חומצה פולית בהריון – איתך מהתכנון ועד ההנקה

נשים
7 יוני 2022
בשורה התחתונה, מה הכי חשוב לדעת?
  • חומצה פולית חשובה להתפתחות תקינה של מערכת העצבים של העובר.
  • קיימת המלצה רשמית על נטילת חומצה פולית באופן יומיומי לנשים בכל תקופת הפוריות.
  • צורת פולאט היא הצורה הטבעית והפעילה של חומצה פולית, כפי שקיימת באופן טבעי בטבע.
חומצה פולית בהריון - איתך מהתכנון ועד ההנקה

חשיבותה ונחיצותה של חומצה פולית בהריון 

חומצה פולית – מי מאיתנו ההריוניות, או אלו שמתכננות הריון בקרוב, יודעות שמדובר ללא ספק באחד מהוויטמינים הקריטיים והחיוניים ביותר לפעילות תקינה של גופנו. במאמר שלפנינו נשפוך אור על תרומתה הרבה של החומצה הפולית, על הדרך בה היא מסייעת בבניית תאי הגוף והחשיבות הרבה שבנטילתה לפני ההיריון ובמהלכו.

מהי חומצה הפולית?

חומצה פולית שייכת לקבוצת ויטמיני B ומכונה גם ויטמיןB9 . ככלל, יש לה תפקיד חיוני בבנייה ויצירה של תאים חדשים ובשימורם והיא הכרחית במיוחד בתקופת ההיריון וגדילת העובר בה חלוקת התאים בגוף שלנו מהירה. למעשה, תפקידה של החומצה הפולית בהריון היא בהכנת גופך (עוד בשלב תכנון ההיריון), להריון עצמו ובשלבים שלאחר ההיריון. בשלושת החודשים הראשונים, חומצה פולית חשובה להתפתחות תקינה של מערכת העצבים של העובר ולכן קיימת חשיבות רבה בנטילתה במיוחד בשליש הראשון להריון ורצוי אף לפני.

מהחלומות על הריון ועד ההנקה של הבייבי

חיוניותה של החומצה הפולית כבר הוכחה ונבדקה מול ארגוני בריאות בכל העולם ונמצאה כי תורמת משמעותית להתפתחות תקינה של מוח העובר, מערכת העצבים ומערכות גופו השונות בזמן ההיריון. נמצא גם כי נטילת חומצה פולית בהריון תורמת למניעת רעלת הריון וכמו כן מפחיתה משמעותית סיכונים להתפתחות מומים מולדים בעובר.

"בישראל ובעולם ממליצים לנשים בגיל הפוריות, הן בטרום ההיריון ולפחות בשלושת החודשים הראשונים ליטול חומצה פולית". מדוע?

בשבועות הראשונים להיריון מתפתחים איבריו של העובר, ביניהם המוח ועמוד השדרה. פגם בהתפתחות התקינה של תאים בודדים בשלב מוקדם של ההיריון, עוד בטרם שהאם יודעת שהיא הרה- עלול לגרום למומים במערכת שלמה.

חשוב שתדעי–  מומלץ להמשיך לצרוך חומצה פולית לאורך כל תקופת ההיריון לצורך התפתחות תקינה של  העובר וגדילתו וגם כדי למנוע אנמיה אצל האישה ההרה. כמו כן, מאחר ובמקרים רבים ההיריון לא מתוכנן, קיימת המלצה רשמית ליטול חומצה פולית בכל יום לאורך כל גיל הפוריות.

איך לצרוך את החומצה הפולית

בגדול, ניתן לצרוך חומצה פולית באופן טבעי על ידי אכילת מזונות שונים: ירקות עליים ירוקים – חסה, תרד, פטרוזיליה, שמיר, ברוקולי, מנגולד וסלק; קטניות- אפונה, שעועית ועדשים; פירות הדר, ארוניה-ברי, אגוזים וזרעים. הצורה של חומצה פולית במזון היא צורת פולאט, שהיא הצורה הטבעית והזמינה ביותר לספיגה, ללא צורך בהמרה נוספת של הגוף.

עם זאת, לא פשוט לצרוך את הכמות הדרושה של חומצה פולית בהריון רק דרך מזון והפתרון במצב כזה הוא נטילת תוספי תזונה.

