זיהומים נפוצים בנרתיק: הגורמים ודרכי ההתמודדות

פרוביוטיקה
21 מרץ 2022
בשורה התחתונה, מה הכי חשוב לדעת?
  • כרבע מכלל הנשים יסבלו מזיהום בנרתיק במהלך חייהן, אצל חלקן מדובר על תופעה שחוזרת על עצמה. זיהום בנרתיק יכול להיות חיידקי, פטרייתי או טפילי.
  • דלקת בנרתיק במקרים רבים מתרחשת כתוצאה מהפרה של מאזן החיידקים בנרתיק, ירידה בחיידקי הלקטובצילוס שגורמת לשינוי ב-Ph ולשגשוג של חיידקים פתוגניים.
  • פטרייה בנרתיק היא אחת התלונות השכיחות אצל רופא הנשים ונגרמת ברוב המקרים מפטריית שמר הנקראת קנדידה.
זיהומים נפוציפ בנרתיק

כרבע מכלל הנשים יסבלו מזיהום בנרתיק במהלך חייהן, אצל חלקן מדובר על תופעה שחוזרת על עצמה. זיהום בנרתיק יכול להיות חיידקי, פטרייתי או טפילי ולגרום לדלקת בחלק מהמקרים. מה גורם לזיהומים בנרתיק להופיע שוב ושוב והאם יש דרך למנוע אותם?

התסמינים הנפוצים

גרד, הפרשות, ריח לא נעים ותחושת אי נוחות באזור האינטימי, הם תסמינים שנשים רבות סובלות מהם. הסיבות לכך מגוונות וכוללות זיהומים שונים בנרתיק, אלרגיה ורגישות לבדים ולחומרים כימיים. כל שינוי בהרכב החיידקים התקין או ברמת החומציות בנרתיק, עלול לגרום להתרבות של פטריות או חיידקים שאינם רצויים ולגרום לזיהום ואף לדלקת.

הפלורה בנרתיק וחשיבותה בשמירה על בריאות הנרתיק ומניעת זיהומים

בנרתיק האישה שוכנים באופן טבעי חיידקים שונים. אוכלוסיית החיידקים נקראת "פלורה". לאוכלוסיית החיידקים בנרתיק חשיבות רבה ביותר בשמירה על בריאות הנרתיק. חיידקי לקטובצילוס (Lactobacillus) מייצרים חומצה לקטית אשר שומרת על רמת החומציות הרצויה אשר מעכבת שגשוג של חיידקים לא רצויים ועל ידי כך נשמרים יחסי הכוחות הרצויים בפלורה, כשחיידקים ה"טובים" (הפרוביוטיים) מהווים את הרוב. כל הפרה במאזן התקין של החיידקים או שינוי ברמת החומציות התקינה, עלולים לגרום לצמיחת יתר של חיידקים מזיקים, טפילים או פטריות ולהתפתחות של זיהום בנרתיק.

מה פוגע במאזן התקין?

שינויים בהרכב הפלורה בנרתיק עלולים להיגרם כתוצאה משימוש בתרופות כמו: אנטיביוטיקה, גלולות למניעת היריון וסטרואידים. בנוסף לכך, ישנם הרגלי היגיינה שמשפיעים אף הם על אוכלוסיית החיידקים בנרתיק וגורמים להפרת האיזון. רבים מהם, נעשים מתוך מחשבה שהם דווקא תורמים לשמירה על ניקיון ובריאות האזור האינטימי, אך ההיפך הוא הנכון. הנה כמה הרגלים שכדאי לשנות:

הרגל 1: רחיצה בתדירות גבוהה מדי ושימוש בסבונים רגילים בעלי רמת חומציות שאינה מותאמת.

הפתרון: את האזור האינטימי מומלץ לשטוף עם מים בלבד ובמידה ובחרת בכל זאת להשתמש בסבון, כדאי להשתמש בסבון מיוחד לשטיפה אינטימית, שרמת החומציות שלו מתאימה לזו של הנרתיק וללא בושם.

הרגל 2: שימוש חוזר במגבות, המהוות מצע אופטימלי לשגשוג של בקטריות ופטריות מסוגים שונים.

