ויטמין D לילדים: למה הוא חשוב?

תינוקות וילדים
2 מרץ 2022
בשורה התחתונה, מה הכי חשוב לדעת?
  • ויטמין D חיוני לבריאות העצמות ובעל חשיבות רבה בגילאי הילדות להתפתחות תקינה של השלד והשיניים.
  • שמירה על רמה תקינה של ויטמין D חשובה למערכת החיסון.
  • נטילה יומיומית של ויטמין D מומלצת לתינוקות ולילדים החל מיום הלידה.
ויטמין D לילדים

מדי קיץ אנחנו כהורים מנסים לשמור על הילדים שלנו מפני נזקי החשיפה לשמש. כולנו מודעים לכך שחשיפה ממושכת לשמש יכולה להביא למגוון בעיות בריאותיות ולכן אנחנו מכסים את גופם העדין בבגדים ארוכים, דואגים לקרם הגנה, חובשים להם כובע ומקפידים על שהייה בצל. פעולות אלו חשובות והכרחיות, אך כתוצאה מכך יכולה להיווצר בעיה אחרת: מחסור בוויטמין D בקרב פעוטות, תינוקות וילדים. מעבר לכך, בעידן של ימינו, רוב הילדים מבלים את זמנם בבית, מול המחשב, הסמארטפון, האייפד ובכיתות בבית הספר, במעונות ובגני הילדים, וכתוצאה מכך, פחות חשופים לשמש ולכן הסיכוי שיחסר להם ויטמין D גובר.

חשיבות ויטמין D לילדים

ויטמיןD  חיוני להתפתחות הילדים בגילאים צעירים. הוא עוזר לספיגת סידן מהמעי ולכן אחראי על חוזק העצמות והשיניים. חוסר בוויטמיןD  עלול להוביל לפגיעה בחוזק העצם, לסיכון מוגבר לשברים ולרככת בילדים (מחלה שמתבטאת בעצמות רכות), כמו גם לעצבנות, אי שקט, אדישות ועייפות. לוויטמין D תפקידים נוספים בפעילותם התקינה של מערכות ואיברים רבים נוספים בגוף כגון: התפקוד התקין של מערכת החיסון וההגנה הטבעית של הגוף. בשנים האחרונות מתרבים המחקרים הקושרים חוסר בוויטמיןD  עם בעיות בריאות שונות ורבות אחרות.

האם ניתן לקבל ויטמין מהמזון?

בערך 90%-95% מהוויטמין נוצר בעורנו כתוצאה מחשיפה לקרינת השמש ורק 5%-10% ממנו מגיע אלינו מהמזון. המקורות התזונתיים של ויטמין  D מועטים ולרוב גם אינם מועדפים על ילדים וכוללים: דגים שמנים, איברים פנימיים, ביצים ושמן דגים.

אז למרות שניתן להשיג את הוויטמין ממזון, כאמור, מדובר בכמות מצומצמת מאוד של מזונות ולכן, למעשה אין אפשרות להגיע לרמות חיוניות של ויטמיןD  ללא חשיפה מספקת לשמש או צריכתו כתוסף תזונה. נטילת ויטמיןD  כתוסף תזונה מאפשרת שמירה של רמתו בדם, גם במצב בו הגוף עצמו אינו מייצר ממנו כמות מספקת ותמנע תופעה של חסר.

איזה ויטמין D  כדאי לצרוך?

קיימים בשוק תוספי התזונה שתי צורות של ויטמין D: ויטמין D3  וויטמין D2 .D2 – היא הצורה הבלתי פעילה בגוף שמתפנה ממנו מהר יותר ואילו D3 היא הצורה הפעילה של הוויטמין ולכן היא הצורה המומלצת. לפי המלצות שונות, כדי שתהיה ספיגה יעילה ומיטבית של ויטמין D כתוסף תזונה, כדאי לקחת אותו לצד מרכיב שומני כלשהו מהחי או הצומח. יחד עם זאת, חשוב לדעת, היום ניתן להשיג בשוק תוספי התזונה ויטמין D שמכיל MCT  -חומצת שומן בינונית שרשרת, שמשפרת את הספיגה שלו באופן משמעותי. כך שבזכות חומצות השומן ניתן לצרוך את הוויטמיןD  בכל שעה, אין צורך לקשור אותו למזון שומני והוא גם מגיע בטיפות, צורה נוחה מאוד, זמינה ואפילו בטעם משופר לילדים.

