בשבועות הראשונים להיריון, מתפתחים איברי הגוף של העובר וביניהם המוח. חוסר בחומצה פולית עלול לגרום למום בתעלה העצבית, שממנה מתפתחים המוח ועמוד השדרה של העובר. התעלה העצבית נסגרת במהלך 3-4 השבועות שלאחר ההפריה, ומכאן החשיבות הרבה של נטילת תוסף חומצה פולית עוד בטרם הכניסה להיריון (3 חודשים לפני) ולכל הפחות עם סוף השליש הראשון.  נטילת חומצה פולית מפחיתה את הסיכון למומים בתעלה העצבית (Neural Tube Defect – NTD) יש עדיפות לנטילת תוסף תזונה המכיל את הצורה הטבעית והפעילה של חומצה פולית (מתיל-פולאט) על פני הצורה הסינטטית (חומצה פולית) מאחר ואינו מצריך המרה נוספת בגוף.

וויטמין B12 בהריון

אנמיה בהיריון יכולה לנבוע גם מחוסר בוויטמיןB12  ולאו דווקא מחוסר בברזל. ויטמין  B12משתתף בתהליך ייצור כדוריות הדם האדומות אף הוא. רמה נמוכה של ויטמין B12 בדם, עלולה לפגוע ביצירת כדוריות הדם האדומות ולגרום לאנמיה. על אף שמחסור בוויטמין B12 שכיח יותר בקרב צמחונים וטבעונים, הוא עלול להיות חסר גם אצל אחרים כתוצאה מבעיות ספיגה למשל.

תוספי תזונה בהיריון

חשוב מאוד ליטול תוספי תזונה במהלך ההיריון, כדי לדאוג לכמות מספקת של הרכיבים הדרושים לגוף בתקופה מיוחדת זו. היצמדי להמלצות הרשמיות של משרד הבריאות ותדאגי לתזונה בריאה ומגוונת. כל רכיב תזונתי שאינו נכלל באופן שוטף בתפריט היומי שלך, תוכלי להשלים באמצעות נטילת תוספים ספציפיים ייעודיים לנשים הרות. אם בדיקות הדם שלך מצביעות על אנמיה, התחילי טיפול בהקדם לפי המלצת הרופא.

ישנן נשים החוששות מתופעות לוואי מנטילת ברזל למשל ולא נוטלות תוספי תזונה בהיריון. כדאי לדעת שיש תוספי ברזל ידידותיים לעיכול, המכילים ברזל ביסגליצינט, שנספגים בצורה יעילה וידידותיים. אם את נוטלת מולטי ויטמין לנשים הרות (פרנטל), הסתכלי על רשימת הרכיבים וחפשי תוסף שמכיל ברזל ביסגליצינט וחומצה פולית בצורת "פולאט". 


גלו עוד באותו נושא

תוספי תזונה בהנקה
היריון ולאחר לידה
10 מאי 2022

תוספי תזונה בהנקה

תוספי תזונה להנקה חשובים בשבועות הראשונים שלאחר הלידה, כשהגוף נדרש למלא מאגרים של ויטמינים ומינרלים ששימשו אותו במהלך ההיריון. הדרישה של הגוף לוויטמינים ומינרלים עולה...
ספרו לי עוד
תוספי תזונה בהיריון
היריון ולאחר לידה
17 מאי 2022

בשורה חדשה לנשים בהיריון: מהיום גם אתן תצליחו להתמיד עם תוספי התזונה!