הפתרון: להשתמש במגבת נקייה ויבשה ולא במגבת לחה שנעשו בה שימושים חוזרים.

הרגל 3: שימוש יומיומי במגן תחתון סינטטי ומוצרי היגיינה נשית מבושמים.

הפתרון: במגיני תחתון מומלץ להשתמש רק סביב הווסת ולא באופן יומיומי. מי שסובלת מזיהומים חוזרים, עדיף להשתמש במוצרי היגיינה נשית שעשויים מכותנה, ללא בישום וללא כימיקלים. באופן כללי, כדאי להימנע באופן מוחלט תכשירי בישום מכל סוג שהוא כדי לשמור על הפלורה הטבעית.

למי שסובלת מתסמינים כלשהם, שבגללם היא מרגישה צורך לרחצה תכופה או שימוש במוצרי היגיינה מבושמים, כדאי לגשת לרופא המשפחה ולוודא האם מדובר במצב המצריך טיפול.

דלקת בנרתיק

דלקת בנרתיק (Vaginitis) עלולה להיגרם כתוצאה מזיהומים שונים. הדלקת היא למעשה התגובה של מערכת החיסון למזהם כלשהו- חיידקי, טפילי או פטרייתי. דלקת בנרתיק מצריכה טיפול רפואי, שכן היא עלולה להחמיר ללא טיפול.

מה הם הזיהומים השכיחים ביותר בנרתיק?

פטרייה בנרתיק

פטרייה בנרתיק היא אחת התלונות השכיחות אצל רופא הנשים ונגרמת ברוב המקרים מפטריית שמר הנקראת 'קנדידה אלביקנס'. קנדידה היא פטריית שמר המצויה באזורים שונים בגוף כחלק מהפלורה הטבעית ובמצב מאוזן אינה גורמת נזק.

כ-75% מכלל הנשים יסבלו מפטרייה וגינלית לפחות פעם אחת בחייהן, ואצל חלקן הבעיה נוטה לחזור על עצמה שוב ושוב. התסמינים כוללים גרד, הפרשות לבנות מרובות ולעיתים גם צריבה וכאב. לא תמיד יופיעו כל התסמינים.

מה גורם לפטרייה בנרתיק?

נטילת תרופות כדוגמת אנטיביוטיקה, סטרואידים וגלולות למניעת היריון, קשורים עם נטייה מוגברת לזיהום של פטרייה וגינלית. בנוסף, תזונה עתירת פחמימות ובמיוחד סוכרים פשוטים, היא התזונה האהובה על פטריית הקנדידה וגורמת לה לשגשג יתר על המידה במערכת העיכול ובנרתיק. כשהיא "מרימה את הראש" גם התשוקה למתוקים ופחמימות עולה ומחמירה את המצב. לכן, במצבים שבהם הפטרייה בנרתיק נוטה לחזור על עצמה בצורה כרונית, לצד הטיפול הממוקד לקטילת הפטרייה, שינויים בתזונה עשויים להועיל להפחתת הסיכוי להישנות של הפטרייה.

גם לאורח חיים לחוץ יש השפעה, סטרס מתמשך מחליש את המערכת החיסונית ומכאן הקשר לשגשוג יתר של פטריית הקנדידה.

זיהום חיידקי בנרתיק BV

וגינוזיס חיידקי (Bacterial Vaginosis) הוא הזיהום השכיח ביותר אצל נשים בגיל הפוריות, אשר נגרם עקב פגיעה במאזן החיידקים בנרתיק. במצב תקין, הפלורה בנרתיק כוללת חיידקים ממשפחת הלקטובצילוס, אשר מייצרים חומצה לקטית ובכך שומרים על רמת החומציות התקינה בנרתיק אשר לא מאפשרת שגשוג יתר של זני חיידקים פתוגניים.

מה גורם לזיהום חיידקי בנרתיק?