מינון ויטמין D מומלץ

ויטמין D  נמדד ביחידות בינלאומיות (יחב"ל). הכמות היומית המומלצת של ויטמין D משתנה בהתאם לגיל. משרד הבריאות ממליץ לתת ויטמיןD3  מהלידה ועד גיל שנה במינון של 400 יחידות בינלאומיות ליום, כולל פגים. מעל גיל שנה המינון המומלץ הוא 600 יחב"ל ליום.

במסמך המלצה לציבור שהתפרסם בשנת 2020 מטעם משרד הבריאות, נקבע כי ויטמין D חיוני לחיזוק מערכת החיסון וכי בתצפיות אפידמיולוגיות חסר בוויטמין D נקשר להשפעה שלילית על הדבקות ותחלואה בזיהומים בדרכי הנשימה. לפיכך, משרד הבריאות ממליץ על נטילה של הרמות הבאות של ויטמין D לילדים באופן יומיומי בתקופה הנוכחית:

  • נטילה יומית 400 יחב"ל ויטמין D לתינוקות עד גיל שנה
  • נטילה יומית 600 יחב"ל ויטמין D לילדים מעל גיל שנה
  • לתינוקות וילדים מגיל שנה ומעלה, אשר לא יוצאים מהבית, לתקופה מוגבלת של 6 שבועות, 1000 יחב"ל ויטמין D ליום (המלצות איגוד רופאי הילדים).

גלו עוד באותו נושא

גזים אצל תינוקות
תינוקות וילדים
9 מאי 2022

גזים אצל תינוקות: מדוע זה קורה ואיך מטפלים?

צפו בד"ר תומר יצחקי, מומחה ברפואת ילדים, מסביר על התופעה שמדירה שינה של הורים רבים ועל הזן הפרוביוטי הייחודי bb-12 שנמצא יעיל מחקרית בטיפול בגזים...
ספרו לי עוד
ברזל לתינוקות - כל מה שחשוב לדעת
תינוקות וילדים
1 מרץ 2022

ברזל לתינוקות – כל מה שחשוב לדעת

לבייבי שלכם מלאו 4 חודשים וקיבלתם המלצה להתחיל לתת לו ברזל לתינוקות. למה הוא חשוב? מה יכול לקרות כשאין רמה מספקת ואיך מתמודדים עם קקי...
ספרו לי עוד
איך לשמור על תזונת ילדים מאוזנת?
תינוקות וילדים
1 מרץ 2022

איך לשמור על תזונת ילדים מאוזנת?

תזונה נכונה חשובה במיוחד בגיל הילדות, בו הגוף גדל ומתפתח. למרות זאת, ילדים רבים מעדיפים להיצמד למזון פשוט כגון פסטה, שניצל ומזון מעובד, שלא מכיל...
ספרו לי עוד
כאבי בטן אצל ילדים
תינוקות וילדים
2 מרץ 2022

כאבי בטן אצל ילדים- מהן הסיבות ואילו פתרונות קיימים?  

כאב בטן אצל ילדים יכולה להפוך לבעיה מתסכלת המפריעה להם בבית ספר, במעון, עם חברים או בכל מקום אחר. מה תוכלו לעשות כדי להקל על...
ספרו לי עוד

אולי יעניין אתכם גם

סירופ זינקי פלוס

סירופ זינקי פלוס

סירופ ויטמין C, ויטמין D ואבץ לפעוטות וילדים.
לפרטים נוספים
טיפות ויטמין D לילדים

טיפות ויטמין D לילדים

ויטמין D בטיפות לפעוטות ולילדים, במינון של 400 יחב"ל בכל טיפה.
לפרטים נוספים
סירופ סמבוק קיד

סירופ סמבוק קיד

סירופ סמבוק בתוספת ויטמין C ואבץ לילדים
לפרטים נוספים

הרשמו לניוזלטר שלנו
הירשמו עכשיו לניוזלטר של סופהרב וקבלו עדכוני אורח חיים בריא!