ויטמינים בהריון – המדריך המלא להריונית

היריון ולאחר לידה
9 מרץ 2022
סרגיי רוזנשטרך רוקח ראשי אמברוזיה-סופהרב
בשורה התחתונה, מה הכי חשוב לדעת?
  • קיימת חשיבות רבה לתזונה בריאה במהלך תקופת ההיריון, צרכי הגוף עולים כדי לספק את כל הרכיבים הדרושים להתפתחות תקינה של העובר ולשמירה על בריאות האם.
  • נטילת תוסף תזונה בהיריון הפך כבר מזמן לדבר שבשגרה, קיימת המלצה רשמית על נטילת תוספי תזונה בהיריון, חלק מההמלצות מתייחסות גם לתקופת טרום ההיריון וההנקה.
  • מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על קשר בין מצבה התזונתי של האישה בזמן ההיריון לבין בריאות העובר, גם בעתיד- על נטייה לפתח מחלות לב, סוכרת והשמנה בבגרותו.

בתהליך תכנון ההיריון ובמהלכו, חשוב שתדאגי לעצמך ולעובר שלך. אימוץ אורח חיים בריא אשר כולל בתוכו תזונה נכונה, פעילות גופנית מתונה ומנוחה הוא חשוב והכרחי. בין כל הפרמטרים החשובים הללו לשמירה על הריון תקין ועל הבריאות שלך, חשוב שתכירי נדבך נוסף מהותי ומשמעותי – ויטמינים ייעודיים לתקופת ההיריון. 

תוספי תזונה בהריון

נטילת ויטמינים בהריון כבר מזמן הפכה הכרחית ונחוצה בקרב נשים המתכננות הריון, בהריון עצמו ואף לאחר ההיריון. לכל אחד מהמינרלים, הוויטמינים והרכיבים המומלצים יש תפקיד שונה, וכל אחד מהם תורם להתפתחות מיטבית של העובר ולהריון בריא ככל האפשר של ההריונית. לכן חשוב להקפיד על ויטמינים בהריון לאורך כל הדרך: לפני הכניסה להיריון, במהלך היריון ולאחר הלידה.

בתקופת ההיריון יש כל כך הרבה דברים שחשוב לזכור ולדעת והמידע עשוי לבלבל. לכן החלטנו לעשות לך קצת סדר ולהכיר לך את כל הוויטמינים והמינרלים הנחוצים בהריון, על מנת שלא תפספסי שום דבר שעשוי לגרום לך להיות במיטבך במהלך ההיריון. אז בין הוויטמינים שנרחיב עליהם, תשנני כבר בעל פה את הבאים: חומצה פולית (בנגזרת הפעילה פולאט), ברזל, יוד, ויטמין D ואומגה 3 (במיוחד DHA).

ויטמינים, מינרלים ורכיבים תזונתיים חשובים בהריון: 

חומצה פולית בהיריון

החברה הכי טובה שלך לכל תקופת הפוריות ובראש רשימת הוויטמינים להיריון נמצאת החומצה הפולית. על פי המלצות משרד הבריאות, על כל אישה המגיעה לגיל הפוריות יש לצרוך באופן קבוע חומצה פולית במינון של 400 מק"ג ביום. החומצה הפולית חשובה להתפתחות תקינה של מערכת העצבים של העובר. חוסר בחומצה פולית עלול לגרום להתפתחות לא תקינה של התעלה העצבית בעובר.


מתי מומלץ להתחיל?  חשוב מאד שתתחילי ליטול את התוסף עוד בשלב התכנון, לפני שאת נכנסת להריון, כאשר ההמלצה האופטימלית היא כשלושה חודשים לפחות טרום הכניסה להריון. הצורה המומלצת לנטילה היא פולאט, שהיא הנגזרת הפעילה והזמינה של חומצה פולית, מומלץ להמשיך ליטול את התוסף גם במהלך ההיריון, בדגש מיוחד על שלושת חודשי ההיריון הראשונים.  