שינוי במאזן התקין בנרתיק יכול להתחיל משינוי ברמת החומציות או משינוי בהרכב החיידקים והיחס ביניהם. לדוגמה, במידה ואוכלוסיית הלקטובצילוס יורדת מסיבה כלשהי, נוצר שינוי ברמת ה-PH אשר מספק תנאים נוחים להתרבות של חיידקים פתוגניים כמו למשל חיידק בשם "גרדנרלה וגינליס" (Grandrenella Vaginalis) וחיידקים נוספים, מה שמוביל בחלק מהמקרים להופעת תסמינים אופייניים. התסמין השכיח ביותר בווגינוזיס חיידקי הוא "ריח דגי" הנגרם מתרכובות אמיניות המיוצרות על ידי אותם חיידקים. בנוסף, יכולות להופיע הפרשות מימיות בגוון אפרפר ותחושת אי נוחות. בחלק מן המקרים, זיהום חיידקי יגרום לדלקת בנרתיק, אך גם אם הזיהום החיידקי לא גרם לדלקת בנרתיק, הוא אינו חולף מעצמו ומצריך טיפול מתאים. יש לגשת לרופא הנשים לקבלת אבחנה וטיפול, ובמקביל כדאי להיעזר בטיפול פרוביוטי משלים כדי לתמוך באוכלוסיות החיידקים הרצויות.

זיהומים בנרתיק: הטיפולים המקובלים

הטיפול בזיהום חיידקי הוא אנטיביוטי ומצריך מרשם מרופא הנשים. לעומת זאת, טיפול בפטרייה בנרתיק כולל תכשיר נגד פטריות שהוא בעל מנגנון פעולה שונה. בשני המקרים, כדאי לקחת טיפול משלים של פרוביוטיקה.

קיימת סברה כי קיים קשר משמעותי בין הפלורה במערכת העיכול לבין הפלורה בנרתיק. נטילת תוספי פרוביוטיקה המיועדים לנשים, מכילים זני חיידקים ספציפיים שידועים ככאלה המצויים בפלורה הנשית התקינה, אותם נרצה לחזק.

לסיכום

כדי לשמור על בריאות האזור האינטימי, חשוב להקפיד על תנאי היגיינה בריאים ולהימנע מהרגלים המפרים את האיזון. שמירה על הרכב החיידקים הפרוביוטיים בנרתיק חשובה, במיוחד עבור נשים הסובלות מזיהומים חוזרים ועל אחת כמה וכמה בזמן טיפול אנטיביוטי ולאחריו.


גלו עוד באותו נושא

נפיחות בבטן מה הגורמים ואיך מתמודדים
פרוביוטיקה
28 פברואר 2022

נפיחות בבטן- מה הגורמים ואיך מתמודדים?

נפיחות בבטן, כבדות ומלאות מלווים אתכם באופן קבוע? כנסו וגלו מהם הגורמים לתופעה, אילו טיפים יעזרו לכם לשפר את המצב ומה החשיבות של החיידקים הטובים...
ספרו לי עוד
פרוביוטיקה לגרון
פרוביוטיקה
17 מרץ 2022

פרוביוטיקה לחלל הפה והגרון? יש דבר כזה!

כולנו יודעים, לפרוביוטיקה תפקיד חשוב במערכת העיכול, אבל כמה מאיתנו יודעים שאותם חיידקים טובים נמצאים גם במקומות נוספים כמו חלל הפה והגרון? איזה תפקיד הם...
ספרו לי עוד
מחקר פרוביוטיקה לתינוקות
פרוביוטיקה
16 מרץ 2022

קוליק בתינוקות: מחקר קליני חדש מצביע על יעילות הזן הפרוביוטי BB-12

בשורה להורים! תוצאות מחקר קליני חדש מראות כי הזן הפרוביוטי BB-12 יכול להפחית את משך הבכי ומספר פרקי הבכי ולהביא הקלה לתינוקות המתמודדים עם קוליק.
ספרו לי עוד
נפיחות בטנית
פרוביוטיקה
10 מאי 2022

מהי נפיחות בבטן ואיך אפשר להקל עליה?

אין מישהו שלא סבל כנראה לפחות פעם אחת בחייו מבטן נפוחה. גזים, נפיחות ואי נוחות בבטן הם עניין שבשגרה אצל אנשים רבים. רגע לפני שארוחות...
ספרו לי עוד
הקשר שאתם חייבים להכיר בין פרוביוטיקה לאנטיביוטיקה
פרוביוטיקה
9 מרץ 2022

הקשר שאתם חייבים להכיר בין פרוביוטיקה לאנטיביוטיקה

לא אוהבים לקחת אנטיביוטיקה? לפעמים אין ברירה, היא מסייעת לנו להתגבר על מחלות רבות. הבשורות הטובות הן שאפשר להקטין ואף למנוע את תופעות הלוואי שלה....
ספרו לי עוד
הפרעות עיכול
פרוביוטיקה
1 מרץ 2022

הפרעות עיכול – האם זה בגלל משהו שאכלתי?

