אצה כחולה ירוקה, ספירולינה וכלורלה: מזונות העל המפתיעים ביותר!

סופר פודס
1 מרץ 2022
בשורה התחתונה, מה הכי חשוב לדעת?
  • אצה כחולה ירוקה עשירה בפיגמנט כחול בשם "פיקוציאנין" שפועל כנוגד חמצון עוצמתי ומיוחסות לו תועלות בריאותיות שונות.
  • ספירולינה מורכבת מסלילי תאים קטנים הקשורים אחד לשני בצורת ספירלה ומכאן שמה, היא מהווה מקור תזונתי עשיר ומוכרת כסופר פוד.
  • כלורלה היא אצה חד תאית המהווה את המקור העשיר ביותר בכלורופיל על פני כדור הארץ.
אצה כחולה ירוקה, ספירולינה וכלורלה: מזונות העל המפתיעים ביותר!

הן היו כאן לפנינו והן חלק מהמערכת החשובה ביותר לקיום של היצורים החיים על פני כדור הארץ. למרות שהן נמצאות בבסיס שרשרת המזון, הן מאפשרות לנו קיום, מייצרות חלק גדול מהחמצן ומסתבר שהן מהוות מזון איכותי ושלם ולא בכדי זכו לתואר הנכסף "מזונות על".

המזונות שזכו לכינוי "מולטי ויטמין טבעי"

אצות מים מתוקים ו"כחוליות" מהוות מקור תזונתי שלם, טבעי ואיכותי. ההרכב התזונתי שלהן תלוי בסביבה בה הן גדלות- טמפרטורת המים, הרכב ועומק המים וגם מידת החשיפה לשמש. כל אלו משפיעים על השוני בהרכב החלבונים, השומנים והפיגמנטים שבאצה. הן מספקות שפע של רכיבי תזונה חיוניים ונוגדי חמצון ועוד דבר שמשותף לכולן הוא שהן מסוגלות לקשור מתכות כבדות ולכן כל כך חשוב לוודא שהן גדלו בתנאי סביבה נקיים וטהורים, כדי לוודא שהן בעצמן נקיות מזיהומים ומתכות. אצה כחולה-ירוקה, ספירולינה וכלורלה, הן מזונות שכדאי לכם להכיר מקרוב.

אצה כחולה ירוקה

אגם קְלָמַאתְ' הוא אגם אקולוגי טהור בו גדלה באופן פראי וטבעי במשך שנים רבות אצה כחולה ירוקה. אגם קְלָמַאתְ' הנמצא בדרום מדינת אורגון, ארה"ב הוא אחד מבין מספר מצומצם של אגמים אלקליים הקיימים בכדור הארץ. באגם קיים ריכוז מינרלים גבוה הודות להצטברות אפר וולקני במשך אלפי שנים. האגם קולט מים מ-17 נחלים הרריים ומעיינות גיאותרמיים ונחשב לעשיר ביותר בתבל בחומר אלקלי (בסיסי). בעונת החורף האצה הכחולה ירוקה סופגת את החומרים הזמינים בזמן שהיא רדומה בעומק 2.4 מטר מתחת לפני המים הקפואים ובעונת הקיץ היא משגשגת באור השמש ונקצרת.

למרות שנהוג להתייחס אליה כאל אצה, היא בכלל מוגדרת כ"כחולית", או בשם המדעי ציאנובקטריה. גם הספירולינה שייכת לאותה משפחה ואכן, במובנים רבים הן דומות לאצות.

האצה הכחולה ירוקה היא אחד המזונות המרוכזים ביותר מבחינת ערכים תזונתיים ביחס לכמות ולכן מכונה "מזון על". היא מכילה "חלבון מלא", כלומר, יש בה את כל חומצות האמינו החיוניות. בנוסף, היא עשירה בפיגמנטים המשמשים כנוגדי חמצון עוצמתיים. הפיגמנט הכחול נקרא "פיקוציאנין" והפיגמנט הירוק נקרא "כלורופיל", אותו פיגמנט המצוי בצמחים ומשמש בתהליך הפוטוסינתזה. בנוסף, היא עשירה בוויטמינים ומינרלים. עושר הרכיבים התזונתיים בה, תורם להגברת האנרגיה, לכן נהוג להשתמש בה במצבי תשישות וחולשה, לחיזוק כללי, למבוגרים ולילדים.

ספירולינה

גם ספירולינה היא "אצה כחולית", המורכבת מסלילי תאים קטנים הקשורים אחד לשני בצורת ספירלה, ומכאן שמה- ספירולינה. הראשונים שזיהו את הפוטנציאל של הספירולינה, היו האצטקים במקסיקו, שכבר במאה ה-15 אימצו אותה כחלק מהתזונה שלהם. היא עלתה לתודעה הציבורית בעקבות שימוש של נאס"א בתוסף ספירולינה עבור אסטרונאוטים וקיבלה הכרה  מה-FDA כמזון בטוח לשימוש.

ספירולינה היא בעלת ערך תזונתי רב, עשירה בחלבון, מכילה כ-60% חלבון איכותי ומלא, כולל את חומצות האמינו המסועפות (BCAA). בנוסף, היא מכילה שפע של ויטמינים ומינרלים, כמו ויטמין E וברזל, יחד עם כמות נכבדת של נוגדי חמצון מסוגים שונים- בטא קרוטן, כלורופיל ו"פיקוציאנין"- הפיגמנט המקנה לה את צבעה הכחול. 

