קו-אנזים Q10: מדוע הוא כל כך חשוב?

קו אנזים Q10
9 מרץ 2022
יבגני וייסברג, רוקח, מנהל רפואי, סולגאר סופהרב
בשורה התחתונה, מה הכי חשוב לדעת?
  • Q10 הוא קו-אנזים המשתתף בתהליכי יצירת האנרגיה התוך-תאית.
  • תרופות להורדת כולסטרול מסוג סטטינים, מעכבות את יצור Q10 בכבד.
  • Q10 הוא נוגד חמצון רב עוצמה, מגן על מעטפת התאים וה-DNA מפני נזקי החמצון הנוצרים בתהליך הנשימה התאית.
10 סיבות להתחיל ליטול Q10

קו-אנזים Q10  הינו רכיב דמוי ויטמין אשר נמצא כמעט בכל תאי הגוף, הוא מיוצר באופן טבעי בגוף ומהווה מרכיב חשוב לשמירה על בריאותנו. מרבית האנשים אינם מודעים לחשיבותו הרבה של Q10 ולעובדה שככל שאנו מתבגרים, יורדת רמתו בגוף.

התפקידים של Q10 בגוף

התפקיד המהותי ביותר של Q10 הוא בתהליך יצירת האנרגיה בתוך התאים. במקביל הוא פועל כנוגד חמצון ובכך מגן על מעטפת התאים. השילוב הייחודי הזה, הופך אותו למרכיב חשוב ביותר לשמירה על הבריאות.

תהליך הפקת האנרגיה בתאים

 קו-אנזים Q10 מעורב במנגנון האחראי על ייצור האנרגיה בתוך התאים. הוא מצוי כמעט בכל תא בגופנו ובריכוזים גדולים במיוחד באיברים הצורכים כמות מוגברת של אנרגיה: לב, כבד, כליות ולבלב. Q10 משמש כזרז בתהליכי חילוף החומרים בתא וחיוני ליצירת אנרגיה (ATP) בתוך התאים. חוסר בQ10 גורם לשיבוש תהליך הפקת האנרגיה ומגביר יצור של רדיקלים חופשיים.

נוגד חמצון חזק

תהליך ייצור האנרגיה בתאים מביא עימו גם ייצור של רדיקלים חופשיים שעלולים לגרום נזק לתאים.  כאשר רדיקלים חופשיים מצטברים ולא מנוטרלים במהירות, הם מסבים נזק לתאים. ל- Q10 תפקיד מהותי כנוגד חמצון חזק המגן על מעטפת התאים וחומצות הגרעין (DNA).  Q10מנטרל רדיקלים חופשיים המשתחררים בתהליך ונחשב לאחד מנוגדי החמצון החזקים והחשובים ביותר בגוף האדם.

מה גורם לירידה ברמת הQ10?

למרות העובדה שהוא מיוצר בגוף באופן טבעי, ישנם מספר גורמים אשר מובילים לירידה ברמת הייצור שלו. ההשלכות לחוסר בQ10 כוללות עייפות מוגברת, ירידה ברמת האנרגיה וסיכון מוגבר למחלות שוות. עם הגיל, רמת הייצור שלו פוחתת בהדרגה, כשהירידה המשמעותית חלה לאחר גיל 40.

נטילת תרופות להורדת כולסטרול פוגעת בייצור של Q10

תרופות להורדת כולסטרול ממשפחת הסטטינים פוגעות בייצור ה Q10 בגוף. מנגנון הפעולה של סטטינים הוא עיכוב האנזים האחראי על יצור ה"כולסטרול הרע" LDL. מאחר ואותו אנזים, אחראי גם על יצור של Q10 נטילת תרופות אלו גורמת לפגיעה משמעותית בייצור שלו.

ירידה ברמת Q10 בתאי השריר גורמת לכאבי שרירים ועייפות, שהן תופעות לוואי נפוצות בקרב אנשים הנוטלים סטטינים. לפיכך השלמתQ10  מפחיתה את תופעות הלוואי האופייניות. לנוטלים תרופות מרשם יש להיוועץ עם הרופא או הרוקח לשילוב נכון ובטוח של תוספי תזונה.


גלו עוד באותו נושא


אולי יעניין אתכם גם

יוביקווינול קו אנזים Q10

יוביקווינול קו אנזים Q10

קו אנזים Q-10 בנגזרת הפטנטית יוביקווינול במינון של 60 מ"ג בכל כמוסה
לפרטים נוספים
כורכומין ליקוויד ג'ל

כורכומין ליקוויד ג'ל

תמצית כורכום איכותית בכמוסות סופטג'ל ובתוספת שמני כורכום.
לפרטים נוספים
חומצה אלפא ליפואית

חומצה אלפא ליפואית

טבליות חומצה אלפא ליפואית במינון של 600 מ"ג
לפרטים נוספים
קומפלקס B-50

קומפלקס B-50

קומפלקס של ויטמיני B, בשילוב עם מגנזיום ציטראט
לפרטים נוספים

הרשמו לניוזלטר שלנו
הירשמו עכשיו לניוזלטר של סופהרב וקבלו עדכוני אורח חיים בריא!