כאבי שרירים: הקשר לקו אנזים Q10

קו אנזים Q10
9 מרץ 2022
בשורה התחתונה, מה הכי חשוב לדעת?
  • Q10 הוא חומר המיוצר בגוף באופן טבעי ובעל חשיבות לתפקוד המיטוכונדריה בתהליך הפקת האנרגיה בתוך התאים.
  • Q10 הוא נוגד חמצון חשוב בגוף המגן על התאים מפני נזקי חמצון, כמותו פוחתת עם השנים.
  • תרופות להורדת כולסטרול מסוג סטטינים גורמות לפגיעה בייצור של קו אנזים Q10 בכבד ומחסור בו לעיתים קשור עם תופעות לוואי כמו כאבי שרירים.
כאבי שרירים: הקשר לקו אנזים Q10

מה הקשר בין קו-אנזים Q10 ותרופות להורדת כולסטרול ממשפחת הסטטינים?

עובדה : מעל מיליון ישראלים סובלים מעודף כולסטרול ורבים מהם נוטלים תרופות להורדת כולסטרול ממשפחת הסטטינים כגון ליפיטור, ליפידל, סימבקור, סימוביל ועוד. אמנם מדובר בתרופות חשובות ויעילות, אולם הן עלולות לגרום לתופעות לוואי לא נעימות. רוצים לדעת איך השימוש בקו-אנזים Q10 מסייע למנוע תופעות אלו ואילו יתרונות נוספים הוא מכיל? הכל בכתבה שלפניכם.

למה תרופות להורדת כולסטרול גורמות לכאבי שרירים?

התרופות ממשפחת הסטטינים הן האמצעי הנפוץ ביותר כיום לטיפול בעודף כולסטרול. יחד עם זאת, השימוש בהן עלול להיות מלווה לעתים בתחושת עייפות בשריר ואף בכאבים, בעיקר ברגליים. הסיבה לכך היא הפגיעה בייצור הרכיב קו-אנזים Q10 לו חלק משמעותי ביותר במנגנון האחראי על ייצור האנרגיה בגוף ובשרירים.

וכך זה קורה: ייצורו של קו-אנזים Q10  קשור בתהליך ייצור הכולסטרול. למעשה אחד התהליכים האנזימתיים בזמן הייצור של כל אחד מהם, הוא משותף. תרופות ממשפחת הסטטינים מעכבות את ייצור הכולסטרול על ידי עיכוב אנזים הקרוי HMG CoA Reductase. וכאשר נחסם ייצור הכולסטרול באמצעות התרופות, נפגע גם פס הייצור של קו-אנזים Q10.

החשיבות של קו-אנזים Q10

בנוסף להיותו חיוני לתפקוד תקין של השרירים, קו-אנזים Q10 הוא אחד הרכיבים העוצמתיים ביותר שנוטל תפקיד חשוב בהגנה על שריר הלב וכלי הדם. הוא פועל כנוגד חמצון המגן על מעטפת התאים וה-DNA מפני נזקי החמצון הנגרמים בתהליך הנשימה התאית, ולכן מצב של חוסר הוא מצב לא רצוי שעלול לגרום לתופעות לוואי לא נעימות ואף להיות מסוכן. נטילת תוסף תזונה קו-אנזים Q10 היא האמצעי הטוב ביותר למנוע מצב זה.

למי מומלץ ליטול קו-אנזים Q10?

נטילת קו-אנזים Q10 מומלצת בראש ובראשונה לאלו המשתמשים בתרופות ממשפחת הסטטינים להורדת כולסטרול. זאת מאחר ומנגנון הייצור הטבעי בגופם נפגע וכתוצאה מכך הם עלולים לסבול מחוסר בקו-אנזים Q10  וכתוצאה מכך מכאבי שרירים ומעייפות בשריר. השלמת Q10 ממקור חיצוני מסייעת לטפל ואף יכולה למנוע תופעות אלו.

בנוסף, בשל תועלתו הבריאותית קו-אנזים Q10 עשוי לסייע גם במקרים הבאים:

  • לאנשים המרגישים עייפות וחוסר אנרגיה.
  • לאנשים העוסקים בפעילות ספורטיבית.
  • לאנשים הנמצאים בקבוצת סיכון למחלות לב וכלי דם.

כיצד בוחרים תוסף קו-אנזים Q10?

על מדפי החנויות בישראל ניתן להשיג קו-אנזים Q10 במגוון צורות ובמינונים משתנים, אולם כיצד יודעים מהו המוצר הטוב ביותר?

ובכן, הדבר החשוב ביותר הוא לבדוק את מידת הזמינות הביולוגית לגוף. רצוי לבחור בתוסף המכיל קו אנזים Q10 בנגזרת יוביקווינול, נגזרת פטנטית ייחודיתבצורה הזמינה לספיגה ברקמות ללא צורך בהמרה נוספת.

עכשיו אתם יודעים- קו אנזים Q10 מתאים לכלל האוכלוסייה ומומלץ במיוחד לאוכלוסיות מבוגרות, מכיוון שכמותו בגוף פוחתת עם הגיל, והוא חשוב כמובן לאלו הנוטלים תרופות להורדת כולסטרול מסוג סטטינים.


אולי יעניין אתכם גם

יוביקווינול קו אנזים Q10

יוביקווינול קו אנזים Q10

קו אנזים Q-10 בנגזרת הפטנטית יוביקווינול במינון של 60 מ"ג בכל כמוסה
 164.5
Add to Wishlist
Add to Wishlist

Add to Wishlist
Add to Wishlist
מגנזיום ציטראט בתוספת ויטמין B6

מגנזיום ציטראט בתוספת ויטמין B6

טבליות של מגנזיום ציטראט יחד עם ויטמין B6  
 70.5
Add to Wishlist
Add to Wishlist

Add to Wishlist
Add to Wishlist


גלו עוד באותו נושא

הרשמו לניוזלטר שלנו
הירשמו עכשיו לניוזלטר של סופהרב וקבלו עדכוני אורח חיים בריא!