ברזל בהיריון

כשאנחנו מדברים על מינרלים בהריון, הראשון והחשוב ביותר הוא הברזל. קיימת המלצה רשמית של משרד הבריאות על נטילת תוסף ברזל לארוך כל ההיריון כדי למנוע אנמיה. במהלך ההיריון גופך זקוק לכמות גדולה מהרגיל של ברזל. כבר מהשליש הראשון, חלה עלייה משמעותית בנפח הדם- כמות הדם בגופך עולה ב-50% והגוף שלך דורש יותר ברזל כדי לספק את צרכי הגוף והעובר ולשמירה על מהלך היריון תקין. רמות נמוכות של ברזל בהריון עלולות לפגוע בהתפתחות הקוגניטיבית של העובר והסיכון ללידה מוקדמת עולה. נשים רבות נרתעות מנטילת תוסף ברזל בשל תופעות הלוואי האופייניות, אשר לרוב קשורות במערכת העיכול. חשוב שתדעי, שקיימים תוספי ברזל עם תופעות לוואי מופחתות, כמו ברזל עדין (ברזל ביסגליצינאט), שגם נספג בצורה טובה וגם לא גורם לתופעות לוואי במערכת העיכול. המינון המומלץ הוא 30 מ"ג ברזל ליום.


מתי מומלץ להתחיל ? החל מסוף החודש השלישי להריון ועד שישה שבועות לאחר הלידה. 

אומגה 3 בהיריון

מדובר על חומצת שומן חיונית, שהגוף לא יודע לייצר ולכן אנחנו תלויים בצריכתה דרך המזון. נטילה של אומגה 3 במהלך ההיריון חשובה להתפתחות תקינה של העובר ובפרט להתפתחות של המוח. 60% ממשקל המוח הוא שומן כאשר DHA מהווה מרכיב חשוב מהחומר האפור במוח. החל מהחודש השביעי להיריון חומצת השומן החיונית DHA מצטברת במוחו של העובר בכמות של 30-45 מ"ג ליום ולכן חשוב מאוד לספק את הכמות הנדרשת על ידי תזונה עשירה באומגה 3 או באמצעות נטילת תוסף תזונה ייעודי, המועשר ב-DHA.

צריכה נאותה של אומגה 3 בזמן היריון עשויה להפחית את הסיכון ללידה מוקדמת וסיבוכי היריון שונים ומקטינה את הסיכון לדיכאון לאחר לידה. ארגוני הבריאות העולמיים ממליצים לנשים הרות ומניקות לצרוך לפחות 200 מ”ג אומגה 3 מסוג DHA ליום.

מתי מומלץ להתחיל?  מומלץ להתחיל בנטילת תוסף תזונה המועשר ב-DHA החל מהשבוע ה-12 ועד הלידה. כדאי להמשיך ליטול אומגה 3 גם בתקופת ההנקה, גם עבור האם וגם להתפתחות התינוק.

סידן בהיריון

בזמן ההיריון, העובר שלך זקוק לסידן להתפתחות תקינה של העצמות, השיניים, השרירים וכלי הדם. צריכה מספקת של סידן בזמן היריון חשובה לשמירה על מהלך היריון תקין ולכן הוא מצוי כחלק מהרכב תוספי תזונה ייעודיים להיריון. צריכת סידן מספקת בתקופת ההריון חשובה על מנת למנוע סיבוכי הריון ובמיוחד בטרימסטר השלישי של ההריון. גם בתקופת ההנקה יש להקפיד על כמות סידן נאותה, זאת מפני שבהנקה דרישת הגוף לסידן עולה כדי לספק את צרכי התינוק דרך חלב האם ובמידה ויש חוסר בסידן בתזונה של האם, הסידן יתפרק מהעצמות, מה שעלול להחליש אותן.


מתי מומלץ להתחיל? מומלץ להקפיד על צריכת סידן מספקת בכל תקופת ההיריון וההנקה.

ויטמין D3 

מסייע לספיגת תקינה של סידן ולבריאות העצם. נתונים סטטיסטיים על ויטמין D בציבור הישראלי מראים כי חלק גדול מהאוכלוסיה בארץ נמצא בחוסר בוויטמין D אף על פי שאנו חיים במדינה שטופת שמש. משרד הבריאות ממליץ באופן גורף ורשמי לנשים בהריון לצרוך את הוויטמין באמצעות נטילת תוסף תזונה של ויטמין D3 מדי יום. המינון המומלץ הוא בין 200 ל-400 יחב"ל ליום.


מתי מומלץ להתחיל ? מומלץ ליטול בכל תקופת ההיריון וההנקה.

