הסידן לא נספג בגוף כמו פעם? יש לזה פתרון

בריאות העצם
1 מרץ 2022
בשורה התחתונה, מה הכי חשוב לדעת?
  • סידן הוא המינרל השכיח ביותר בגוף האדם. כ-99% מהסידן נמצא בעצמות ובשיניים.
  • להורמון האסטרוגן תפקיד בשמירה על בריאות העצמות. בגיל המעבר חלה ירידה ברמת האסטרוגן, תהליך פירוק העצם מואץ בהשוואה לתהליך בניית העצם והסיכון לשברים גובר.
  • מומלץ ליטול תוסף סידן שמשלב גם ויטמין D וויטמין K2 שתורמים לספיגה ולמניעת שקיעתו בכלי הדם.
הסידן לא נספג בגוף כמו פעם? יש לזה פתרון

ככל שאנחנו מתבגרים עם הגיל, אנחנו רוצים לשמור על הגוף שלנו כמה שיותר בריא וחזק. אולם ככל שהזמן עובר והשנים עוברות, כך פוחתת יכולת הגוף שלנו לנצל בצורה המיטבית והטובה ביותר את הסידן שאנו צורכים מהמזון ולהפנות אותו למקומות הרצויים.

ראשית, מהו סידן?

סידן בין המינרלים החשובים לגופנו והוא חשוב לחיזוק ובניית עצמות השלד באופן קבוע במהלך החיים, בעיקר בכמה תקופות מרכזיות: תקופת הגדילה, בזמן היריון והנקה. סידן מאפשר את תהליך קרישת הדם, התכווצות שריר הלב, הולכה עצבית ועוד. הסידן הוא בעצם המינרל השכיח ביותר בגוף האדם. 99% מהסידן שלנו בגוף מצויים בשלד ובשיניים, והאחוז הנותר מצוי בנוזל הדם. לסידן יש תפקיד מבני בעצם ובשן והוא משתתף בתהליך ההתכווצות של שרירי הלב ושרירי השלד על ידי העברת גירויים עצביים.

מה קורה במצב של חוסר בסידן?

בסיטואציה שבה הגוף שלנו לא מנצל בצורה נכונה את הסידן שהוא מקבל, נוצר חוסר. ברגע שהסידן לא נספג או מנוצל מספיק טוב, הגוף, שעדיין זקוק לו, ימשוך אותו מהעצמות, מה שיוביל לירידה בצפיפות העצם ויותיר אותה חשופה לפגיעה.

ירידה בצפיפות העצם אצל נשים

בעיית ירידת צפיפות העצם בולטת בין היתר אצל נשים בגיל המעבר, כאשר הורמון האסטרוגן יורד וכתוצאה מכך, כבר לא מגן כבעבר על העצם, מה שמגביר את הסיכון לשברים ומעלה את הסיכוי לשקיעת הסידן הפנוי בעורקים ובכליות.

ירידה בצפיפות העצם – איך מתמודדים?

קיימים מזונות רבים שמכילים סידן כמו מוצרי חלב, סויה, במיה, ברוקולי ורצוי באמת להקפיד לצרוך אותם באופן סדיר. ההמלצה היא לצרוך כ-1200 מ"ג של סידן ליום מתזונה יומית, אך יחד עם זאת, לפי הנתונים, עדיין רוב האוכלוסייה לא מגיעה לרמות המומלצות. במצב שכזה מומלץ להיעזר בתוסף סידן, וכמו תמיד חשוב לדעת מהו הסידן המומלץ ביותר.

מהו תוסף סידן מומלץ?

היום קיימים על המדפים תוספים עם חידושים בתחום, שהם תוצר של מחקר שנועד לאפשר לגוף לספוג את הסידן כך שהוא יוכל לנצל אותו בצורה הנכונה ביותר עבורו.

מומלץ לחפש תוספי סידן המשלבים בתוכם ויטמין K2 וויטמין D. מדובר בשני ויטמינים חשובים, אשר כל אחד מהם בנפרד תורם לצפיפות עצם טובה יותר. ויטמיןD חיוני לספיגת הסידן במעי שלנו ומונע ממנו לשקוע בעורקים, ואילו ויטמין K2 אחראי לקשירת הסידן לעצם בעזרת הפעלת אוסטיאוקלצין. המחקרים מהשנים האחרונות מראים כי סידן בתוספת שני הוויטמינים הללו משפר רבות את ההטמעה המיטבית של הסידן בעצם ועוזר לנו לשמור על העצמות גם בגילאים מבוגרים.

התוספת של ויטמין -K2 מאפשרת חדירה יעילה יותר של סידן לעצמות שלנו ומונעת את שקיעתו בדפנות כלי הדם, מה שיכול למנוע תופעות לוואי דוגמת הסתיידות כלי הדם או אבנים בכליות.

רצוי גם לבדוק שוויטמין ה-K2 מגיע בנגזרת טבעית (בצורת MK-7) שהיא בעלת זמינות גבוהה יותר לגוף.


גלו עוד באותו נושא

סידן מומלץ
בריאות העצם
9 מאי 2022

שלא יברח! איך מתמודדים עם בריחת סידן וירידה בצפיפות העצם?

ניצול לא יעיל של סידן מביא לירידה בצפיפות העצם, מגביר את הסיכון לשברים ומעלה את הסיכוי לשקיעה של הסידן הפנוי בעורקים ובכליות. איך מתמודדים? צפו...
ספרו לי עוד
עצם העניין - סידן ובריאות העצם
בריאות העצם
1 מרץ 2022

עצם העניין – סידן ובריאות העצם

סידן הוא מינרל חשוב המוכר כמרכיב חיוני בבניית העצמות, חסר בו עלול הוביל למחלות שונות ובהן אוסטאופורוזיס. רוצים לדעת איך לשמור על רמות סידן מאוזנת?...
ספרו לי עוד
חשיבות ויטמין D בגיל השלישי
בריאות העצם
3 מרץ 2022

חשיבות ויטמין D בגיל השלישי

ויטמין D נחשב לאחד הרכיבים החיוניים ביותר לבריאות העצמות ויש סיכוי של כ-70% שהוא חסר בגופכם. קראו עוד על ויטמין D והחשיבות הרבה שלו דווקא...
ספרו לי עוד

אולי יעניין אתכם גם

קולגן קומפלקס

קולגן קומפלקס

קולגן פטנטי בתוספת ויטמינים ומינרלים
לפרטים נוספים
קלציום D-K

קלציום D-K

קומפלקס של סידן ציטראט, ויטמין D וויטמין K2 פטנטי
לפרטים נוספים
פיטו באלאנס

פיטו באלאנס

קומפלקס צמחים ייעודי לנשים
לפרטים נוספים
קומפלקס B-50

קומפלקס B-50

קומפלקס של ויטמיני B, בשילוב עם מגנזיום ציטראט
לפרטים נוספים

הרשמו לניוזלטר שלנו
הירשמו עכשיו לניוזלטר של סופהרב וקבלו עדכוני אורח חיים בריא!