תוספי תזונה בהיריון חשובים להתפתחות העובר ולשמירה על היריון תקין. נשים רבות מתקשות להתמיד בנטילת פרנטל בגלל הרגישות המוגברת והבחילות. תוסף תזונה חדש לנשים בהיריון...
ספרו לי עוד
ויטמינים בתקופת ההיריון וההנקה
היריון ולאחר לידה
13 אפריל 2022

אחת ולתמיד: כך תוודאי שאת מקבלת את כל הוויטמינים שאת צריכה בתקופת ההיריון וההנקה

צפו בד"ר גיא גוטמן, מומחה בגניקולוגיה, פוריות ומיילדות מסביר מדוע חשוב כל כך לנשים בהיריון לצרוך ויטמינים ולשמור על תזונה מאוזנת ואיך ניתן לקבל את...
ספרו לי עוד
היריון ולאחר לידה
1 מרץ 2022

על פרנטל –  מולטי ויטמין לנשים בהריון ותכנון הריון בריא

פרנטל, מולטי ויטמין לנשים בהיריון, הפך להיות הא'-ב' של כל אישה המתכננת הריון. אבל האם את יודעת מה החשיבות שלו ואילו רכיבים כדאי שיהיו בו?...
ספרו לי עוד
סקירת מחקרים מצאה: אומגה 3 מפחיתה את הסיכון ללידה מוקדמת
היריון ולאחר לידה
9 מרץ 2022

סקירת מחקרים מצאה: אומגה 3 מפחיתה את הסיכון ללידה מוקדמת

מחקר סקירה מקיף הכולל 70 מחקרים בחן את היעילות של אומגה 3 במניעת לידות מוקדמות. ממצאי המחקר חד משמעיים – שימוש באומגה 3 בהריון עשויה...
ספרו לי עוד
היריון ולאחר לידה
9 מרץ 2022

ויטמינים בהריון – המדריך המלא להריונית

כשמדברים על ויטמינים בהיריון יש המון דברים לזכור ולדעת. לכן, החלטנו לעשות סדר ולהכיר לך את אלו החשובים בתקופה זו, כדי שלא תפספסי שום דבר....
ספרו לי עוד
אומגה 3 בהיריון: למה חשוב לקחת ומתי כדאי להתחיל?
היריון ולאחר לידה
6 אפריל 2022

אומגה 3 בהיריון: למה חשוב לקחת ומתי כדאי להתחיל?

מדוע אומגה 3 לנשים בהיריון חשובה, איזו חומצת שומן היא החשובה ביותר, מהי הכמות המומלצת ואיך תוכלי לקבל את אומגה 3 בהריון בקלות? כל התשובות...
ספרו לי עוד
היריון
היריון ולאחר לידה
1 מרץ 2022

ברזל בהריון – כך תעשי את זה נכון

מזל טוב, את הולכת להיות אמא! ריכזנו במיוחד עבורך את כל מה שחשוב שתדעי על ברזל בהריון! חשיבות הברזל, איך לצרוך אותו, איזה תוסף ברזל...
ספרו לי עוד
היריון ולאחר לידה
2 מרץ 2022

תכנון הריון בריא

הגיע הרגע המרגש, החלטת להביא ילד לעולם! אז מה צריך לקחת בחשבון כשרוצים להיכנס להריון? איך עליך להכין את גופך לקליטת היריון בריא? הכל בכתבה!
ספרו לי עוד

אולי יעניין אתכם גם

ברזל קומפלקס

ברזל קומפלקס

פורמולה המיועדת לטיפול ולמניעה של מצבי אנמיה וחוסר בברזל
לפרטים נוספים
מולטי ויטמין לנשים בהיריון Tab In Gum

מולטי ויטמין לנשים בהיריון Tab In Gum

פרנטל מולטי ויטמין-מינרל לנשים הרות – טבליות בציפוי גומי לעיסה
לפרטים נוספים
ברזל בתוספת ויטמין C | סדרת Tab in Gum

ברזל בתוספת ויטמין C | סדרת Tab in Gum

ברזל 30 מ"ג בתוספת ויטמין C בפורמט של גומי לעיסה
לפרטים נוספים
פריגנטלי

פריגנטלי

מולטי ויטמין-מינרל לנשים הרות ומניקות (פרנטל)
לפרטים נוספים

הרשמו לניוזלטר שלנו
הירשמו עכשיו לניוזלטר של סופהרב וקבלו עדכוני אורח חיים בריא!