מינון חומצה פולית בהריון

המינון המומלץ של חומצה פולית עבור נשים בגיל הפוריות הינו 400 מק"ג ליום לפחות. נשים אשר ילדו בעבר תינוק בעל מום, בעלי רקע של מומים במשפחה, סוכרתיים או בעלי משקל עודף יקבלו המלצה מהרופא ליטול תוסף של חומצה פולית בהריון שלפעמים יכול להגיע אף למינון גבוה במיוחד של 5 מ"ג ליום – מינון זה כמובן יקבע על ידי רופא נשים מוסמך בלבד. 

כל כך הרבה סוגים של חומצה פולית, איך בוחרים?

יש כל כך הרבה אפשרויות ובכל זאת נצטרך לבחור באחת. ההמלצה שלנו היא לצרוך חומצה פולית בנגזרת פולאט. מדוע?

פולאט (Folate) היא הנגזרת הפעילה והטבעית חומצה פולית. השם פולאט נגזר מהמילה הלטינית Folium (עלים) מכיוון שחומצה פולית טבעית נמצאת בריכוז גבוה בעלים ירוקים. חומצה פולית בטבע היא בצורת "פולאט" והיתרון שלה הוא בכך שהיא מאפשרת לה להגיע "מוכנה לגוף", ללא צורך בהמרה נוספת בגוף, מה שמעניק ספיגה יעילה ומרבית לגוף ממש כמו בטבע. זאת בניגוד לחומצה פולית רגילה, שזו הצורה הסינטטית המופקת במעבדה, אשר צריכה לעבור המרה בגוף. ההמרה תלויה באנזים בגוף בשם MTHFR כדי לאפשר את הפיכתה לנגזרת פעילה ואת ספיגתה בגוף בצורה מיטבית.

אצל חלק מהאוכלוסייה עקב פגם גנטי, קיים חוסר באנזים הקשור לתהליך המתילציה ומאחר ואין אפשרות לבדוק זאת באופן שגרתי, רצוי לקחת את הצורה הפעילה פולאט שנספגת בצורה טובה ונחשבת בטוחה יותר. איך תדעו? תסתכלו ברשימת הרכיבים וחפשו את השם "מתיל-פולאט" (Methyl Folate).

בלי חשש מתופעות לוואי

כולנו נרתעות מנטילת תוספים אשר גורמים לנו לתופעות לוואי, זה לגמרי ברור ומובן. היופי בחומצה הפולית, בשונה מתוספים אחרים, הוא שלחומצה הפולית אין תופעות לוואי ומכאן כי ניתן לקחת ללא חשש.  

לסיכום, חומצה פולית בהריון נחוצה בהחלט (ובהכרח) לתהליך הריון תקין עבור העובר ועבור האם ההריונית. 

שיהיה היריון קל ובריא!


גלו עוד באותו נושא

נשים
15 מרץ 2022

גיל המעבר: תסמינים נפוצים והפתרון הטבעי

גיל המעבר הנקרא גם שלב המנופאוזה מופיע אצל כל אישה, מה זה אומר בעצם לחוות את גיל המעבר? מה מרגישים? איך מטפלים? הכל כאן בכתבה.
ספרו לי עוד
גיל המעבר - אפשר לעבור אותו בקלות
נשים
9 מרץ 2022

גיל המעבר – אפשר לעבור אותו בקלות

גלי חום, הזעת לילה ומצבי רוח משתנים הם רק חלק מהסימפטומים הפחות נעימים המלווים את האישה בתקופת גיל המעבר, אז איך בכל זאת ניתן לשפר...
ספרו לי עוד

אולי יעניין אתכם גם

מולטי ויטמין לנשים בהיריון Tab In Gum

מולטי ויטמין לנשים בהיריון Tab In Gum

פרנטל מולטי ויטמין-מינרל לנשים הרות – טבליות בציפוי גומי לעיסה
לפרטים נוספים
חומצה פולית מתיל פולאט

חומצה פולית מתיל פולאט

חומצה פולית בנגזרת הטבעית והפעילה מתיל פולאט במינון של 400 מק"ג
לפרטים נוספים
מארז 9 חודשים

מארז 9 חודשים

מארז הכולל שני תוספי תזונה ייעודיים להיריון- פיג'נטלי ואומגה D3 תשעה חודשים
לפרטים נוספים

הרשמו לניוזלטר שלנו
הירשמו עכשיו לניוזלטר של סופהרב וקבלו עדכוני אורח חיים בריא!