יוד בהריון

רכיב שחשיבותו עלתה לאחרונה, במיוחד בתקופת ההיריון. יוד חשוב לתפקוד תקין של בלוטת התריס ולהתפתחות מוח העובר בהיריון. מחסור ביוד עלול לגרום לעיכוב התפתחותי. יוד נכלל ברשימת ארבעת הרכיבים המומלצים על ידי משרד הבריאות לנטילה בהיריון. ההמלצה היא לצרוך תוסף תזונה המכיל יוד במינון של 220-150 מיקרוגרם ליום.


מתי מומלץ להתחיל? לפחות חודש לפני ההיריון ובמהלך כל תקופת ההיריון וההנקה.

חשוב לזכור  – לכל כלל יש יוצא מן הכלל וייתכן כי רופא ימליץ על מינון שונה של ויטמינים בהריון במקרים פרטניים.

אז כמו שתוכלי לראות קיימת רשימה ארוכה של ויטמינים ומינרלים שצריך לקחת בהיריון, וסקרנו כאן את אלו הנחוצים ביותר. בין כל הבדיקות וההתעסקות בהיריון, לצרוך כל כך הרבה ויטמינים זו לא משימה פשוטה, אנחנו יודעים. לכן נציע לך פתרון נוח, יעיל ומספק בהחלט ברמת המינון היומי שלו לצריכת כל הוויטמינים שתצטרכי במהלך תקופת ההיריון, לפניה ואחריה- מולטי ויטמין לנשים בהיריון טבליה אחת שמכילה את כל הרכיבים שאת הכי צריכה.

תזונה נכונה בהריון – איך תקבלי מקסימום ויטמינים בהריון במינימום תוספים?

בטח יצא לך לשמוע לפחות פעם אחת את השם פרנטל כשזה מגיע לוויטמינים בהיריון, אבל חשוב שתדעי, פרנטל הוא שם כולל לפורמולות מולטי ויטמין-מינרל לנשים בהיריון. למרות זאת יש הרבה מוצרי פרנטל בשוק ויש לבחור את אלו שמצד אחד מתאימים להמלצות משרד הבריאות ומצד שני עשירים ואיכותיים.

תוסף תזונה בהריון פרנטל – חשיבותו וחיוניותו

תוסף פרנטל הינו פורמולה אשר תפקידה לסייע לך להשלים את התזונה היומית שלך בצורה הטובה ביותר במהלך תשעת חודשי ההיריון, כמו גם בתקופה שלפני ובתקופה שאחרי.

הוא מכיל הרכב של רכיבים אופטימליים (ויטמין בי, חומצה פולית, סידן, מגנזיום, יוד, אבץ ועוד) ונמצא עומד בכל הקריטריונים של משרד הבריאות הישראלי ושל ארגוני הבריאות העולמיים.

שימי לב– במקרים מסוימים ובהתייעצות עם רופא בלבד, כדאי לקחת ויטמינים ספציפיים בנפרד ובמינון גדול יותר מאשר הקיים בפרנטל, כמו נטילת ברזל בנפרד במקרים שלחוסר משמעותי. 

איך תבחרי את התוסף המתאים ביותר עבורך?

 כשאת באה לבחור את התוסף האידיאלי עבורך חשוב שתבדקי את הדברים הבאים:

  • התוסף מכיל את הרכיבים המומלצים על ידי משרד הבריאות לנשים בהיריון.
  • מכיל חומצה פולית בצורתה הפעילה- "פולאט".
  • מומלץ על ידי איגוד הגניקולוגים.
  • מתאים לתקופת טרום הריון, הריון והנקה. 

נמליץ לך בחום עוד לפני שאת מתחילה ליטול ויטמינים בהריון, לסגל לעצמך שגרת תזונה נכונה בהריון ובריאה. שילוב נכון של תזונה בריאה וצריכת תוספים בהריון הוא השילוב האידאלי עבור הבריאות שלך והתפתחות העובר שבדרך. 

שיהיה בשעה טובה!


גלו עוד באותו נושא

תוספי תזונה בהנקה
היריון ולאחר לידה
10 מאי 2022

תוספי תזונה בהנקה

תוספי תזונה להנקה חשובים בשבועות הראשונים שלאחר הלידה, כשהגוף נדרש למלא מאגרים של ויטמינים ומינרלים ששימשו אותו במהלך ההיריון. הדרישה של הגוף לוויטמינים ומינרלים עולה...
ספרו לי עוד
תוספי תזונה בהיריון
היריון ולאחר לידה
17 מאי 2022

בשורה חדשה לנשים בהיריון: מהיום גם אתן תצליחו להתמיד עם תוספי התזונה!