בתזונה המערבית כיום כל אדם שני עלול לסבול מחוסר איזון במערכת העיכול. תופעה אשר מלווה בתחושת כבדות, נפיחות, גזים, אי נוחות וכאב וגורמת למבוכה. הרי...
ספרו לי עוד
סובלים מבטן נפוחה אחרי האוכל ובמהלך היום? אתם לא לבד!
פרוביוטיקה
1 מרץ 2022

סובלים מבטן נפוחה אחרי האוכל ובמהלך היום? אתם לא לבד!

סובלים מתחושת כאבי בטן וגזים אחרי האוכל ובמהלך רוב שעות היום? כדאי לכם לקרוא את זה! במרבית המקרים מדובר בתופעה הניתנת לפתרון בעזרת אימוץ הרגלים...
ספרו לי עוד
שלשולים אצל ילדים – מדוע זה קורה ואיך מטפלים?
פרוביוטיקה
1 מרץ 2022

שלשולים אצל ילדים – מדוע זה קורה ואיך מטפלים?

שכיחותן של מחלות זיהומיות בדרכי העיכול עולה לרוב כשהקיץ מתחיל והתופעה מורגשת בעיקר בקרב ילדים. מהם הגורמים למחלות אלו, ממה חשוב להיזהר וכיצד ניתן לטפל?
ספרו לי עוד
פרוביוטיקה
פרוביוטיקה
6 מרץ 2022

הבטן לא רגועה? תתקדמו לביו-25!

הבטן לא רגועה? תתקדמו לביו 25™, פרוביוטיקה מתקדמת המכילה מגוון רחב של 11 זני חיידקים ידידותיים ואיכותיים במינון של 25 מיליארד חיידקים בכל כמוסה. זני...
ספרו לי עוד
סדרת הפרוביוטיקה המובילה בישראל- הטכנולוגיה שבפנים
פרוביוטיקה
3 מרץ 2022

סדרת הפרוביוטיקה המובילה בישראל- פטנט היהלום!

חברת סופהרב גאה להציג בפניכם את סדרת הפרוביוטיקה המובילה בישראל! סדרת פרוביוטיקה ייחודית המספקת את מוצרי הפרוביוטיקה האיכותיים והאפקטיביים ביותר, עם הטכנולוגיה הפטנטית של הציפוי...
ספרו לי עוד
לא רק בזמן אנטיביוטיקה: השימושים הרבים של הפרוביוטיקה
פרוביוטיקה
9 מרץ 2022

לא רק בזמן אנטיביוטיקה: השימושים הרבים של הפרוביוטיקה

בזמן האחרון נדמה שכולם מדברים על פרוביוטיקה ובצדק! אבל האם אתם יודעים באמת מהי ומה התפקידים השונים שהיא יכולה למלא בבריאותכם? ספוילר: היא חיונית כמעט...
ספרו לי עוד
פרוביוטיקה לנשים: כיצד היא תורמת לנו?
פרוביוטיקה
1 מרץ 2022

פרוביוטיקה לנשים: כיצד היא תורמת לנו?

נשים רבות סובלות מזיהומים חוזרים ופטרת בנרתיק מכל מיני סיבות. הבשורה הטובה שאפשר להימנע ואף לסייע לגוף בתקופות אלה. איך? היכנסו וקראו על פרוביוטיקה לנשים
ספרו לי עוד
פרוביוטיקה מומלצת לכל המשפחה
פרוביוטיקה
1 מרץ 2022

פרוביוטיקה מומלצת לכל המשפחה

מה זה פרוביוטיקה? איזו פרוביוטיקה מומלצת ולמה כדאי לשלב אותה כחלק מהשגרה הבריאה של כל המשפחה? מי הם החיידקים הטובים שנלחמים ושומרים על בריאותנו? כל...
ספרו לי עוד
סדרת פרוביוטיקה LR לכל המשפחה!
פרוביוטיקה
1 מרץ 2022

סדרת פרוביוטיקה LR לכל המשפחה!

