תוספי תזונה בהנקה

היריון ולאחר לידה
10 מאי 2022
בשורה התחתונה, מה הכי חשוב לדעת?
  • יש ויטמינים ומינרלים שמומלץ לצרוך במהלך ההיריון וחשוב להמשיך איתם גם בתקופת ההנקה.
  • לפי המלצות ארגוני הבריאות העולמיים מומלץ לצרוך אומגה 3 מסוג DHA בזמן ההיריון וההנקה.
  • נשים רבות נוהגות לצרוך צמחים בהנקה, כמו חילבה ומורינגה, להגברת ייצור החלב כפי שמקובל באופן מסורתי בתרבויות שונות.
תוספי תזונה בהנקה

בשבועות הראשונים שלאחר הלידה, הגוף נדרש למלא מאגרים של ויטמינים ומינרלים ששימשו אותו במהלך ההיריון. הדרישה של הגוף לוויטמינים ומינרלים מסוימים עולה בתקופת ההיריון וההנקה, על מנת לספק את צרכי העובר המתפתח, לספק לתינוק את כל הרכיבים הדרושים לו בהנקה ולטובת בריאות האם. האם רק נשים מניקות צריכות לצרוך תוספי תזונה? אילו תוספי תזונה מומלץ לצרוך לאחר לידה? על איזה תוסף אסור לוותר והאם יש דרך טבעית לעודד יצור חלב? כל מה שרצית לדעת על תוספים בהנקה, בכתבה שלפניך.

מה כדאי לקחת אחרי הלידה?

ראשית, לא רק נשים מניקות זקוקות לתוספי תזונה, אלא כל אישה אחרי לידה. ההמלצה לצרוך תוספי תזונה חלה על כל הנשים לאחר לידה, גם מניקות וגם לנשים שאינן מניקות. כמעט כולן יודעות שמומלץ לצרוך תוספי תזונה לפני ובזמן ההיריון. מה שלא כולן יודעות, זה שאותה המלצה, על אותם רכיבים תזונתיים- מתייחסת גם לתקופה שלאחר הלידה. נתחיל מהעיקר, הוויטמינים והמינרלים המומלצים לכולן.

מולטי ויטמין-מינרל לנשים הרות: גם לאחר הלידה!

אחד מתוספי התזונה החשובים לתקופת ההנקה הוא לא אחר מאשר מולטי ויטמין-מינרל להיריון. מולטי ויטמין להיריון (תוסף "פרנטל") כולל את כל הרכיבים המומלצים לתקופה זו, להתפתחות העובר ולבריאות האם. לא כולן מודעות לעובדה שההמלצה היא להמשיך וליטול את ארבעת הרכיבים המומלצים בהיריון- גם לאחר הלידה. ההמלצה על חלק מהרכיבים תקפה לנשים מניקות וגם לנשים שאינן מניקות.

  • ברזל – נפח הדם בהיריון עולה וההמלצה על נטילת ברזל היא גורפת לכלל הנשים ההרות, אך גם לנשים לאחר הלידה, זאת בנוסף להמלצה על אכילת מזונות עשירים בברזל. ברזל מהווה מרכיב בחלבון ההמוגלובין שתפקידו הובלת חמצן בגוף. מחסור בברזל פוגע באופן ישיר באספקת החמצן ועל כן חיוני גם עבור האם וגם עבור התינוק. מומלץ לצרוך תוסף ברזל במינון של 30 מ"ג החל מסוף השליש הראשון ועד שישה שבעות לאחר הלידה. תוספת של ויטמין C משפרת את ספיגת הברזל.
  • ויטמין D – ישנה המלצה על נטילת תוסף ויטמין D במשך כל תקופת ההיריון וההנקה במינון של 200-400 יחב"ל ביום. הצורך בוויטמין D עולה בזמן ההיריון והוא בעל חשיבות רבה להתפתחות העצמות ולמערכת החיסון.
  • יוד – חשוב להתפתחות תקינה של המוח ומערכת העצבים ולתפקוד תקין של בלוטת התריס. מומלץ ליטול יוד במינון של 150-250 מק"ג ביום, לפחות חודש לפני הכניסה להיריון, בתקופת ההיריון ולמשך כל תקופת ההנקה. מחסור ביוד קשור בהתפתחות קוגניטיבית לקויה.
  • חומצה פולית – קיימת המלצה על נטילת חומצה פולית באופן יומיומי לנשים למשך כל תקופת הפוריות במינון של 400 מק"ג ביום. הזמן החשוב ביותר הוא בשלושת החודשים טרם הכניסה להיריון ושלושת החודשים הראשונים להיריון. באופן אידיאלי, כדאי להיצמד להמלצה ולהמשיך בנטילת חומצה פולית באופן קבוע בכל תקופת הפוריות, כלומר גם לאחר הלידה. החומצה הפולית שקיימת במזון באופן טבעי אינה עונה על צורכי הגוף בהיריון ויש לצרוך אותה כתוסף תזונה. רצוי לבחור תוסף אשר מכיל את הצורה הטבעית והפעילה- מתיל-פולאט שנספגת בצורה טובה יותר.