תוספי תזונה בהיריון חשובים להתפתחות העובר ולשמירה על היריון תקין. נשים רבות מתקשות להתמיד בנטילת פרנטל בגלל הרגישות המוגברת והבחילות. תוסף תזונה חדש לנשים בהיריון...
ספרו לי עוד
ויטמינים בתקופת ההיריון וההנקה
היריון ולאחר לידה
13 אפריל 2022

אחת ולתמיד: כך תוודאי שאת מקבלת את כל הוויטמינים שאת צריכה בתקופת ההיריון וההנקה

צפו בד"ר גיא גוטמן, מומחה בגניקולוגיה, פוריות ומיילדות מסביר מדוע חשוב כל כך לנשים בהיריון לצרוך ויטמינים ולשמור על תזונה מאוזנת ואיך ניתן לקבל את...
ספרו לי עוד
היריון ולאחר לידה
1 מרץ 2022

על פרנטל –  מולטי ויטמין לנשים בהריון ותכנון הריון בריא

פרנטל, מולטי ויטמין לנשים בהיריון, הפך להיות הא'-ב' של כל אישה המתכננת הריון. אבל האם את יודעת מה החשיבות שלו ואילו רכיבים כדאי שיהיו בו?...
ספרו לי עוד
סקירת מחקרים מצאה: אומגה 3 מפחיתה את הסיכון ללידה מוקדמת
היריון ולאחר לידה
9 מרץ 2022

סקירת מחקרים מצאה: אומגה 3 מפחיתה את הסיכון ללידה מוקדמת

מחקר סקירה מקיף הכולל 70 מחקרים בחן את היעילות של אומגה 3 במניעת לידות מוקדמות. ממצאי המחקר חד משמעיים – שימוש באומגה 3 בהריון עשויה...
ספרו לי עוד
אומגה 3 בהיריון: למה חשוב לקחת ומתי כדאי להתחיל?
היריון ולאחר לידה
6 אפריל 2022

אומגה 3 בהיריון: למה חשוב לקחת ומתי כדאי להתחיל?

מדוע אומגה 3 לנשים בהיריון חשובה, איזו חומצת שומן היא החשובה ביותר, מהי הכמות המומלצת ואיך תוכלי לקבל את אומגה 3 בהריון בקלות? כל התשובות...
ספרו לי עוד
היריון
היריון ולאחר לידה
1 מרץ 2022

ברזל בהריון – כך תעשי את זה נכון

מזל טוב, את הולכת להיות אמא! ריכזנו במיוחד עבורך את כל מה שחשוב שתדעי על ברזל בהריון! חשיבות הברזל, איך לצרוך אותו, איזה תוסף ברזל...
ספרו לי עוד
אנמיה בהריון
היריון ולאחר לידה
2 מרץ 2022

אנמיה בהריון: ממה היא נגרמת ומדוע חשוב לטפל?

אנמיה בהיריון היא נפוצה ומצריכה טיפול לשמירה על מהלך היריון תקין. מהי בדיוק אנמיה וממה היא נגרמת? מדוע כדאי להגיע להיריון עם מאגרי ברזל תקינים...
ספרו לי עוד
היריון ולאחר לידה
2 מרץ 2022

תכנון הריון בריא

הגיע הרגע המרגש, החלטת להביא ילד לעולם! אז מה צריך לקחת בחשבון כשרוצים להיכנס להריון? איך עליך להכין את גופך לקליטת היריון בריא? הכל בכתבה!
ספרו לי עוד

אולי יעניין אתכם גם

מולטי ויטמין לנשים בהיריון Tab In Gum

מולטי ויטמין לנשים בהיריון Tab In Gum

פרנטל מולטי ויטמין-מינרל לנשים הרות – טבליות בציפוי גומי לעיסה
לפרטים נוספים
ברזל בתוספת ויטמין C | סדרת Tab in Gum

ברזל בתוספת ויטמין C | סדרת Tab in Gum

ברזל 30 מ"ג בתוספת ויטמין C בפורמט של גומי לעיסה
לפרטים נוספים
מארז 9 חודשים

מארז 9 חודשים

מארז הכולל שני תוספי תזונה ייעודיים להיריון- פיג'נטלי ואומגה D3 תשעה חודשים
לפרטים נוספים

הרשמו לניוזלטר שלנו
הירשמו עכשיו לניוזלטר של סופהרב וקבלו עדכוני אורח חיים בריא!