התועלות הבריאותיות המיוחסות לספירולינה, מגוונות ונובעות מההרכב המיוחד שלה ומהעושר התזונתי שהיא מכילה באופן מרוכז ביחס לכמות וזו הסיבה שהיא נחשבת כ"סופרפוד". שוחרי בריאות בכל העולם מתייחסים אליה כאל "מולטי ויטמין טבעי" וצורכים אותה כחלק מהתזונה היומיומית שלהם, כמו גם ספורטאים, שכבר מזמן אימצו אותה.

מחקרים מצאו פוליסכריד בספירולינה, שככל הנראה משפיע בצורה חיובית על מערכת החיסון. לפי מחקרים שבדקו את השפעתה, אותו רכיב נמצא כתורם להתמודדות הגוף עם וירוסים ועשוי לסייע בוויסות תגובות אלרגיות למצבים של נזלת אלרגית למשל.

כלורלה

כלורלה היא אצה חד תאית. מקור השם הוא מהמילה היוונית Chloros שמשמעותה "ירוק" וכן, כלורלה מהווה את המקור העשיר ביותר בכלורופיל על פני כדור הארץ.

בתחילת שנות ה-50 ראו בכלורלה מקור מזון מבטיח שעשוי לעזור במציאת פתרון למשבר הרעב העולמי שהיה באותה התקופה וזאת בשל העושר התזונתי שהיא מציעה ביחס לכמות.

הייחודיות של הכלורלה קשורה בריכוז הכלורופיל הגבוה, אותו פיגמנט ירוק המצוי בצמחים, אשר מיוחסות לו תכונות תרפויטיות רבות ברפואה העממית המסורתית, וביניהן: טיהור הגוף מרעלים- הנובעת מהיכולת שלו לספוח מתכות, נטרול ריחות רעים מהגוף ואף תרומה למצבי תשישות. אצת הכלורלה מכילה קרוב ל-50% חלבון, ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים.

לסיכום

"מזונות העל" הם קבוצה מעניינת וייחודית של מזונות המציעים שפע תזונתי גבוה, ביחס לכמות. על אף שספירולינה, אצה כחולה-ירוקה וכלורלה מגיעות בצורה של תוספי תזונה, הן מהוות מזון מרוכז שעשוי להועיל לבריאות כתוספת תזונתית. היתרון שלהן כתוסף תזונה, הוא שיש דרך לוודא שהן גדלות בתנאים נאותים ובסביבה נקייה ומבוקרת.


אולי יעניין אתכם גם

תמצית מורינגה

תמצית מורינגה

כמוסות תמצית מורינגה
 53.3
40% הנחה
Add to Wishlist
Add to Wishlist
מידע נוסף
Add to Wishlist
Add to Wishlist
משקה אלוורה

משקה אלוורה

משקה אלוורה
 29.0

מחיר ל 100 מ"ל  9.7 5.8
40% הנחה
Add to Wishlist
Add to Wishlist

Add to Wishlist
Add to Wishlist
ספירולינה | Spirulina

ספירולינה | Spirulina

אצת ספירולינה במינון של 600 מ"ג בכמוסה אחת
 40.7
40% הנחה
Add to Wishlist
Add to Wishlist

Add to Wishlist
Add to Wishlist
אצה כחולה ירוקה

אצה כחולה ירוקה

קומפלקס של אצה כחולה-ירוקה, ספירולינה וכלורלה
 104.7
40% הנחה
Add to Wishlist
Add to Wishlist

Add to Wishlist
Add to Wishlist


גלו עוד באותו נושא

צמח המורינגה – אם עוד לא שמעת עליו, הגיע הזמן!
סופר פודס
1 מרץ 2022

צמח המורינגה – אם עוד לא שמעת עליו, הגיע הזמן!

הוא מכונה "עץ הפלא" ולא במקרה, עם הרכב תזונתי מנצח, שפע של ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון, תמצית מורינגה היא אחת הכוכבות בנבחרת ה-"סופר-פודס" של חברת…
ספרו לי עוד
ספירולינה – הכוכבת של מזונות העל
סופר פודס
10 נובמבר 2022

ספירולינה – הכוכבת של מזונות העל

ספירולינה היא אחת הכוכבות הגדולות בעולם הסופר פודס. היא עלתה לתודעה לאחר הצהרתה של נאס"א כי מדובר במאכל המושלם למסע בחלל, בזכות ערכים תזונתיים מרשימים.…
ספרו לי עוד
איך לשמור על תזונת ילדים מאוזנת?
תינוקות וילדים
1 מרץ 2022

איך לשמור על תזונת ילדים מאוזנת?

תזונה נכונה חשובה במיוחד בגיל הילדות, בו הגוף גדל ומתפתח. למרות זאת, ילדים רבים מעדיפים להיצמד למזון פשוט כגון פסטה, שניצל ומזון מעובד, שלא מכיל…
ספרו לי עוד
הרשמו לניוזלטר שלנו
הירשמו עכשיו לניוזלטר של סופהרב וקבלו עדכוני אורח חיים בריא!