גיל המעבר: תסמינים נפוצים והפתרון הטבעי

נשים
15 מרץ 2022
בשורה התחתונה, מה הכי חשוב לדעת?
 • גיל המעבר הוא שלב טבעי בחיי האישה, בו חלים שינויים הורמונליים הגורמים לתופעות נפוצות כמו גלי חום, הזעה ודופק מואץ.
 • הירידה ברמת האסטרוגן המתרחשת לקראת גיל 50, היא בעלת השפעות רבות על גוף האישה והיא הגורמת להופעת תסמיני גיל המעבר.
 • ברפואת הצמחים המודרנית נהוג לשלב צמחי מרפא המכילים רכיבים בשם פיטואסטרוגנים, כתמיכה בתקופת המנופאוזה.

גיל המעבר אצל נשים, נקרא גם מנופאוזה, הוא השלב בחיי האישה שבו נפסק המחזור החודשי. המונח בא מהמילים היווניות מנו=חודש, פאוזה=הפסקה. בעולם המערבי המודרני הגיל השכיח להתחלת תקופת המעבר הוא גיל 50, אך ככל שעוברות השנים הגיל הולך ופוחת ולעיתים גיל המעבר מופיעה אצל נשים כבר בגיל 46-48.

מנופאוזה היא יותר מעוד תהליך ביולוגי שהאישה עוברת, החוויה של האישה בתקופה זו יכולה להיות מושפעת מגורמים חברתיים ותרבותיים. החברה המערבית מפארת ומייחסת ערך גבוה לשימור הנעורים ול"אנטי אייג'ינג", מה שמקשה על הנשים בתרבות המערבית לקבל בברכה את השלב הזה. לעומת זאת, בחברות מסורתיות רבות בעולם, שלב המנופאוזה מביא אתו כבוד גדול ומנוחה מלידות.  

ניתן לחלק את התהליך לשלושה שלבים:

פרה- מנופאוזה- נקרא גם קלימקטריום, שלב מקדים בו עדיין יש ביוץ, אך הווסת אינה סדירה. בשלב המקדים, חלה ירידה הדרגתית ברמת האסטרוגן וירידה בייצור הפרוגסטרון. חלק מהנשים יחוו תסמינים כמו גלי חום כבר בשלב זה.
שלב המנופאוזה– מוגדר כאשר לאישה אין ווסת כבר 12 חודשים רצופים או יותר. זהו השלב בו השחלות מפסיקות לייצר אסטרוגן והאישה כבר אינה יכולה יותר להיכנס להריון.
שלב הפוסט מנופאוזה– השלב בו נפסקות תופעות הלוואי של הפסקת הווסת.

גיל המעבר: מה מרגישים?

 • גלי חום
 • הזעה מוגברת
 • דופק מהיר
 • יובש בנרתיק
 • דלקות חוזרות בדרכי השתן
 • עלייה במשקל
 • נשירת שיער
 • שינויים במצב הרוח- עצבנות, חרדות ומצב רוח ירוד
 • נדודי שינה
 • הפרעות בזיכרון

יש לציין כי כמו בתחומים רבים אחרים, שינויים באורח החיים יכולים לסייע בשיפור המצב: הפסקת עישון, תזונה מותאמת ונכונה ופעילות גופנית קבועה ומבוקרת-  יכולים להקל על הסימפטומים.

התופעות השכיחות ביותר בגיל המעבר

גלי חום
התופעה השכיחה ביותר בתקופת גיל המעבר. גלי חום מופיעים בפתאומיות, מתחילים בראש, בפנים ובחזה ומלווים בהסמקה בפנים ובצוואר והזעה מוגברת. גלי חום נמשכים כמה דקות, כשהתדירות שלהם משתנה מאישה לאישה, יש להם השפעה ניכרת על מצב הרוח ואיכות החיים והם נוטים להופיע בשכיחות גבוהה יותר בלילה.

יובש בנרתיק
תופעה נפוצה אצל נשים בתקופת גיל המעבר ולאחריה. כתוצאה מירידה ברמות האסטרוגן רירית הנרתיק הופכת דקה יותר ויש הפחתה ביצור בנוזל הנרתיקי, מה שגורם לתחושת אי נוחות, עקצוץ וכאבים בעת קיום יחסי מין.

דלקות חוזרות בשלפוחית השתן

עקב השינויים ההורמונליים בגיל המעבר,נשים רבות סובלות מזיהומים ודלקות חוזרות בדרכי השתן.רירית השופכה הופכת אף היא דקה יותר ויחד עם שינויים בפלורה וברמת החומציות, השכיחות לזיהומים גדלה בתקופה זו. תופעה נוספת היא תכיפות ודחיפות במתן שתן עולה בעקבות ירידה בגמישות הרקמות.

תסמיני גיל המעבר- האם יש פתרון טבעי?

יש נשים המחפשות מענה טבעי להקלה על תופעות גיל המעבר כדי להימנע מהטיפול ההורמונלי מסיבות שונות. בין הפתרונות הנפוצים בהם בוחרות נשים בגיל המעבר, הוא השימוש בצמחי מרפא המכילים רכיבים בשם "פיטואסטרוגנים". אותם רכיבים צמחיים הם בעלי מבנה דומה לאסטרוגן האנושי ובשל כך יש להם יכולת להיקשר לקולטנים וליצור השפעה מוחלשת שעשויה להביא להקלה על התופעות הקשורות לירידה באסטרוגן.

נשים שסובלות מדלקות חוזרות בדרכי השתן, נעזרות בתוספי פרוביוטיקה ייעודיים, הכוללים שילוב של חיידקים פרוביוטיים יחד עם תמצית חמוציות כטיפול מונע.


גלו עוד באותו נושא

חומצה פולית בהריון - איתך מהתכנון ועד ההנקה
נשים
28 פברואר 2022

חומצה פולית בהריון – איתך מהתכנון ועד ההנקה

את צמד המילים חומצה פולית בהריון בטח כבר שמעת לפחות פעם אחת. אבל למה היא חיונית כל כך? ומה החשיבות שבנטילתה עוד לפני ההיריון וגם...
ספרו לי עוד
גיל המעבר - אפשר לעבור אותו בקלות
נשים
9 מרץ 2022

גיל המעבר – אפשר לעבור אותו בקלות

גלי חום, הזעת לילה ומצבי רוח משתנים הם רק חלק מהסימפטומים הפחות נעימים המלווים את האישה בתקופת גיל המעבר, אז איך בכל זאת ניתן לשפר...
ספרו לי עוד

אולי יעניין אתכם גם

חמוציות וויטמין C | סדרת Tab in Gum

חמוציות וויטמין C | סדרת Tab in Gum

חמוציות בתוספת ויטמין C בפורמט של גומי לעיסה
לפרטים נוספים
קלציום D-K

קלציום D-K

קומפלקס של סידן ציטראט, ויטמין D וויטמין K2 פטנטי
לפרטים נוספים
פיטו באלאנס

פיטו באלאנס

קומפלקס צמחים ייעודי לנשים
לפרטים נוספים
ביו קראן פורטה

ביו קראן פורטה

ורמולה המשלבת מינון מוגבר של תמצית חמוציות ופרוביוטיקה
לפרטים נוספים

הרשמו לניוזלטר שלנו
הירשמו עכשיו לניוזלטר של סופהרב וקבלו עדכוני אורח חיים בריא!