חברת סופהרב המובילה בתחום הפרוביוטיקה מביאה לפניכם את ליין הפרוביוטיקה המכיל את החיידק הנחקר והפוטנטי לקטובצילוס רוטרי (LR) פרוביוטיקה כשרה, ללא חלב.
ספרו לי עוד
לעבור את ארוחת החג בשלום: טיפ מנצח לבטן רגועה
פרוביוטיקה
1 מרץ 2022

לעבור את ארוחת החג בשלום: טיפ מנצח לבטן רגועה

סדר פסח קרב ואיתו ארוחת החג. רגע לפני שאתם משלימים עם גורלכם להעביר עוד ארוחת ליל סדר עם גזים וכאבי בטן, תנו לנו להראות לכם...
ספרו לי עוד
פרוביוטיקה
1 מרץ 2022

האם פרוביוטיקה לתינוקות יעילה בטיפול לקוליק וגזים?

גם התינוק שלכם לא מפסיק לבכות ונמצא באי שקט בגלל הגזים? ניסיתם כל שיטה אפשרית, אבל האם שמעתם על פרוביוטיקה לתינוקות? הפתרון שיביא הקלה לכם...
ספרו לי עוד
פרוביוטיקה
1 מרץ 2022

באילו מקרים פרוביוטיקה לילדים יכולה לסייע? 5 מצבים שכל הורה צריך להכיר

פרוביוטיקה, החיידקים הטובים, הפכו כבר מזמן לחלק חשוב מהתזונה של כולנו. לא בטוחים מתי כדאי לתת אותה לילדים? ריכזנו לכם את חמשת המצבים שכל הורה...
ספרו לי עוד
להבין את בריאות המעיים- מדריך מקוצר
פרוביוטיקה
9 מרץ 2022

להבין את בריאות המעיים- מדריך מקוצר

להבין את מערכת העיכול שלנו עשוי להיות משהו קשה לעיכול, אבל ברגע ש"מפרקים" אותה לחתיכות קטנות, קל יותר להבין כיצד היא פועלת ומה החשיבות שלה...
ספרו לי עוד
פרוביוטיקה
1 מרץ 2022

פרוביוטיקה לבריאות: איך בוחרים תוסף פרוביוטיקה?

מרגישים נפיחות בבטן, כבדות ואי נוחות כללית במיוחד בתקופה האחרונה? יכול להיות שאוכלוסיית החיידקים הטובים שלכם במעי נחלשה. החדשות הטובות: עם תוסף פרוביוטיקה אפקטיבי אפשר...
ספרו לי עוד
פרוביוטיקה
9 מרץ 2022

דלקת גרון וכאבי גרון: הפתרון שלא חשבתם עליו

לעבור את החורף ללא כאבי גרון זו משימה לא פשוטה עבור רבים. מה גורם לדלקת גרון ומה ניתן לעשות? ריכזנו לכם את השאלות והתשובות הכי...
ספרו לי עוד

אולי יעניין אתכם גם

ביו פימייל

ביו פימייל

פרוביוטיקה ייעודית לנשים המכילה 5 זנים המותאמים לפלורה הנשית, במינון של 10 מיליארד חיידקים בכל כמוסה
לפרטים נוספים
אסטרגלוס 500 מ"ג

אסטרגלוס 500 מ"ג

כמוסות תמצית אסטרגלוס
לפרטים נוספים
ויטמין C לא חומצי במינון 1000 מ"ג

ויטמין C לא חומצי במינון 1000 מ"ג

ויטמין C לא חומצי 1,000 מ"ג, בתוספת תמציות צמחים ונוגדי חמצון.
לפרטים נוספים
אומגה מקס

אומגה מקס

שמן דגים מרוכז המכיל מינון גבוה במיוחד של אומגה 3.
לפרטים נוספים

הרשמו לניוזלטר שלנו
הירשמו עכשיו לניוזלטר של סופהרב וקבלו עדכוני אורח חיים בריא!