בשורה התחתונה, כשמדובר על תוספי תזונה להנקה, במקום לקחת כל רכיב בתוסף תזונה נפרד, המשיכי לצרוך את המולטי ויטמין-מינרל שלקחת בהיריון- גם לאחר הלידה! וודאי שהוא מכיל את ארבעת הרכיבים הללו במינונים המומלצים. למי שתוהה, זה התוסף שלא כדאי לוותר עליו.

אומגה 3 לאחר הלידה

לפי ההמלצות של ארגוני הבריאות העולמיים, מומלץ לצרוך אומגה 3 מסוג DHA במינון של לפחות 200 מ"ג ביום בזמן ההיריון וההנקה. אומגה 3 חשובה גם לנשים לאחר לידה שאינן מניקות. ניתן לקבל אותה דרך התזונה, דרך אכילה של שתי מנות דג בשבוע: סלמון, בקלה, מקרל, סרדינים או טונה או על ידי צריכת תוסף תזונה. אומגה 3 חשובה להתפתחות המוח של התינוק ולבריאות האם. מי שלא אוכלת דגים בצורה קבועה יכולה ליטול תוסף של אומגה 3. כדאי לבחור תוסף אומגה 3 ייעודי לנשים הרות גם בתקופה שלאחר הלידה, המכיל מינון מוגבר של חומצת השומן DHA והעומד בתקנים מחמירים לבקרת מתכות ומזהמים שעלולים להימצא בדגים.

תוסף חילבה בהנקה

באופן מסורתי, מקובל לתת לנשים לאחר לידה צמחים שונים במטרה לחזק אותן ולסייע להן בהגברת ייצור החלב. על אף שאין ביסוס מדעי למנגנון השפעתו המדויק, חילבה הוא אחד הצמחים הנפוצים לשימוש למטרה זו וגם נשים מניקות במדינות המערב אימצו אותו בשנים האחרונות ורבות צורכות אותו בתקופת ההנקה.

הצמח חילבה, נקרא בעברית "גרגרנית יוונית", מוכר בשימושים הקולינריים במטבח התימני, הפרסי, הקוצ'יני והאתיופי, ומהווה מרכיב בתבלין הקארי ההודי ורוטב העמבה. הרכיב הצמחי 'טריגונלין' (Trigonelline) הוא המקנה לחילבה את טעמו וריחו האופייניים. לצד השימושים הקולינריים, נהוג להשתמש בו באופן מסורתי במספר תרבויות לשימושים בריאותיים שונים, למשל לשמירה על רמות סוכר ושומנים מאוזנות בדם. זרעי החילבה עשירים במינרלים, ויטמינים, חומצות שומן חיוניות וסיבים תזונתיים. הוא נמצא בשימוש מסורתי גם ברפואה הסינית, וניתן על פי הסינים למצבים של חסר וחולשה.

מורינגה בהנקה ולאחר הלידה

מקורו של עץ המורינגה בצפון הודו, והוא נמצא בשימוש מסורתי ברפואה ההודית ובמדינות נוספות במזרח הרחוק. מורינגה נחשב צמח מזין, בעל ערכים תזונתיים מרשימים ואף מוכר כ"מזון על". מורינגה זכתה לכינוי "עץ הפלא", משתמשים בחלקים שונים של הצמח ובמיוחד בעלים. עלי המורינגה שימשו באופן מסורתי למניעת חוסרים תזונתיים ולשיפור הבריאות, במיוחד בקרב נשים מניקות. העלים מכילים שפע של ויטמינים ומינרלים, כגון ויטמין A, C, K וויטמינים מקבוצת B וכמות מרשימה של מינרלים כמו ברזל, סידן אשלגן, מגנזיום ואבץ. בשנים האחרונות נעשים מחקרים רבים על הצמח ולמרות שטרם נמצא ביסוס מדעי על ההשפעה הישירה שלו על יצור החלב, נשים מניקות נוהגות להשתמש בו לעידוד ייצור חלב וכהעשרה תזונתית לאחר לידה.

תוספי תזונה בהנקה: אל תוותרי עליהם!

בין אם את מניקה ובין אם לא, התקופה שלאחר הלידה היא תקופה שחשוב מאוד לחזק את הגוף ולמלא מאגרים, לכן חשוב ליטול את תוספי התזונה המומלצים להיריון גם אחרי הלידה. אם החלטת להניק, נטילת התוספים בהנקה תשפיע גם על התינוק המתפתח, שיקבל את כל רכיבי ההזנה החשובים עבורו דרך החלב בהנקה. אם אינך מניקה, בכל מקרה התקופה שלאחר הלידה היא זמן מצוין לדאוג לחיזוק והשלמה תזונתית עבורך.


גלו עוד באותו נושא

תוספי תזונה בהיריון
היריון ולאחר לידה
17 מאי 2022

בשורה חדשה לנשים בהיריון: מהיום גם אתן תצליחו להתמיד עם תוספי התזונה!

תוספי תזונה בהיריון חשובים להתפתחות העובר ולשמירה על היריון תקין. נשים רבות מתקשות להתמיד בנטילת פרנטל בגלל הרגישות המוגברת והבחילות. תוסף תזונה חדש לנשים בהיריון...
ספרו לי עוד
ויטמינים בתקופת ההיריון וההנקה
היריון ולאחר לידה
13 אפריל 2022

אחת ולתמיד: כך תוודאי שאת מקבלת את כל הוויטמינים שאת צריכה בתקופת ההיריון וההנקה

צפו בד"ר גיא גוטמן, מומחה בגניקולוגיה, פוריות ומיילדות מסביר מדוע חשוב כל כך לנשים בהיריון לצרוך ויטמינים ולשמור על תזונה מאוזנת ואיך ניתן לקבל את...
ספרו לי עוד
היריון ולאחר לידה
1 מרץ 2022

על פרנטל –  מולטי ויטמין לנשים בהריון ותכנון הריון בריא

פרנטל, מולטי ויטמין לנשים בהיריון, הפך להיות הא'-ב' של כל אישה המתכננת הריון. אבל האם את יודעת מה החשיבות שלו ואילו רכיבים כדאי שיהיו בו?...
ספרו לי עוד
סקירת מחקרים מצאה: אומגה 3 מפחיתה את הסיכון ללידה מוקדמת
היריון ולאחר לידה
9 מרץ 2022

סקירת מחקרים מצאה: אומגה 3 מפחיתה את הסיכון ללידה מוקדמת

מחקר סקירה מקיף הכולל 70 מחקרים בחן את היעילות של אומגה 3 במניעת לידות מוקדמות. ממצאי המחקר חד משמעיים – שימוש באומגה 3 בהריון עשויה...
ספרו לי עוד
היריון ולאחר לידה
9 מרץ 2022

ויטמינים בהריון – המדריך המלא להריונית

כשמדברים על ויטמינים בהיריון יש המון דברים לזכור ולדעת. לכן, החלטנו לעשות סדר ולהכיר לך את אלו החשובים בתקופה זו, כדי שלא תפספסי שום דבר....
ספרו לי עוד
אומגה 3 בהיריון: למה חשוב לקחת ומתי כדאי להתחיל?
היריון ולאחר לידה
6 אפריל 2022

אומגה 3 בהיריון: למה חשוב לקחת ומתי כדאי להתחיל?

מדוע אומגה 3 לנשים בהיריון חשובה, איזו חומצת שומן היא החשובה ביותר, מהי הכמות המומלצת ואיך תוכלי לקבל את אומגה 3 בהריון בקלות? כל התשובות...
ספרו לי עוד
היריון
היריון ולאחר לידה
1 מרץ 2022

ברזל בהריון – כך תעשי את זה נכון

מזל טוב, את הולכת להיות אמא! ריכזנו במיוחד עבורך את כל מה שחשוב שתדעי על ברזל בהריון! חשיבות הברזל, איך לצרוך אותו, איזה תוסף ברזל...
ספרו לי עוד
אנמיה בהריון
היריון ולאחר לידה
2 מרץ 2022

אנמיה בהריון: ממה היא נגרמת ומדוע חשוב לטפל?

אנמיה בהיריון היא נפוצה ומצריכה טיפול לשמירה על מהלך היריון תקין. מהי בדיוק אנמיה וממה היא נגרמת? מדוע כדאי להגיע להיריון עם מאגרי ברזל תקינים...
ספרו לי עוד
היריון ולאחר לידה
2 מרץ 2022

תכנון הריון בריא

הגיע הרגע המרגש, החלטת להביא ילד לעולם! אז מה צריך לקחת בחשבון כשרוצים להיכנס להריון? איך עליך להכין את גופך לקליטת היריון בריא? הכל בכתבה!
ספרו לי עוד

אולי יעניין אתכם גם

אומגה DHA תשעה חודשים

אומגה DHA תשעה חודשים

אומגה 3 DHA משמן אצות ושמן דגים, בתוספת ויטמין D3.
לפרטים נוספים
תמצית מורינגה

תמצית מורינגה

כמוסות תמצית מורינגה
לפרטים נוספים
פריגנטלי

פריגנטלי

מולטי ויטמין-מינרל לנשים הרות ומניקות (פרנטל)
לפרטים נוספים

הרשמו לניוזלטר שלנו
הירשמו עכשיו לניוזלטר של סופהרב וקבלו עדכוני אורח חיים בריא!